• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAKAN FATİH DÖNMEZ İSTANBUL’DA BİLECİKLİ HEMŞEHRİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN FATİH DÖNMEZ İSTANBUL’DA BİLECİKLİ HEMŞEHRİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez İstanbul’da Bilecikli Hemşehrileriyle bir araya geldi.

İstanbul Bilecikliler Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği başkanı Oktay Tepe tarafından bu yıl 31.cisi düzenlenen Osmangazi’yi Anma ve Tanıtım Şenlikleri gerçekleşti.

Bilecik Milletvekilleri Selim Yağcı ve Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, Osmaneli Belediye Başkanı  Münür Şahin Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Ali Şahinoğlu ve Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses katılım sağladı.

Kartal marketler zinciri sahibi Tamer Dönmez Oba Bey seçildi.

Osman Gazi’nin Kişiliği Hepimize Örnek Olmalıdır Osman Gazi’nin şahsiyetini oluşturan kişiliği hepimize örnek olmalıdır diyen Bakan Dönmez; İyi idaresi, keskin görüşü, itidalli hareketi, sabırlı ve müsamahalı olması ve herkese gösterdiği saygı düşmanlarının bile takdirini kazanmıştır. Kurulduğu günden bu yana menzili belli olan Osman Gazi, dünyanın başkenti İstanbul’u fethetmek için gerekli motivasyonu ve hedefi gelecek nesillere aktarmıştır. Peygamber efendimizin İstanbul için söylediği ‘onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur’ hadisindeki komutan ve orduya mazhar olmak için hep gayretle çalışmıştır. Fetih ile bir çağ açıp bir çağı kapatan büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han ise Osman Gazi’den sonra bu anlayışı devam ettirmiştir. Arif Nihat Asya ne güzel söylemiş; ‘Yürüyeceksin… Millet yürüyecek arkandan’. Bu millet her zaman ülkesini, milletini seven ve bu devlet için canını feda edenlerin arkasından yürümüştür. Şu günlerde yaklaştığımız hain darbe girişiminin seneyi devresinde, 15 Temmuz’da liderinin arkasından yürüdüğü gibi yürümüştür ve ilelebette yürüyecektir. Sözlerime son verirken, 765 yıl önce bugün bu topraklarda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet olarak 82 milyon bir olmamızı sağlayan Osman Gazi’yi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm hemşehrilerimizi, tarih seven dostlarımızı ve millet sevdalılarını geleneklerimizle, tarihimiz ve kültürümüzü buluşturan, bu etkinliğin yapımında görev alan herkesi canı gönülden kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.Cihan devleti Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi’yi anma şenlikleri için bir araya geldiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı; Dönmez “Değerli konuklar, kıymetli Bilecikliler,1258 yılında, Ertuğrul Gazi’nin evladı olarak Söğüt’te dünyaya gelen, bir beyliği imparatorluğa dönüştüren, cihan devleti olacak Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi’yi anma şenlikleri için Bilecikliler ve Bilecik dostlarıyla beraber bugün buradayız. Ortaçağ, Yeniçağ ve Yakınçağ’a damga vurmuş, 3 kıta 7 iklime hoşgörü, adalet huzur ve barışı götüren Osmanlı’nın filizlendiği şehrimizdir Bilecik. Öyle ki geçmişimizin mirasını en iyi şekilde tarihin sayfalarında buluyor, sahip oluyor ve istifade ediyoruz. İşte bizlerde bugün Osman Gazi’nin kurduğu cihanşümul Osmanlı Devleti’ne bakıyor, mirasımıza sahip çıkıyor ve geleceğimizi şekillendiriyoruz. Çünkü biz ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyerek gelecek nesillere seslenen Şeyh Edebali’yle, rüyasında Osmanlı çınarının filizlendiğini gören Osman Gazi’yle aynı mirasa sahibiz.” dedi.

Bakan Dönmez, Bilecik, tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine ev sahipliği yapmış, Kayı Boyu’nun Orta Asya steplerinden çadırla Söğüt’e gelerek altı yüz yıllık çınarın dallanıp budaklanmasının merkezi olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kurtuluş Savaşı’nda verilen çetin mücadelelerde, kazanılan zaferlerde ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli bir role sahip olmuştur. Bilecik, tarihsel, kültürel varlıklarımız bakımından en zengin şehirlerimizden biridir. İşte bu topraklardan, Anadolu’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika kıtasına kadar dünyanın dört bir yanına Anadolu irfanı ve Türk kültürü yayılmaya başlamıştır. Bu anlayış altı yüzyıl boyunca devam etmiş, Anadolu’nun mayası olan dostluk ve kardeşlik 72 millete ev sahipliği yapmamızda temel anlayış olmuştur. Tüm milletleri, dinleri ve kültürleri kucaklamış, ‘Kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığını yeğleyen’ toplulukların vatanı olmuştur. Yüzyıllar önce olduğu gibi bugünde kimseyi dışlamayan, kimseyi hor görmeyen Anadolu Coğrafyası tüm dinlerin, milletlerin özüne, geleneklerine ve kültürüne ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Bugün İstanbul’da doğan çocuklarımız ve gençlerimiz dahi, Bilecik’in çağlar öncesinden gelen “diriliş ruhunu” kişiliğinde barındırmaya devam ediyor. İstanbul’da yaşayan Bilecikliler olarak; memleketimizin bizlere kattığı güzelliklerin yanında İstanbul değerleriyle de beslenme imkânı buluyoruz.

İşte bugün burada anma şenliklerinde bulunduğumuz Osman Gazi, bu anlayışı devletin kuruluş yıllarında öğütlemiş, ömrünün sonuna kadar bu değerlere sahip çıkarak tarihi başarılara imza atmıştır. Ömrünün son zamanlarında dahi at üstünden inmemiş, Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletmiştir. Ölmeden önce oğlu Orhan Gazi’ye verdiği vasiyet ile ise bugün hepimizin kulağına küpe olacak nasihatler vermiş, çağlar ötesine seslenmiştir.Osman Gazi; ‘Zalim olma! Adaletle hükmetmekten vazgeçme. Hüküm sürdüğün topraklarda emrin altındaki askerlere ve insanlara yumuşak ol, memleket işlerini noksan gütmeden yap’ demiştir. Osman Gazi’nin bu nasihati, Osmanlı Devleti’nin temelini oluşturmuştur. O günden bugüne kadar bu nasihatler bir emir olarak kabul edilmemiş, gönülden kabul görmüş, uygulanmıştır. Böylece 623 yıllık bir devletin saadet dönemi ortaya çıkmıştır.
İstanbul Tuzla’da Akfırat Şehit Ömer Halis Demir Parkı’nda gerçekleşen şenlikler kapsamında çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlenirken Mehteran ekibi ve Pınar Dilek Yılmaz sahne aldı. Etkinlik sonunda İstanbul Bilecikliler Derneği tarafından yetkililere plaket hediye edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam