BAŞKAN BERBEROĞLU’NDAN DÜŞÜNDÜREN SÖZLER
admin • 27 Temmuz 2011 20:04:20 
BAŞKAN BERBEROĞLU’NDAN DÜŞÜNDÜREN SÖZLER

 

Garanti Anadolu Sohbetleri etkinliğine katılan Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu yaptığı konuşmada şunları aktardı:
Sanayi ve Ticaret Odası başkanlarımız ilimizin sanayi kuruluşları konusunda bizzat yaşayarak tespit ettikleri sıkıntıları dile getirdiler. Ben de Bilecik’imizin sorunlarına farklı bir açıdan bakmak istiyorum.
Bilecik bizim için Ata diyarı, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu şehir. Şeyh Edebalı’nın yaşadığı bir yer. Hem Osmanlı hem de Cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahip, kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Türk milletinin makus talihinin yenildiği yer Metristepe, kurtuluş savaşlarımızın anısına yaptırılan İnönü ve İntikam Tepe Şehitlikleri ile bir Çanakkale kadar önemli Bozüyük.
Kültürel noktada Bilecik’i yıllardır tanıtamamışız. Oysa ki açık hava müzesi gibi olan Bilecik bir kültür ve turizm şehri olmalıydı. Bozüyük’teki yaylalarımız Sofular Yaylası, Kömürsu Yaylası, Çiçekli Yayla turizme kazandırılmalı, kültür, spor ve yayla turizmi hızla yaygınlaştırılmalıdır.
Bize özgün, Bilecik’imizde, Bozüyük’ümüzde yetişen veya üretilen tüm Türkiye’nin bildiği, ön plana çıkmış bir ürünümüz yok. Türkiye’nin adını bilmeyen yabancı insanların, yalnızca İstanbul dendiğinde, boğaz, şiş kebap diye saymaya koyulduğunu duymuşsunuzdur. Günümüzde, ülkelerden ziyade şehirler ön plana çıkmakta ve ülkelerin itibarlarını şehirleri belirlemektedir. Bilecik’te neden marka bir şehir olmasın.
Mermer ve seramik başkentiyiz diyoruz. Ama kendimizi ne Türkiye çapında nede uluslar arası alanda tanıtabileceğimiz bir fuar organizasyonumuz hala yok.
Üniversite açısından da Bilecik bir kültür merkezi olmalıdır. Mevcut üniversitemizdeki imkanlar yükseltilerek, Bilecik’in ilçeleriyle birlikte, Bozüyük’e yeni bir üniversite kurulacak sanayi-üniversite işbirliği sağlanmalıdır.
İvedilikle Bozüyük’e teknokent ve teknopark kurulmalıdır. Burada inovasyonla ilgili Ar-ge çalışmalarına öncelik verilerek nano teknoloji, iletişim, dijital teknoloji, uzay ve uçak sanayi araştırma ve üretimi konusunda çalışmalara hemen başlanmalıdır.
Cari açığın kapatılabilmesinin en hızlı ve kalıcı çözümü ihracata dayalı üretimde kullanılan, ara malların imalatının, minimuma indirilebilmesi için, ara mal üretim yatırımları acilen teşviklerle desteklenmelidir.
Üretim için enerji çok önemlidir. Alternatif enerji kaynakları kullanımına yönelmeli, Sakarya Nehri’nden elektrik üretimi, dağlarımız ve yaylalarımızdan rüzgar enerjisinden faydalanabilmek için çalışmalar yapmalıyız.
Bilecik bir sanayi şehri olmalıdır. Neden? Çünkü bu bölge ulaşım bakımından Türkiye’nin en iyi konumundadır. Cazip hale getirdiğimizde işadamları buralara koşarak gelecektir.
İlimizden geçen Mekece-Bilecik-Bozüyük karayolunun eksiklikleri giderilirken bir diğer önemli ulaşım hatta olan, sanayicimizi Gemlik Limanı’na ve Yenişehir Havaalanı’na bağlayan duble yol olarak bir an önce bitirilmeli.  İlimizde bulunan sanayi kuruluşlarının karayolu yük taşımacılığını demiryolu ve denizyolu yük taşımacılığına kaydırılması amacıyla Bilecik ilinin Gemlik, Bandırma ve Karasu limanlarına demiryolu ile bağlantısının sağlanması can ve mal kayıplı kazalarının azalmasına neden olacaktır.
İlimiz Marmara, Ege, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin kesişim noktasında bulunduğundan çok çeşitli iklim özelliklerine sahiptir. Bu nedenle ilimiz her çeşit tarım ürününün üretilmesi ve hayvancılığın geliştirilmesi için uygun koşullara sahiptir. Bunun içinde, yaş sebze ve meyve de standardizasyon sağlanması, sertifikalı tohumluk kullanımının artırılması, organik tarımın geliştirilmesi, süt ve besi hayvancılığının geliştirilmesi, sulanabilir tarım alanlarının artırılması amacıyla sulama tesislerinin rehabilitasyonlarının gerçekleştirilmesi ve teşviklerin sağlanması konularında çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum.”
 
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İbrahim KAÇAR
11 yıl önce

EVET TANITAMADIK BAŞKAN – Evet başkan Bilecik’i tanıtamadık.Yöneticilerimiz uyudu.Kültür müdürlüğümüz uyudu tanıtamadık.Hep Bursa Bilecik mi,Urfa Bilecik mi? dediler.Hayır Bursa da değil,Urfada zaten Bilecik yok dedik ama kimlere?Bozüyük’ü tanıtamadık adını öğretemedik,hala BOZÖYÜK,BOZHÜYÜK yazanlar deyenler var.Yıllarca görevimiz gereği doğruyu öğretelim diye uğraştık fakat kaç kişi uğraştık.Yanlış söylenenlere dahi çoğunluğumuz sesini çıkarmadı.Doğru söylenmiş gibi itiraz etmedi.Çanakkaleye şehitlerimizi ziyarete gittik.Rehberlere Bozüyük’ü biliyormusunuz dedik,Şeyh EDEBALIYI tanıyormusunuz dedik.EDEBALI hazretlerini tanıyan yok.Bozüyük için de Bursanın oralarda galiba dediler üzüldük.Bilecik nerede deik.Bursa Bilecik dediler üzüldük.Siz Osmanlı devletinin kuruluşunu bilmezmisiniz dedik.Ve siz inönü savaşlarını okumadınız mı dedik.Şu çılgın Türkler romanını okumadınızmı dedik.Hatta bir kitapçıdan alıp o rehbere hediye ettik… Read more »

0
Would love your thoughts, please comment.x