• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAŞKAN SELİM YAĞCI TWİTTER’DA

BAŞKAN SELİM YAĞCI TWİTTER’DA

 

ANIL KAAN UÇAR

anilkaanucar@gmail.com

https://twitter.com/akucar

 
 
Bilecik Belediye Başkanımız Selim Yağcı sosyal medyayı aktif kullanan bir isim. Yerel yönetimler için sosyal medya uzak bir eylem alanı gibi gözükse de aslında gençlerin başını çektiği bir kitlesel çoğunluğa ulaşmak için faydalı bir araç. Pek çok siyasetçinin bu mecralardan kitlelere ulaşması çok pratik… Ulusal siyaset anlamında, pek çok politikacı bu mecraları aktif olarak kullanıyor ki, kullanması da gerekiyor. Bir mitingde, yüz binlerce insana ulaşabilirsiniz fakat tek bir ‘tık’ ile milyonlarca kişiye ulaşma imkanını eski yöntemler ile sağlayamazsınız. Böyle düşünüldüğünde bu mecraların sağladığı fayda muazzam…
Ulusal bazda siyaset yapan siyasetçiler tabi ki bu alanları değerlendirecektir. Ancak, benim açımdan asıl önemli olan; yerel siyasetçilerin bu mecraları iyi değerlendirmesidir. Yerel kitle için, kendi başkanını her an ulaşılabilir görmek ve kendi yöneticisine bu popüler kitle iletişim araçlarında rastlamak; “kitle iletişim” kavramı açısından çok önemlidir. Bu ulaşılabilirliğin psikolojik getirileri yabana atılamaz. Bunun yanında, özellikle genç kitlelerin sürekli internet başında vakit geçirmeye başladığı bir süreçte, yerel siyasetçilerin bu sosyal medya mecralarını kullanması, “siyasal, kitlesel ve sözel iletişim” türleri açısından büyük önem arz etmektedir.
Başkan Selim Yağcı, bu durumu fark etmiş olacak ki, Twitter’ı kullanarak, takipçileri ile ‘birebir iletişim’ imkanı elde ediyor. Gerçekleştirilen bu iletişim imkanı, kendi siyasal iletişimi, belediyenin halkla ilişkiler faaliyetleri ve Bilecikli takipçileri için güzel bir gelişme… 
Fakat, siyasetçilerin, bu mecraları nasıl faydalı bir biçimde kullanacağı ve siyasal faaliyetleri açısından daha büyük kitleler de nasıl ‘farkındalık’ yaratacağı konusunda çalışmalar gerçekleştirmesi ve yardım alması önemli bir husus. 
Gelecek çağın ayak sesleri olan günümüz iletişim teknolojilerine uzak kalan herkesin sıkıntı çekeceği bir viraj dönülürken, buna yabancı kalmaması gereken en önemli figürlerde “siyasal iletişim” bağlamında şüphesiz politikacılardır.
Yüz-yüze iletişimin giderek azalıp, yerini bu tür sosyal mecralara bıraktığı modern ötesi çağda, başkanımız Selim Yağcı, bu çağın getirilerine yabancı kalmak yerine doğru olanı yani, çağın içinde bilinçli bir şekilde var olmayı seçmiş. Kendisini genç bir iletişimci olarak gönülden kutluyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam