BAŞKAN AKYILDIZ’DAN TEPKİ “PERSONELE ABA ALTINDAN SOPA MI GÖSTERİYORSUNUZ?”

BAŞKAN AKYILDIZ’DAN TEPKİ “PERSONELE ABA ALTINDAN SOPA MI GÖSTERİYORSUNUZ?”

Memur Sen Bilecik İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Bilecik Şube Başkanı Süleyman Akyıldız, hastane çalışanları için aylardır dile getirdikleri, nöbet adaletsizliklerinden dolayı hiçbir şey yapılmamasını eleştirdi.

Bilecik Devlet Hastanesinde nöbet adaletsizliği ve adam kayırmacılık durumlarının olduğunu ifade eden Akyıldız, İl Sağlık Müdürlüğünce soruşturma başlatıldığını hatırlattı. Başkan Akyıldız, soruşturma yapılan alanın koşullarının ise soruşturma için uygun olmadığını dile getirdi.

“Personele aba altından sopamı gösteriyorsunuz?”

Başkan Akyıldız, “Halkımızın sağlığı için gece gündüz demeden koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarımız, Bilecik Devlet Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü  yöneticilerinin ilgisizliğinden dolayı bu bayramı da buruk geçirdi. Covid-19 ile ön cephede mücadele eden hastane çalışanlarımız için aylardır dile getirdiğimiz hem mali hem de nöbet adaletsizliklerden dolayı hakları ile ilgili hiçbir işlem yapılmaması bizleri derinden yaralamıştır. Karşımızda o kadar ilgisiz muhataplar var ki maalesef biz söylemekten yorulurken onlar önemsememekten hiç yorulmadılar. Bilecik Devlet Hastanesindeki ‘’nöbet adaletsizliği, adam kayırmacılık’’ haberlerinin ardından İl Sağlık Müdürlüğünce soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın yeri başhekimlik binası soruşturma yapılan odanın sağında hastane müdürü, solunda başhekim yardımcısı, karşısında başhekim ve sağlık hizmetleri müdürü bulunmaktadır. Bu koşullarda siz neyin soruşturmasını yapıyorsunuz personele aba altından sopamı gösteriyorsunuz? Bu soruşturmada bile adil davranmıyorsunuz. Soruşturma sürecinde personel sanıkmış gibi ifadeleri alındı yada düzenlenen bir matbu evrak imzalatıldı. Süreçte sanki suçlu personelmiş gibi davranıldı. İdareciler tarafından yapılan uygulamalar bu dönemin fedakâr ön cephe kahramanlarından sağlık personelini üzüp yıpratmıştır” dedi.

“Kimlere  hangi kritere göre esnek mesai uygulandı?”

Esnek mesai uygulamasının tüm personel için adil olarak düzenlendi mi? Diyerek tepkisini dile getiren Başkan Akyıldız, “Bu dönemde kamuda birçok personel esnek mesai uygularken esnek mesai uygulayamayan personele karşılaştığı sorunların çözümü için destek olmak yerine azarlayan, hor görenler  oldu. Esnek mesai uygulaması tüm personel için adil olarak düzenlendi mi acaba? Kimlere  hangi kritere göre esnek mesai uygulandı? Koşulları nedeni ile esnek mesai uygulanmayan personelin motivasyonu için ne yapılmıştır. Esnek mesai düzenlemesi boyunca hiç mesaiye gelmeyen personel var mıdır?” ifadelerini kullandı.

“Tüm sağlık çalışanlarımızın değeri bilinmeli ve hakları verilmelidir”

Tek bir nefesin bile değerli olduğunu ifade eden Başkan Akyıldız, “Bu dönemde ne basın, ne sendika, ne siyaset nede bürokrasi bana birşey diyemez istediğimi yaparım, Pandemi sürecinde önümüzdeki sözleşmeler nasıl olsa uzatılır diyenler de duyuldu.  Emekliliği gelmiş personeli nöbete verirken hiç bir sağlık problemi olmayan daha mesleğinin baharında sayılabilecek sağlık personeli sekretarya işleminde görevlendirilmiş midir? Sahi alkış seremonisinde, yada bir bürokratın hastaneye gelmesinde en önde yer alan sözleşmeli yöneticiler neden bir akşam sosyal mesafeyi koruyarak sağlık personeli ile bir iftar yapmamıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta yatağında  “Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” diye söyleyerek hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmamaktadır demek istemiştir. Onun için tüm sağlık çalışanlarımızın değeri bilinmeli ve hakları verilmelidir” şeklinde ifade etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam