BARO BAŞKANI HALİME AYNUR’DAN KINAMA  “Meslektaşlarımız yıldırılmaya çalışılıyor”

BARO BAŞKANI HALİME AYNUR’DAN KINAMA “Meslektaşlarımız yıldırılmaya çalışılıyor”

Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur ve Bilecik Barosuna üye avukatlar, Barolarla ilgili yasa değişikliğine tepki göstermek için Ankara’ya yürüyen Bilecik Barosu Başkanvekili Hasan Şahin’in polisler tarafından gözaltına alınma girişiminde bulunulmasını kınadılar.

Bilecik Adliye Sarayı önünden yapılan basın açıklamasında Halime Aynur, dünden beri Ankara’da demokratik Anayasal haklarını kullanan 60’ı aşkın baro başkanlarının bu haklarının kullanılmasının engellendiğinin altını çizerek orada bulunan baro başkanlarına şiddet uygulandığını söyledi.

Açıklamasının devamında pandemi sebebiyle yalnız yürüyen ve orada Bilecik Barosunu tek başına temsil eden Bilecik Baro başkanvekili Av. Hasan Şahin’in, tüm baro başkanlarının ve orada bulunan meslektaşlarının kalben yanında olduklarını ifade ederek, “saldırının devam etmesi halinde tüm meslektaşlarımız olarak fiziken de yanlarında olacağımızı, mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi, hiç bir kurum ve kişiye biat etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz” dedi.

Baro Başkanı Halime Aynur gerçekleştirmiş olduğu basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Meslektaşlarımız yıldırılmaya çalışılıyor”

“Hiç bir baronun görüşü alınmadan,  müzakere yapılmadan hatta bilgi dahi verilmeden Avukatlık kanununda değişiklik yapılmaya çalışıldığını basından ve bir takım siyasetçilerin söylemlerinden öğrenmiş bulunuyoruz. Baroların yapısının değiştirilmesi yargının bağımsızlığını zedeleyeceği gibi hukuk devleti ilkesini de işlevsiz hale getirecektir.

01.06.2020 bildirgesinde yapılması istenen değişikliğe ilişkin 80 baro ve TBB olarak diyalog sürecinin açık olduğunu beyan ettik fakat buna rağmen tüm bu iyi niyet çabalarımız sonuçsuz kalmıştır. Aynı bildirgelerde demokratik hak ve özgürlüklerden kaynaklanan haklarımızı kullanacağımızı ifade etmiştik nitekim 19.06.2020 tarihinde de ‘savunma yürüyor’  etkinliği ile baro başkanlarım Türkiye’nin dört bir yanından yürümeye başlamışlardır. Hukuki eylemlerimiz pazartesi günü saat 11:30 da Anıtkabiri ziyareti ile devam edecekti.

Hukuk ve demokrasi için çıktığımız yoldan ben özel sebeplerimden kaynaklı olarak geri dönmek zorunda kaldım yolun kalanına başkan yardımcımız Av. Hasan Şahin baromuz adına devam etti ve dün sabah diğer baro başkanlarıyla Ankara girişinde durdurulduğunu öğrendik.

“Sorumlular ve müdahalede bulunanlara karşı yasal süreç başlatılacaktır”

Anayasanın 34. Maddesine göre “Herkes, önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.”

Yine Anayasamızın 26. Maddesine göre “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.”

Toplantı ve gösteri yürüyüşünün ve ifade özgürlüğünün engellenmesi anayasal bir suçtur. Anayasada yer olan hakların kullanılması kabul edilebilir bir neden olmaksızın engelleniyorsa o devlet anayasası askıdadır ve o devlet hukuk devleti değil, totaliter devlettir.

“Hiçbir kurum ve kişiye biat etmeyeceğiz”

Dünden beri Ankara’da demokratik Anayasal haklarını kullanan 60’ı aşkın baro başkanlarının bu haklarının kullanılmasının engellendiğini, kendilerine şiddet uygulandığını görüyoruz. Meslektaşlarımızın sıcaktan ve yağmurdan korunabilmesi için alınacak önlemler engellenmeye çalışılmış, bulundukları alana sandalye alınmamış oturmalarına mani olunmuş, yakınanlarındaki yiyecek, içecek ve kişisel ihtiyaçlara ulaşabildikleri mekanlara ceza yazılmak suretiyle kapatılmış, çorba içerken maskesini çıkaran meslektaşımıza ceza yazılmıştır.

Meslektaşlarımız yıldırılmaya çalışılıyor, hukuka aykırı olarak fiili gözaltında tutuluyorlar, meslektaşlarımıza insan haklarına aykırı davranılıyor. Bu sabah alandan araçtan ilacını almak üzere çıkan başkan yardımcımız Av. Hasan Şahin yeniden alana girmek isterken tartaklanmış fiili müdahaleyle karşılaşmıştır. Başkan yardımcımıza yapılan müdahale hepimize yapılmıştır, savunmaya, hak arama özgürlüğüne yapılmıştır. Sorumlular ve müdahalede bulunanlara karşı yasal süreç başlatılacaktır.

Bu uygulama ve müdahaleleri kabul etmiyor ve Sorumlular ve müdahalede bulunanlara karşı yasal süreç başlatılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam