Barolar Hukuki Eyleme Geçti Ankara’ya Savunma Yürüyüşüne Başladılar

Barolar Hukuki Eyleme Geçti Ankara’ya Savunma Yürüyüşüne Başladılar

Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur ve Bilecik Barosuna üye avukatlar, Barolar ve meslek örgütlerinin seçim sisteminde değişiklik yapılmasına dair yasa teklifini protesto etmek ve teklifin geri çekilmesi için Ankara’ya doğru “Savunma Yürüyüşü”ne başladılar.

Türkiye’de bulunan Barolar ile ortak olarak düzenlenen “Savunma yürüyüşü”, Bilecik Adliye Sarayı’nın önünden başlarken Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur basın açıklamasında bulundu.

“Türkiye’nin dört bir yanından savunma için yürüyüşe geçtik”

Başkan Halime Aynur yaptığı açıklamada, 1 Haziran ve 19 Mayıs’ta 80 baro ve Türkiye Barolar Birliği olarak yayımlamış oldukları bildirilerde, eğer barolar adına olumlu sonuç alınamazsa hukuki eylem sürecini başlatacaklarını, demokratik hak ve özgürlüklerdeki tüm yetkilerini kullanacaklarını bildirdiklerini vurgulayarak; “Bu kararlılıkla 18 Haziran Çarşamba günü yaptığımız açıklamayla hukuki eylem sürecini başlattık. Türkiye’nin dört bir yanından birçok baro başkanı arkadaşımızla yürek yüreğe, omuz omuza savunma için yürüyüşe geçtik” dedi.

“Barolar bölünmeye çalışılmaktadır”

Başkan Aynur açıklamasının devamında avukatlık yasasında çoklu baro ve nispi temsil gibi değişikliklerle baroların etkinliğinin azaltılmaya çalışıldığının altını çizerek; “ Barolar bölünmeye çalışılmaktadır. Bizler yayımlamış olduğumuz basın bildirimizde de belirttiğimiz gibi yapılmak istenen ve barolar üzerinde uygulanılması istenen taslak çalışması, tamamıyla baroları ilgilendirmesine rağmen ne yazık ki barolar bu sürecin içerisine ortak edilmiyor. Bırakın ortak edilmeyi haberdar dahi edilmiyor. Bu taslak sır gibi saklanmaktadır” dedi.

“Umarım bu hukuki eylemlerimiz sonuç verir ve bu taslak veya çalışma geri çekilir”

Yayımladıkları bildirilerde diyalog yollarının açık olduğunu ve izlenen sürecin çok yanlış olduğunu belirttiklerini ifade eden Başkan Aynur; “Biz bu süreçte buna ilişkin olarak gerek Adalet Bakanı gerek Kamu Baş Denetçisi gerekse siyasi liderlerin temsilcileriyle görüşmeler yaptık. Fakat ne yazık ki olumlu sonuç alamadık. Bu bildirilerde eğer barolar adına olumlu sonuç alınamazsa hukuki eylem sürecini başlatacağımızı, demokratik hak ve özgürlüklerdeki tüm yetkilerimizi kullanacağımızı bildirmiştik. Bu kararlılıkla 18 Haziran Çarşamba günü yaptığımız açıklamayla hukuki eylem sürecini başlattık. Türkiye’nin dört bir yanından birçok baro başkanı arkadaşımızla yürek yüreğe, omuz omuza savunma için yürüyüşe geçtik. Bizler avukatlar olarak her zaman cumhuriyetin baroları olduk ve cumhuriyetin barosu olarak bizler, her zaman ve her yerde halkın sesi olmak için mücadelemizi devam ettireceğiz. Hukuktan başka hiç kimsesi olmayan herkes için yılmadan umudu savunmaya devam edeceğiz. 22 Haziran Pazartesi günü sabah erkenden Atamızın huzurunda olacağız ve oradan da hukuki eylemlerimizi devam ettireceğiz. Umarım bu hukuki eylemlerimiz sonuç verir ve bu taslak veya çalışma geri çekilir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam