BAKAN MÜSTEŞARI BİLECİK’TE KONFERANS VERDİ

BAKAN MÜSTEŞARI BİLECİK’TE KONFERANS VERDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilecik Belediyesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi işbirliğinde; “Şehir İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” konulu konferans verildi.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa; Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Sayın A. Haluk Dursun, konuşmacı olarak katıldı.

 

Gerçekleştirilen konferansta örnek kişilerden olan Ord. Prof. Dr. Ahmed Süheyl Ünver (1898-1986), Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil. (1893 – 1967), Dr. Yüksek Mühendis ve Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi,  (1899-1984), Türk Şair, Yazar ve Aktivist Fethi Emuhluoğlu ile Ünlü Düşünür,  İslamî İlimler Araştırma Vakfı ile Türk Kültürü Vakfı'nın kurucularından Mahir İz'in hayatına ilişkin bilgiler slayt ortamında aktarıldı.

Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın da, Dursun’a eşlik ettiği konferansta “abide şahsiyetleri bize hem tanıtmak hem de onlarla yaşadığı hatıralarını anlatmak ve aynı zamanda da aynı geleneği tevarüs eden çok kıymetli bir bilim insanı” diyen Özcan şunları ifade etti:

 “Bugüne kadar yaşanmayan bir güzelliği yaşattığımızı düşünüyorum”

“Güneş batmaya yakın olunca gölgeler uzun olurmuş, benim de görev sürem son olunca bu Çarşamba sohbetlerinin katılımı artık biraz daha fazla olmaya başladı. Onun için özellikle mutluyum ama Bilecik olarak biz ülkemize bugüne kadar yaşanmayan bir güzelliği yaşattığımızı düşünüyorum. Tam 5 yıldır kesintisiz devam eden ve her hafta devam eden ülkemizin çok seçkin ilim fikir sanat insanlarını şehrimize ruhlarını kaldırmak ve bizleri dindirmek üzere davet edip onların birikimlerinden istifade etmek üzere belki de Guinness rekorlar kitabına girmeye aday bir programın en son halkasında çok çok kıymetli bütün bu kültürün mirasçısı kültürü hakkıyla temsil eden abide şahsiyetleri bize hem tanıtmak hem de onlarla yaşadığı hatıralarını anlatmak ve aynı zamanda da aynı geleneği tevarüs eden çok kıymetli bir bilim insanı.

 

“O hesabı verebileceklerden biri”

Ne kadar yaşadığımız değil yaşadığımız sürece neleri gerçekleştirebildik onunla hesaba çekileceğiz. O hesabı verebileceklerden biri olarak en azından benim şahadet edeceğim kıymetli bir misafirimizle Çarşamba sohbetlerini taçlandırıyoruz. Ben bugün buraya beni dinlemek için gelmediğinizi bilerek sözü sözün üstadına tevcih ediyorum.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Dursun da "Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler" projesiyle yakın geçmişte yaşamış model kişilikleri gençlerle buluşturma amacını taşıdıklarını vurgulayarak, geçmiş kültürlere, seslere ve hatta geçmiş kokulara merak sarıp üzerinde çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin içinde bulunduğu bu gönül coğrafyasında 30'a yakın ülke bulunduğunu söyleyerek şunları aktardı:

“5 şehirli olarak seçtik”

“Geniş bir gönül coğrafyasının içinde olmak, orayı tanımak, bilgileri toparlamak kolay değil. Bu işin bir gönül işi olması lazım. Bu coğrafyanın bir gönül coğrafyası olduğunu bilmek lazım. Başkaları gibi, oryantalistler gibi değil, gerçekten bu coğrafyanın bütününü kapsayan ve kucaklayan bir gözle, ifadeyle buna yanaşmak ve yaklaşmak lazım. O bakımdan Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuat Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mahir İz'i bakanlık olarak 5 şehirli olarak seçtik. Bu isimlerin unutulmaya yüz tutma tehlikesini de hissedip, bu çalışmayı projelendirdik ve sayın Başbakanımızın konuşmasıyla başlatılmış oldu ve devam ediyor. Bunun bir tarafı Türkiye sathında şehirleşme duygusunun tekrar hatırlatılması ama diğer tarafı geleneksel kültürümüzü geleceğe taşımak hayali. "Gelenek, güncel ve gelecek", '3G' diyoruz. Coğrafyanın iyi bilindiği bir tarih dersi ve mekan algısı, bunun da yerine giderek, gözlemleyerek öğrenilmesidir.”

Dursun, Söğüt-Bilecik bölgesinde yapılacak kurgulanmış prizmatik veya açık alan müzesinin, Osmanlı'nın kuruluşu ve Çanakkale arasındaki tarihi bağlantısının güzel olacağını sözlerine ekleyerek şunları ifade etti: 

“Bu yapılanma Türkiye’de Çanakkale’den sonra çokta güzel bir başlangıç olur”

 “Benim düşüncem Azmi Hocamın burada yaptıkları hizmetlerin kuracak olan alan başkanlığı yönetiminin devam etmesi. Söğüt – Bilecik yapılanması üzerine kurulu kurgulanmış gerçekten burası da tematik bir müze. Açık hava müzesi. Buraya eğer o altyapıyı verirseniz bu yapılanma Türkiye’de Çanakkale’den sonra çokta güzel bir başlangıç olur. Kuruluş ve Çanakkale arasında o tarihi bağlantısı da çok hoş. Buna en azından şimdi gönül mesaisi vermeye başladık. Bu akşam burada ilk beyanı oldu. İnşallah bu yapılabilecek bir çalışmayla gerçekten altyapısı tam düzgün, hocamın benden çok iyi bildiği üniversiteyi gören birisi zaten o cevherin, o enerjinin olduğunu görüyor. Bunun üzerinde gönül birliği yaptıktan sonra inşallah mesai birliği de yapmayı temenni edelim”

Söyleşiye, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç,  Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay  Alper Sır,  İl Müftüsü Necati Akkuş ile çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik sonunda Dursun'a, günün anısına çeşitli hediyeler verildi. CANER ALKAN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam