“Barınaktaki Olaylar İletişim Sıkıntısından Kaynaklandı”

“Barınaktaki Olaylar İletişim Sıkıntısından Kaynaklandı”

Yerel gazeteler ve sanal basında hayvan barınağındaki hayvanların bayramda aç kaldığı bu sebeple öldüğü şeklindeki haberlerle ilgili yapılan açıklamada hayvanların kesinlikle aç kalmadığı, yaşanan olayların iletişimsizlikten kaynaklandığı ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik, konunun iletişim eksikliğinden dolayı meydana geldiğini, barınakta hayvanların beslenmesiyle ilgili bir problemin bulunmadığını dile getirdi. Tetik yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Son günlerde gerek yazılı basında gerekse sanal ortamda internette Bilecik Belediyesi barınağındaki hayvanların bayramda aç bırakıldığı, susuz bırakıldığı şeklinde çeşitli iddialar var. Bu şekilde bırakılarak bunların ölümüne sebebiyet verildiği şeklinde çeşitli iddialar var. Özellikle haberlere konu olan iddialara konu olan iki olay var. Bir, fotoğraflarda haberlerde görüldüğü gibi büyük bir köpek var. Bunun ölümüyle ilgili. İki, yavru bir köpek var yine fotoğraflarda görülen bunun ölümüyle ilgili çeşitli iddialar, çeşitli konular var.

 

‘Doberman cinsi köpek gençlik hastalığından dolayı öldü’

 

Şimdi ayrı ayrı olayları değerlendirirsek birincisi fotoğraflarda görülen siyah doberman cinsi büyük bir köpek var ölü olarak görülen. Bu köpek bir beyefendiye ait. Uzun bir bayram tatili vardı. Tatile çıkarken herhalde emanet verecek bir yer bulamadı belediyemize emanet olarak Veteriner İşleri Müdürlüğümüze Hayvan Barınağımıza teslim etmiş ve kendisi il dışına çıkmış. Bu köpek belediyemiz barınağında barındırılırken arkadaşların bize ifade ettiğine göre gençlik hastalığından dolayı ölmüş. Burada köpeğin ölümüyle ilgili belediye personelimizin, belediye görevlilerimizin aç ya da susuz bırakmasından dolayı ölümle ilgili herhangi bir kusuru hatası yok. Köpek bayramın ikinci günü ölüyor. Aynı gün köpeğin sahibine görevli arkadaşlar köpeğin öldüğünü ve hangi sebeple öldüğünü haber veriyorlar. Kendisi de geleceğini, alacağını ve kendisinin köpeği gömeceğini söylüyor. Ancak daha sonra işinin yoğun olduğunu, gelemeyeceğini söyleyerek arkadaşlara ‘Siz gömebilir misiniz?’ diye ricada bulunuyor. Arkadaşlarda köpeği gömüyorlar. Birinci olayla ilgili olarak durum bu.

 

‘Yavru köpek beli kırık olduğu için uyutulmak zorunda kaldı’

 

İkinci olayla ilgili olarak da, orada bir yavru köpek var. Bu köpek yine muhtemelen bize gelen bilgilere göre Afyon tarafından gelen birisi tarafından muhtemelen Seyhun Bey ismi de. Bir şekilde yolda bir yerde bulunuyor. Alınarak bir kutunun içine koyularak bu tarafa gelindiği için ‘Bilecik’te bir yer buluruz. Bilecik Belediyesi’nin barınağı vardır, oraya teslim ederiz.’ düşüncesiyle iyi niyetle alınıp getiriliyor. Tabi gece saat 00.00-01.00 gibi olduğu için doğrudan ilgili arkadaşlarla temas kurulamamış kapıda nöbetçi olan arkadaşlarımız var onlara teslim edilmiş. Ertesi gün köpek görevli olan Veteriner İşleri Müdürlüğümüze teslim edilmiş. Daha sonra görevli olan Veterinerimiz tarafından yapılan muayenesinde köpeğin belinin kırık olduğu tespit edilmiş. Dolayısıyla bu tip köpeklere bu tip rahatsızlıklarda ya da bu tip durumlarda yapılan işlem açıktır, bunu açıkça söylemek lazım köpekler iğneyle uyutulur. Nasıl atlar ayağı kırıldığında ya da başka şeyler olduğunda uyutulur. Burada yapılacak işlem normalde bu. Bunun bayram günü olması münasebetiyle arkadaşlar beklemişler ama daha sonra köpek uyutulmuş.

 

‘Belediye hizmetlerimiz 7/24 devam eden hizmetler’

 

Buradaki iddialar hayvanların aç ve susuz bırakılması bakımsız bırakılmasıyla ilgili de, belediyecilik hizmetleri diğer hizmetler gibi değil. Her türlü hizmetimizde burada belediyede belki direk o kişiyi bulamayabilirsiniz ya da o işyerinde bulamayabilirsiniz ama belediye hizmetleri kesintisiz süren 7/24 süren hizmetler. Dolayısıyla o an burada ilgili arkadaşlarımız olmayabilir ama bunlara ulaşmak çok zor değil. Nöbetçi zabıtalarımız var, nöbetçi amirlerimiz var. Nöbetçi personellerimiz var. Kaldı ki böyle bir şey olduğunda ilgili arkadaşlar aranır gece 1 olur, 3 olur, 5 olmuş saat çok önemli değil, gelirler görevlerinin gereği neyse yaparlar. Söz konusu olan bu hizmetlerimizde diğer hizmetlerle beraber Veteriner İşleri Müdürlüğümüzün sürdürmüş olduğu hizmetlerde de herhangi bir sıkıntı yok.

 

‘Bayram süresince hayvanlarımızın yemek ihtiyaçları ve temizlikleri ihmal edilmedi’

 

Şimdi burada köpeklerin aç ve susuz bırakılması meselesiyle ilgili de şunları söylemek istiyorum. Bayram süresince mutlaka bir arkadaşımız oraya gitti. Yiyeceklerini, içeceklerini verdi. Temizliğini yaptı. Kurban Bayramı olması münasebetiyle de bu arkadaşlarımızın diğer bazı noktalarda da görevleri vardı ama orada günlük rutin yapılması gereken, bakılması gereken işler neyse onlar yapılmıştır. Sürekli bir kişi bulunmamıştır tabi ki ama yapılması gereken günlük bakımları yapılmıştır. Diğer çevre illere baktığımızda bu tür barınaklardaki hayvanların, köpeklerin, kedilerin beslenme noktasında baktığımızda genellikle sağdan soldan ilgili vatandaşların getirdiği ekmek, yemek, yemek artıkları neyse bu tip şeylerle beslendiklerini görürsünüz. Ama biz burada bu tip olaylar olmuyor. Son dönemde beslenme odakları kurduk sağa sola ama belediye olarak barınağımızdaki hayvanlara diğer illerden farklı olarak yaş grubuna göre küçük hayvanlara ayrı, büyük hayvanlara ayrı mamayla özel mamalarla bakılmakta. Bunların da tabi maliyetleri var ama belediye olarak biz bunlardan kesinlikle kaçınmıyoruz ve bunlara hizmet noktasında herhangi bir eksiğimiz yok. Barınağa gelen hayvan, çıkan hayvan her şekilde bunlar tamamen kayıt altına alınıyor. Barınağa bir vatandaşın getirdiği ya da sokaktan alınan bir hayvan barınağa geldiği andan itibaren kayıt altına alınır. Onunla ilgili bir dosya tutulur ve sonuçlanıncaya kadar takip altında olunur. O bakımdan herhangi bir sıkıntımız, gizli saklı bir şey yok. Her şey açık, şeffaf.

 

‘HAYTAP’la uyum içerisinde çalışıyoruz’

 

Kaldı ki biz burada HAYTAP Antalya Temsilcisi Şeyda Hanım bazı açıklamalar yapmış göndermiş yerel gazetelerimize. Bunlar bizi son derece üzdü. Bunlar kamuoyunda büyük üzüntü yaratan, büyük infial oluşturan konular. Keşke bu açıklamalar yapılmadan önce gerek bizim görevli arkadaşlarımızla gerek HAYTAP İl Temsilcimiz Sühendan Hanımla temasa geçilseydi bu noktalarda kendilerine gerekli izahatlar, gerekli açıklamalar yapılırdı. Biz belediye olarak Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve HAYTAP İl Temsilciliğimizle Sühendan Hanımla sürekli temas halindeyiz. Her gün defalarca görüşüyorlar. Dolayısıyla bizim sivil toplum kuruluşlarıyla HAYTAP İl Temsilciliğiyle de gayet uyumlu karşılıklı çalışmalarımız, iletişimimiz bulunmakta, herhangi bir sıkıntımız yok.

 

‘Konu iletişim sıkıntısından kaynaklanıyor’

 

Burada konu tamamen belediyenin ilgili birimlerine ulaşılamamasından kaynaklanan bir problem ve iletişimden kaynaklanan bir problem var. Bunun dışında yapılan hizmetlerde herhangi bir eksiklik, herhangi bir şey yok. Tabi konu kamuoyuna yansıdığında infial oluşturunca konuyla ilgili olarak da Başkanlığımız bilgi sahibi olduktan sonra bir idari soruşturma açıldı burada herhangi bir ihmal, herhangi bir kusur var mı yok mu bununla ilgili de kendi içimizde bir sorgulama içerisine girdik şu anda devam ediyor.”

Tetik konuşmasının devamında Bilecik Belediyesi’nin imkanlarının gerek fiziki mekanlar gerek araç-gerek bakımından gün geçtikçe arttığını söyleyerek, “Biz de bu imkanlarımız arttığı sürece birimlerimize bu imkanları mümkün olduğunca eşit bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz. Düne kadar yetersiz araçlarla çalışmalar yapılırken bugün ayrı bir aracımız var. Personel noktasında takviyelerimiz oluyor. Ara-gereç noktasında takviyelerimiz oluyor. Ultrason, teknik cihazlar noktasında takviyelerimiz oluyor. Bunlar zaten bizim bu işe ne kadar önem verdiğimizin en basit göstergeleri. Yani bu noktada bizim kaynaklarımızı esirgememiz, ‘Bunlar hayvan, olmasa da olur.’ diye bir düşüncemiz yok. Her türlü imkanları kaynaklarımız ölçüsünde aktarmaya devam edeceğiz ileriki zamanlarda” şeklinde konuştu.

 

“Barınaktaki hayvanlarımız mamalarla besleniyor”

 

Hayvan Sevenler Derneği Bilecik İl Temsilcisi Sühendan Senger de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kendisinin sürekli barınağa gittiğini ve hayvanların aç-susuz bırakılması gibi bir durumun olmadığını dile getirdi. Senger şöyle konuştu:

“Barınağımıza gelen bütün hayvanların girişleri ve çıkışları kayıt altındadır, bu bir. İkincisi sabah çok erken saatte temizlikleri yapılır ve karınları doyurulur mamalarla birlikte. Türkiye’nin tüm illerinde hayvan severlerin yapmış olduğu yemekler ve Beyaz Tren dediğimiz yeni bir grup kuruldu herkes 10-20 TL yatırıyor bu Beyaz Trenle toplanan paralar mama olarak diğer illerdeki aç hayvanlara gönderiliyor ve mama olarak gönderiliyor. Bizim ilimizde böyle bir problem yok. Çünkü yavrularımız için yavru köpek maması, büyükler için ayrıca mama var, bu iki. Ben uzun zamandır bu işi yapıyorum ve Bilecik’te hiçbir hayvan severin evde makarna ya da bir şey pişirip de barınağa getirdiğini görmedim. Çünkü hayvanlar aç değil, böyle bir problemimiz yok.

Gelelim bayram gününe. Evet, başkanımızın dediği gibi de büyük bir iletişimsizlik var. Bayramın birinci günü köpek kapıdaki görevliye bırakılmış. Ama bilgi verilmemiş ne veterinere ne bana. Hiç kimsenin bilgisi yoktu. Ben bayramın birinci günü saat 3 gibi barınaktaydım hayvanların hiçbiri aç değildi. Gezdim, baktım ve geri döndüm. Bayramın ikinci günü yine gittim. Ama bu haberlerin bana göre çarpıtılarak yayınlanması yanlış. Haberler yapılmadan önce biz aranabilirdik. Açıklama yapardım konuyla ilgili. Biz bu beyle de görüştük. Tabi ben görüştüm önce. Beni HAYTAP başkanlığından aradılar, Nesrin Çıtırık Hanım aradı. Ben ona da izah ettim. Köpeğin belinin kırık olduğunu, bayramın ikinci günü arabayı açtıklarında köpeği gördüklerini, ona göre de tedavi altına aldıklarını söyledim. Çünkü uyutulacaktı, onun yaşama şansı yoktu. Nesrin Hanıma bunu izah ettim, bunun üzerine bu konudan kenara çekildi. Çünkü bizim başkanımız bu tür olaylara çok değer veriyor.

 

‘Büyük bir iletişimsizlik var’

 

Bunu hep söylüyorum. Burada büyük bir iletişimsizlik var. Onun için böyle bir şey başımıza geldi. Her çarpılan kedi benim kapıma getiriliyor. Bu arada o Seyhun Bey’e de teşekkür ediyoruz. Çok duyarlıymış ama keşke Youtube’da yayınlayacağına önce bize danışsaydı. Ona da çok üzüldüm. Gerçi yayınladığı videonun altına açıklama yapmış. İzahta bulunmuş. Tabi bu belediyeyi karalamak için yapılmamış bir şey. Sadece insanlar arasındaki iletişimsizlik. Bundan sonra bu olaya daha da dikkat edelim. Yetkili birimler sanırım üstüne düşen görevleri yapacaklardır.”

Hayvanın boynunda ip bağlı olmasının sorulması üzerine Senger, “Ben bayramın birinci günü gittiğimde evet köpek ağacın altındaydı ama boynunda ip falan yoktu. Şimdi benim dikkatimi çeken oydu zaten. Daha eğer köpek barınağın içinde bağlanmış olsaydı tasma ters dönerdi ve o düğüm altta kalırdı. Bu yeni açılmış bir ip. Yeni açılmış bağlanmış, sanki oraya konmuş gibi geldi bana. Benim gittiğimde boynunda ip yoktu birinci gün. Görüntüler ise ikinci gün çekilmiş.” diye konuştu.

 

“Herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyorum”

 

Senger Bilecik halkının olaylara büyük tepki göstermesiyle ilgili ise, “Kimse hayvanlarla ilgilenmiyor. Her gün telefon ediyorlar bizlere, ‘Köpeklerinizi alın, bağırttırmayın. Çok köpek oldu, çıkamıyoruz.’ diye. Ama böyle bir şey olduğu zaman herkes büyük bir hırsla saldırıyor. Ben bir tane görmedim havyan sever barınakta gelsin de bir lokma bir şey getirsin. Neden böyle şeylere değinmiyorlar? Hemen bir şey olduğu zaman insanları suçlamak ne kadar kolay. Hiç bakılmıyor. Hiç kimse ilgilenmiyor. Sularını dolduruyoruz, yıkıyoruz, mamalar koyuyoruz. Yapmadık mı, dağıtmadık mı, her yere koymadık mı? Nerede bu hayvan severler? Bir tek kişi mi çalışmalı orada? Böyle spekülasyonlara yol vermek bana göre yanlış. İnsanlar merak etmemeli. İnsanlar eğer bir şeyi merak ediyorsa o taşın altına önce elini koymalı. Şikayet etmek kolay. Bakacak ondan sonra hep birlikte ne gerekiyorsa yapacağız. Böyle en ufak bir şey olduğu zaman insanların ayağa kalkmasına çok sinirleniyorum. Hiçbir zaman aradığımda, çağırdığımda kimse yanımda değil. Tek başıma ya da Berrin Hanımla mücadele ediyoruz. Nerede hayvan severler?” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç