BAŞKAN SELİM YAĞCI: ’’BİLECİK’E BİR ESER DAHA KAZANDIRACAĞIZ’’

BAŞKAN SELİM YAĞCI: ’’BİLECİK’E BİR ESER DAHA KAZANDIRACAĞIZ’’

Belediye Başkanı Selim Yağcı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Şeyh Edebali, Osmangazi, Ertuğrulgazi ve daha birçok büyük insanın vatanı olan Bilecik'e hizmet etmeyi ibadet olarak saydıklarını belirterek, şunları kaydetti:

 “Şeyh Edebali Hazretlerinin, 'Ey oğul geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın' sözünü düstur alarak, günümüz ve gelecek nesillerimize tarihimizi daha iyi anlatmak ve geçmişimizde toplumumuzun özelliklerini ve güzelliklerinin neler olduğunu bugüne ve geleceğe yansıtmak amacıyla Bilecik Belediyesi Yaşayan Kent Müzesini kurma çalışmalarına başladık. Yapmış olduğumuz proje ve planlama BEBKA tarafından kabul edildi ve  Bilecik Belediyesi iş birliği içerisinde kent müzesinin Bilecik'e kazandırılması kararlaştırıldı. Bu projemiz gerçekleştiği zaman şehrimizin geriye dönük 100 yıllık tarihi geçmişini günümüze ve geleceğe aktarma fırsatı bulacağız. Bu sayede nesillerimiz, geçmişte dedelerinin, ninelerini nasıl bir şehir ortamında, nelerle mutlu olduğunu ve bugüne hangi şartlarda geldiğini görüp anlayacaklar. Özellikle Kent Müzesinde gerçekleştirilecek 3 boyutlu geçmişe ilişkin olarak sinevizyon gösteriminde canlı olarak yaşama ve yaşadıklarından ilham alarak yorumlama imkânı bulacaklar.''

KENT MÜZESİYLE BİLECİK TARİHİNİ GÖREREK ANLAYACAK

Kent Müzesi sayesinde Bilecik'in tarihini görerek anlayacağını belirten Başkan Selim Yağcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Kent Müzesi Küçük Sanayi Sitesinden şehre girilirken Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinin üst tarafından 2 bin 500 metrekare alan üzerinde olup, büyüklüğü bin 500 metrekare kapalı alan ve bin metre kare bahçe yanında otoparkı ile birlikte Bilecikli hemşerilerimize hizmet edecek.  Müzede, 3D sinevizyon salonunda yaşayan kültürümüzün videolarının çeşitli teknolojik içerikler ile izlenmesi sağlanacaktır.  Bilecik’in kronolojik sıralamasına uygun olarak yapılmış maketler platform üzerinde cam koruma içerisinde sergilenecektir. Bilecik’te yaşamış insanların sanat ve zanaat dallarında ulaştıkları ustalık, maddi ve manevi kültürün değişik alanlarda, örneğin mutfak kültürümüzde, halk danslarımızda, kılık kıyafette, el sanatlarında, tarımda değişim sürecinin kent kültürü salonundaki stantlarda çömlekçilik, çinicilik, sepet örücülüğü, Ebru sanatı, hat sanatı, dokumacılık, ipek böcekçiliği, ayakkabıcı, nalbant, at arabası atölyesi, bozacı, şerbetçi- şıracı, yorgancı vb. mesleklerin kültür olarak yansıtılması, sağlanacaktır. Bunun yanında günlük yaşama ait örf, adet, geleneklere bağlı kalınarak yaşatılmış düğün, çocuk oyunları, bayramlaşma, imece usulü yardımlaşma, ev ekmeği yapımı, sanatçıları, ünlüleri, doğum gelenekleri, asker uğurlama, kuyular, saatler, köylülere ait oyunlar, ahilik geleneği, mezar taşları, kapı tokmakları, çeşmeleri vb. birçok mesleklerin tanıtılacağı bölümler olacak. Müzenin içi, kentimizin sosyo – ekonomik yapısını, kültürünü, folklorik değerlerini yansıtan bal mumu heykelleri ve geleneksel ekipmanları ile donatılacaktır. Müzede ayrıca, interaktif uygulamalar ( Kiosk ) ile hem Türkçe hem İngilizce hazırlanacak ayrıntılı bilgi ekranları ve animasyon görüntüleri yer alacak”

Kent Müzesi'nin, seçimlerde vaat etmiş oldukları 11 projeden biri olmadığı halde Bilecik'e kazandırdıklarını dile getiren Başkan Selim Yağcı, sözlerini, ''Kent Müzesi de Bilecik'e kazandırdığımız artı bir eser oldu. Proje, Bilecik açısından çok önemlidir ve turizm açısından miheng taşı olacaktır. Desteklerinden ötürü BEBKA’ya çok teşekkür ediyorum. BEBKA’nın üyesi olarak böyle bir yatırımı Bilecik’e getirmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Kent Müzemiz şimdiden ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” şeklinde tamamladı. (Bilecik Belediyesi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam