• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BARLİN: “TEK PARÇA HALİNDE SATILMASINA İZİN VERMİYORUZ”

BARLİN: “TEK PARÇA HALİNDE SATILMASINA İZİN VERMİYORUZ”

Müdürlük  tarafından tarım arazilerinin mülkiyet ve devrine ilişkin çıkarılan yeni kanun hakkında bilgi vermek sebebiyle muhtarlar için program düzenlendi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tarım İl Müdürünün programa geç katılmasıyla program yaklaşık 20 dakika geç başladı. Muhtarların duruma tepki göstermesinden sonra Arazi Edindirme Şube Müdürü Abdulkadir Barlin, Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız’ın misafirlerinin olmasından dolayı programın geç başladığını ifade ederek muhtarlardan özür diledi. Muhtarların tepkisiyle birlikte İl Müdürü Yıldız gelmeden programa başlandı. Program başlamasından hemen sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız toplantıya geldi.

 

 

 

İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Arazi Edindirme Müdürlüğü tarafından Bilecik Merkeze bağlı köy muhtarlarına tarım arazilerinin mülkiyet ve devrine ilişkin çıkarılan yeni kanun hakkında bilgiler verildi. Arazi Edindirme Şube Müdürü Abdulkadir Barlin, konu ile ilgili sunumunu yaparak muhtarların konu ile ilgili sorularını yanıtladı. Barlin, konu ile ilgili şunları aktardı:

“En önemli maddelerden birisi arazilerin bölünmesinin önüne geçilmesi”

“Tarımsal arazilerinin satışına yönelik durumlardan kanunda yer alan en önemli maddelerden birisi arazilerin bölünmesinin önüne geçilmesi. Bu sebeple kanun çıktı. Araziler satılırken arazilerin ekonomik bütünlüğü baz alınmıştır. Bu ekonomik bütünlük baz alınırken her ilin kendine göre bir sayıya ulaşması istenmiş. Arazi satışlarına izin verilmesi için arazilerimizin hangi vasısta olduğu öncelikle tespit ediliyor.

“yeter gelirli arazi miktarına ulaşıyor mu ona bakıyoruz”

Tespit yapıldıktan sonra biz gerekli işlemleri yapıyoruz. Bu işlemler yapılırken ekonomik bütünlüğün olmasına bakıyoruz. Daha sonra azami tarımsal arazi büyüklüğünün sınırları içerisinde olup olmadığına bakıyoruz. Üçüncü olarak yeter gelirli arazi miktarına ulaşıyor mu ona bakıyoruz.

“Tek parça halinde satılmasına izin vermiyoruz”

Biz genellikle 10 dekarın altındaki alanlara bakıyoruz. 10 dekarın altında üçer, dörder, beşer dönüm arsanız varsa, bunlar birbiriyle sınırdaş değilse ve 10 dönüme ulaşmıyorsa istediğiniz gibi satabiliyorsunuz. Eğer arazileriniz birbiri ile sınırdaşsa ve 10 dönüme ulaşıyorsa parçalardan birisini satmak isterseniz bunun satışına izin vermiyoruz. Ya ikisini birden satın ya da tamamını satın diyoruz. Tek parça halinde satılmasına izin vermiyoruz.” dedi.

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam