• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAŞKAN ŞAHİN İŞTEN ÇIKARMALAR HAKKINDA KONUŞTU: “Madem o kadar emek severler bunun için köstek değil destek olsunlar”

BAŞKAN ŞAHİN İŞTEN ÇIKARMALAR HAKKINDA KONUŞTU: “Madem o kadar emek severler bunun için köstek değil destek olsunlar”

Geçtiğimiz günlerde Bilecik Belediyesin’den işçilerin, işlerinden çıkarıldığı iddia edilmiş, bu konu hakkında siyasi parti temsilcileri ve sendikalardan işçilerin işten çıkarılmaları ile ilgili tepkiler gelmişti. Bu tepkilerin ardından,  Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP İl Binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP İl Başkanı Metin Yaşar, CHP Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu, Belediye Meclis Üyeleri ile partililer katıldı. İşten çıkarılmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Semih Şahin rakamların abartıldığı kadar olmadığını işten çıkarılan işçilerin sayısının 32 olduğunu ve o işçilerinde geçici işçiler olduğunu açıkladı.

“Sürpriz yapıp, işçiyi yine yolda bıraktılar”

İşten çıkarılan işçilerin sayılarının önceden hayal ürünü olarak üretildiğini dile getiren Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, “Basında da yer alan ve önceden hayal ürünü olarak üretilen bir takım rakamlar ve dedikodular üzerine bir araya geldik. Öncelikle demek istediğim şu, biz seçimi kazanıp geldiğimizde 85 tane TYP’li (Türkiye Yararına Program) işçiyi bizde sıfırlandığında, bizi emek düşmanlığında suçlama cesaretini gösterenler onlar neredeydi 85 kişi biliyorsunuz TYP bize verilmediği için işlerine son verildi. Bu çerçevede biz her zaman emekten yanayız. Şuan da sayıştay tarafından soruşturma geçiriyor olsak da, geçtiğimiz dönemde asgari ücreti 2 bin 200 TL olarak uyguladık, önümüzde ki dönemde de asgari ücreti 2 bin 500 TL olarak uygulayacağız. Parti Genel Başkanımızın ağzından çıkan bizim için yeterlidir. Biz her zaman emekten yana tavır aldık. Emekten yana olmayanlar 2 bin 324 TL’de kalıp, sürpriz yapacağız diyerek işverene sürpriz yapıp, işçiyi yine yolda bıraktılar” ifadelerini kullandı.

“Yasa uygulanmamış ama bize uygulanıyor”

İşten çıkarılan işçilerin sayısının 32 olduğunu ve bu işçilerin geçici işçiler olduğunu, çalışma sürelerinin 4 ila 6 ay olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, “Şimdi isim vermeden, çıkartığımız kişiler ile ilgili olarak gerçek rakamları vereceğim dün itibari ile netleşmiş olan sayı 32. Biz de 32 kişiyi çıkardık. Çıkarma sebebimiz ise şu, 32 kişinin 17 tanesi geçici işçi statüsünde yani 4 aylığına ya da 6 aylığına alınmış ve süreleri bitmiş insanlar. Adı da geçici işçi zaten. Her yıl belediyeler geçici istihdam yetkisi alır ve dönemsel olarak, yaz ayına doğru park ve bahçeler, kış ayına doğru karla mücadele gibi sebeplerle belirli sayılarla sezonsal çalışan alır ve süreli bittiğinde çıkarır. İkinci grubumuz ise Mülkiye Müfettişinin raporu doğrultusunda bize Zabıta ve İtfaiye gibi birimlerde memur olmayanların çalışmasının yasak olduğunu söyledi. Bunların hepsi bundan önce ki dönemlerde de çalışıyordu neden söylemediniz dediğim de kem küm ettiler. Yasa uygulanmamış ama bize uygulanıyor, o yüzden Zabıta’da memur olmayan 5 kişi de bu sebeple çıkarılmıştır. Mülkiye Müfettişinin raporu ile. Hepsinin bir gerekçesi var. Biz mezbamızı biliyorsunuz Belediye’den özelleştirdik oradan çıkanlar da oldu” dedi.

 

“Çalışma arkadaşlarımın 20 tanesi Selim Yağcının akrabası”

Bize en son partizanlık yapıyorsun diyecek kişiler bu konu hakkında konuşuyor diyen Başkan Şahin, “Hali hazırda benimle çalışan, çalışma arkadaşlarımın 20 tanesi Selim Yağcı’nın akrabası. Aynı şekilde, önceki dönem Belediye Başkanı Nihat Can’ın oğlu ve bir akrabası, Ak Partinin İl Başkanın hem kardeşi hem eşi bizimle birlikte çalışıyorlar. O yüzden bu partizanlıkla ilgili bir cevap vermeyeceğim var olan rakamlar ve durum yeterlidir. Biz onlar gibi yapmadık yapmayız da. Seçimlerden önce dediğimiz gibi çalışan herkes bizde çalışmasına devam edecektir. Genel Başkanımız bunun için bir namus sözü verdi bizde bu sözü tutuyoruz. Bunun dışında çalışan herkes yerinde duruyor. Partizanlık yapıyor olsak o rakamları burada göremezsiniz” ifadelerine yer verdi.

“Kimse ciddiye almaz”

Parti İl Başkanlarının ve Sendika Başkanlarının kendisi arayıp durumun iç yüzünü sormadan sormadan açıklama yapmalarına değinen Başkan Şahin, “Parti İl Başkanları, Sendika Başkanları beni aramadan, bir şeyi araştırmadan atıp tutuyorlar, herkes bir yerini bilsin sen bir partinin il başkanısın ya, bir bilgilen et ondan sonra konuş, sendika başkanları içinde aynısını söylüyorum, rakam bir yerden 40 oluyor öteki tarafta 50 bunlar, ciddi işler. Eğer sen araştırma yapmadan bir şeyler söylüyorsan belirli bir gün sonra seni kimse ciddiye almaz. Önce araştıracaksın ondan sonra beyanat vereceksin, bu benim onlara bir mesajım olsun” şeklinde konuştu.

“Madem o kadar emek severler bunun için köstek değil destek olsunlar”

Geçici işçilerin süresi bittiği için içten çıkarılması gerektiğini ve yerine yeni işçilerin alınacağına değinen Başkan Şahin, “2020 yılı için İŞKUR’ ihtiyaçlarımı belirttim.2020 bütçesi geldiğinde bana TYP için 85 kişilik kadro verdiğinde bu işçileri geri alacağım.  Madem o kadar emek severler bunun için köstek değil destek olsunlar burası Bilecik. İŞKUR kaynağı devletin kaynağıdır, hükümetin değil. Git AK Partiye üye ol sonra gel seni belediyeye işe alalımlarla bu iş olmaz. O para devletin parası. O devletin parasında hepimizin payı var. Hakikatten emekten yana bir tavır alacaklarsa bu gürültü koparanlar asıl bunda gürültü kopartmak için 85 kişilik kadronun alınması için mücadele etsinler. Ben sonra onlara gidip teşekkür edeyim. Bırakın 32’yi 64 kişi istihdam edelim ve daha çok kişi iş sahibi olsun, Bilecik’e daha çok hizmet edelim”dedi.

“Kimsenin ekmeği ile oynamadık”

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in ardından, CHP Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar’da işten çıkarılmalar hakkında açıklamalarda bulundu. İl Başkanı Yaşar, “Sayın Başkanımızın söyledikleri, işçilerin sözleşmelerinin uzatılmamasından kaynaklı bir zorunluluktan. Yani Belediye çalışanlarının işten atılması söz konusu değil. Kendisi de gayet güzel açıkladı. Biz hiç bir zaman partizanca düşünceler ile bu belediyeyi yönetmeye talip olmadık. Kimseninde bu bağlamda ekmeği ile oynamadık oynamadığımız sayın başkanda somut veriler ile söyledi. Benim mevkidaşım talihsiz açıklamalar yapıyor. Ben buradan şunu söyleye bilirim kendisine, kendileri bu ilde 15 yıl belediyeyi yönettiler ve yönetim tarzlarını ve işçi alımlarını biliyoruz. Bugün mevsimlik işçi olarak belediyeye giren herkes Adalet ve Kalkınma Partisinin kayıtlı üyesidir, dönüp arkalarına baksınlar, partiye kaydı olmayan bir tane çalışan İŞKUR’dan belediyeye gönderilmemiştir. Yaptıkları asıl partizanlık budur. Onun için bu talihsiz açıklamasından dolayı kendisini kınıyorum” dedi.

“Bir bardak suda fırtına koparıyorlar”

Yapılan açıklamaların kendilerinin hak etmediği bir tarz olduğuna değinen İl Başkanı Yaşar, “Dönüp bir arkalarına bakarlarsa bu ilde partizanlığın hangi ölçeklerde yapıldığının, en somut belgelerini ortaya koyan kendileridir. Biz ekmeğinin peşinde olan kimsenin ekmeği ile oynamayız ve oynamayacağız, bu tamamen sözleşmeden kaynaklı  bir durum, sözleşmeleri yenilenmediği için ayrılan insanlar. Bunda da bir bardak suda fırtına koparıyorlar.Tabi bu onların çaresizliğini gösteriyor, çünkü burada Cumhuriyet Halk Partili bir belediyenin başarısı var. Bu başarıyı nasıl karalayabilirizin açıklamaları bunlar” şeklinde ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam