BAŞKAN KAZICI: “PANAYIRIMIZ BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNU YANSITTI”

BAŞKAN KAZICI: “PANAYIRIMIZ BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNU YANSITTI”

“PANAYIRDAN HEM ESNAFIMIZ HEM DE VATANDAŞIMIZ KAZANIYOR”

Her sene 4-5-6 Eylül tarihlerinde yapılan panayırın, bu sene yoğun katılım dolayısıyla 2 gün uzatıldığını belirten Kazıcı, panayırın anlam ve önemi hakkında şu ifadelerde bulundu:

“Panayırın gelenekselliğini belli bir yaşın üzerindeki hemşehrilerimiz bilir ama gençlerimiz için de bir bilgi vermek istiyorum. Bilindiği gibi biz bir tarım kasabasıyız. Ulaşımın çok fazla gelişmediği geçmiş dönemlerde vatandaşlarımız günlük ihtiyaçlarını bu panayırlar sayesinde karşılarlardı. Aynı zamanda yıl boyu tarımla uğraşan insanlarımız, tam da final dediğimiz bu dönemlerde yıl boyunca yetiştirdiği hasadını yaptığı ürünlerini ekonomik değere çevirme fırsatı buluyorlardı.

Hem ticaretin hem de eğlencenin yer aldığı etkinlikler tam bir festival havasında gerçekleşiyor. Trakya’dan. Marmara Bölgesinin çeşitli illerinden yıllardır gelen esnaflarımızın oluşturduğu büyük bir pazar kuruluyor. Panayırda ayrıca çocuklarımızın eğlencesi için de büyük bir lunapark da kuruluyor. Bu 4-5 gün içerisinde özellikle birbirinden çeşitli sebeplerle ayrı yerlerde yaşamak zorunda kalmış vatandaşlarımız panayır sayesinde görüşme ve hasret giderme imkanı da bulabiliyor.”

 

“İNSANLAR SEVDİKLERİYLE BİR ARAYA GELME FIRSATI BULDU”

Kalabalık bir esnaf grubuyla büyük bir panayıra ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Kazıcı, “Panayırımız çok güzel geçti. İnsanlarımız doyasıya eğlendiler ve ihtiyaçlarını karşıladılar.  Tarlada, bahçede çalışan ve yorulan köylümüz ve çiftçimiz de bu 4-5 gün içerisinde hem burada dostlarıyla, arkadaşlarıyla, sevdikleriyle buluşma fırsatı yaşadığı bir sosyal aktivite oldu. Hem de yorgunluğunu attı. “dedi.

 

“TERÖR FAALİYETLERİ YÜZÜNDEN KONSER VE ĞLENCELERİMİZİ İPTAL ETTİK”

Son günlerde artış gösteren terör olaylarından dolayı konser ve eğlence etkinliklerinin iptal edildiğini belirten Kazıcı, panayırın bir amacının da ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu gereksinimi olan birlik ve beraberlik duygusunu kazandırdığını ifade etti.

Kazıcı, “Panayır programımızda bulunan konser ve eğlence bilgilerinin bir kısmı mevcut durum dolayısıyla ülkemizde yaşanan üzüntüler ve sıkıntılar sebebiyle iptal ettik. İnşallah bu arada da ülkemizde devam eden bu problemlerin bir an önce sona ermesi ve iç huzurumuzun, iç barışımızın sağlanmasını temenni ediyorum. Umut ediyorum ki bu topraklarda yaşayan insanlar birbirlerine daha hoşgörülü olur. Daha çok sarılır. Bu aktiviteler çok önemli. Bu anlamda şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, gazilerimize de acil şifalar diliyorum” dedi.

 

“PANAYIR KÜLTÜRÜMÜZÜN AKTARILMASI YÖNÜNDEN ÇOK ÖNEMLİ”

Geçmişten bugüne geleneklerimizin ve kültürümüzün yeni nesillere aktarılması anlamında çok önemli olduğunu vurgulayan Kazıcı şu ifadelerde bulundu:

“ Bazen belediyemize panayırla ilgili küçük serzenişler geliyor. Bazı insanlar panayır kültürünün artık eskidiğini ve böyle bir organizasyona gerek kalmadığını söylüyorlar bizlere.

Panayıra gerek var mı? Zaten insanlar artık ihtiyaçlarını istedikleri zaman dışarıya çıkıp, alışveriş merkezlerinde ve buna benzer yerlerden tedarik edebiliyorlar gibi serzenişler geliyor.. Ama biz panayıra bu anlamda bakmıyoruz. Panayırı bir buluşma, kaynaşma, hasret giderme anlamında ve yılların bu geleneksel faaliyetinin nesilden nesile aktarılması anlamında faydalı olacağına inandığımız için devam ettiriyoruz. İnşallah daha uzun yıllar da gelişerek devam edecek. Katılan bütün esnaf arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu panayırın kurulması sürecinde ve panayır boyunca görev yapmış arkadaşlarımıza, personelimize teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki bundan sonraki panayırlarda konserleri iptal etmek zorunda kalmayız. Bunu sadece şunun için söylüyorum, konser önemli değil. Huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. İnsanlarımızın birbiriyle bir sorunu yok. Son 5 günde bunu gördük. Herkes birbiriyle kucaklaştı. Yıllardır görüşmeyen insanlar bir araya geldi. Bu coşkunun, bu güzelliğin yurdun her yerinde yaşanması dileklerimle teşekkür ediyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam