• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK BİLECİK’TEN ALMANYA’YA SESLENDİ

BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK BİLECİK’TEN ALMANYA’YA SESLENDİ

ALMANYA ÇİFTE STANDARTTAN VAZGEÇMEK ZORUNDADIR”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, birtakım temaslarda bulunmak için Bilecik’e geldi.

Bilecik ziyaretine Bilecik Valiliği’nden başlayan Işık, burada önemli mesajlar verdi. Bilecik’in, 400 çadırla kurulan bir beylikten cihan devletine uzanan bir tarihin başlangıç noktası olduğunu belirten Işık,  Bilecik’te bulunmaktan son derece memnun olduğunu dile getirdi.

“Sadece beldeler, ilçeler fethetmek değil, oraya adaleti ve medeniyeti götürmek Osmanlı’nın en temel düsturuydu. O düsturun yeşerdiği, geliştiği topraklar Bilecik toprakları.” diyen Işık “ Bilecik sadece kuruluşun şehri değil, aynı zamanda kurtuluşun da önemli merkezlerinden birisi. Bu açıdan özellikle bizim medeniyet değerlerimizin bütün Osmanlı coğrafyasına hakim olmasındaki mimarlardan bir tanesi de Şeyh Edebali Hazretleri. Bugün Bursa ziyaretimiz öncesi Şeyh Edebali Hazretleri’ni bir ziyaret etmek istedik. Hem de Bilecik’e yeni atanan valimiz Tahir Büyükakın Bey’e de bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunalım, aynı zamanda da Bilecik ile ilgili bir değerlendirme yapma imkanımız olsun diye böyle bir ziyaret yaptık.” İfadelerine yer verdi.

“TAHİR BEY’İN DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Vali Tahir Büyükakın ile de daha önceki görev yeri olan Kocaeli’nden tanıştıklarını belirten Işık, Vali Büyükakın’ın önceki görev yeri Kocaeli’nde olduğu gibi Bilecik’te de büyük başarılara imza atacağını düşündüğünü dile getirdi. Işık şöyle konuştu:

“Tahir Bey’i Kocaeli’nden yakinen tanıyoruz. Kocaeli’nde benim il başkanlığım döneminde Tahir Bey, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısıydı. Üniversitede akademisyenken danışman olarak başlamıştı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak şehrimize güzel hizmetlerde bulundu. Bu açıdan aynı hizmet anlayışını Bilecik’te vali olarak da devam edeceğine inanıyorum. Yerel yönetimler tecrübesi, valiler için çok önemli bir tecrübedir. Çünkü yerel yönetimde hizmet üretmek sadece hizmet öncelikli olmak açısından gereklidir ama tek başına yeterli değildir. Halkla ilişkiler açısında da son derece önemlidir. Tahir Bey’in o anlamda hem hizmet yapma hem de bu hizmeti yaparken vatandaşla iç içe olma, vatandaşın isteklerini dikkate alan bir hizmet anlayışı ortaya koyma açısından son derece önemli bir tecrübesi var. Zaten mülkiye dışından vali olarak atanması da bu tecrübesinden kaynaklandı diye düşünüyorum. Kocaeli’ndeki başarısını burada attırarak devam ettireceğini düşünüyorum. Sadece ülkeler rekabet etmiyor, şehirler de rekabet ediyor. Bu yarışta Bilecik’in hak ettiği yeri alabilmesi için sürekli pedal çevirmesi gerekiyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığındaki görevim zamanından biliyorum ki Bilecik aslında önemli bir sanayi şehri. Bu özelliğini de attırarak devam ettiriyor. Aynı zamanda doğal kaynakları ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bir şehir ama her şeyden önemlisi bir tarihin başlangıç noktası olmasıyla tarihi ve kültürel açıdan son derece önemli bir merkez. Bu kadar özelliği olan bir şehrin geleceğinin daha da aydınlık olması için hepimizin üzerine ne düşüyorsa yapması gerekiyor. Biz bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazırız. Valimiz ile Kocaeli’nde beraber çalışıyoruz, milletvekilimiz ile beraber çalışıyoruz.”

ALMANYA TÜRKİYE’Yİ HALA ESKİ TÜRKİYE ZANNEDİYOR”

Bakan Işık Vali Büyükakın’ı ziyareti sırasında Almanya’ya da önemli mesajlar verdi. Almanya’nın son dönemdeki Türkiye’ye karşı olan tutumunu değerlendiren Işık, “Almanya özelinde batının Türkiye’yi hala eski Türkiye zannetmek gibi bir problemi var. Onlar Türkiye’yi hala eski Türkiye zannediyorlar. Bir ayar verdiğimiz zaman hemen geri çekilirler, aman efendim kusura bakmayın derler. En haklı olduğumuz konuda bile aman ha Almanya ile takışmayalım, bir sıkıntısı olmasın gibi bir anlayışın devam ettiğini düşünüyorlar. Ama bunda yanıldıklarının farkındalar. Biz Türkiye olarak elbette ki Almanya ile ilişkilere önem veriyoruz. Ama bu ilişkilere önem verirken Türkiye’nin egemenlik haklarından ve bir egemen ülkeye yapılması gereken muamelenin Türkiye’ye yapılmasını da  bekleme hakkımız var. Bu yapılmadığı zaman da bunu başka bir yerlere çekmelerini de kabul etmiyoruz. Almanya Şansölyesi Sayın Merkel, ‘Biz Türkiye’de Erdoğan karşıtlarını cesaretlendirmeliyiz.’ dediği zaman bu Türkiye’nin iç siyasetine müdahale olmuyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Almanya’daki Türk düşmanı partilere oy vermeyin.’ dediği zaman bu hemen siyasete müdahale oluyor. Bunu anlamak mümkün mü? Eğer karşılıklı saygı olacaksa önce siz ‘Türkiye’deki Erdoğan karşıtlarını biz desteklemeliyiz.’ gibi bir ifadeyi Türkiye’nin iç siyasetine saygısızlık olarak görmelisiniz, ondan sonra karşıdan saygı beklemelisiniz. Bu, tam bir çifte standarttır.”

 “ALMANYA BU ÇİFTE STANDARTTAN VAZGEÇMEK ZORUNDADIR”

Türkiye’de darbeye teşebbüs etmiş, açıkça ihanet içinde bulunmuş eski askerler ve bazı sivillerin Almanya’dan siyasi sığınma talebinde bulunduğunu anımsatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye bunları istediği zaman ‘Efendim bizde yargı bağımsızdır.’ Ama Türkiye’de bir espiyonaj faaliyetinden dolayı tutuklanan bir gazeteci kılığındaki kişiyle ilgili talepte bulunulduğu zaman Türkiye’de yargının bağımsızlığını hiç akıllarına getirmiyorlar ve Türkiye’ye güya baskı uygulamaya kalkıyorlar. Bunların tamamı çifte standarttır. Almanya bu çifte standarttan vazgeçmek zorundadır. Türkiye ile Almanya’nın tarihi yüzyıllara dayanan köklü ilişkileri var. Bu köklü ilişkilerin gelecekte de sağlıklı olarak devam etmesinin ön şartı karşılıklı saygı ve egemenlik haklarına gösterilecek titiz bir saygıdır. Dolayısıyla bu olursa Türkiye ve Almanya ilişkileri zedelenmeden yoluna devam eder. Ama o eski müsteşrik yaklaşımıyla, buyurgan yaklaşımla Türkiye’ye davranmalarını kesinlikle artık Türkiye’nin kabul etme durumu yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki tavrını ve kararlığını da hepiniz biliyorsunuz.” Dedi.

YERLİ OTOMOBİL ÇALIŞMALARI

Yerli otomobil çalışmaları ile ilgili de bilgilendirme yapan Işık, bu projeyi şu anda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının takip ettiğini belirtti.

Işık, otomotiv endüstrisinin büyük bir dönüşüm içinde olduğuna, artık dünyada içten yanmalı motorların yerini elektrikli araçların aldığı bir süreç yaşandığına işaret etti.

Bazı ülkelerin 2025 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçları yasaklamaya başlayacaklarını şimdiden duyurduğunu anlatan Işık, “Şehir içindeki hava kirliliği, emisyon değerlerinin yüksekliği artık bu tip tedbirlerin daha da artarak hayata geçeceğini gösteriyor. Onun için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığım dönemimde başlattığım elektrikli yerli otomobil projesi bütün bu saiklerden ortaya çıkarak hazırlanmış bir projeydi. Şimdi bu projenin inşallah yatırım aşamasına gelmiş olması, özel sektör marifetiyle artık yatırıma dönüşmüş olması, doğrusu Türkiye için büyük bir kazanım olacak. Detayları şu anda sayın bakanımız biliyor. TOBB ile  çalışma yaptıklarını biliyorum.” diye konuştu.

VALİ BÜYÜKAKIN, “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN FELSEFESİ İLE HAREKET EDİYORUZ”

Vali Tahir Büyükakın ise Başbakan Yardımcısı Işık’ın ilimizde olmasından son derece memnun odluğunu belirterek “Öncelikle Bilecik’imize hoş geldiniz. Sizin de bildiğiniz üzere Bilecik, hem kuruluş ve kurtuluşun hem de dirilişin şehri. Kocaeli’deki görev anlayışımızda Şeyh Edebali’nin hizmet anlayışının yuvası olan Bilecik’teki hizmet anlayışı sizin için tanıdık bir anlayış. Şüphesiz, Edebali’nni çizmiş olduğu yolda ilerleyen bir hizmet anlayışını biz de burada devam ettirmeye çalışıyoruz. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesi bizim tarihi mirasımızın belki de en önemli felsefesi. Çok kısa bie cümle gibi gözüküyor ama üzerine ciltlerce kitap yazmak mümkün. Gerçekten de hükümetler ve devlet halk için var. Ona hizmet etmek için var. Biz de var gücümüzle hükümetimizin ve devletimizin halka hizmet etmesi için elimizden geleni yapıyoruz.  Bu yolda büyük emekler vermiş, hizmetin her kademesinde görev almış sizleri de burada görmüş olmak bizler için büyük bir gurur vesilesi. Tekrar hoş geldiniz diyorum.” İfadelerine yer verdi

Başbakan yardımcısı Işık, Valilik ziyaretinin ardından Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek Ak Parti teşkilatı ile bir araya geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam