BAŞKAN YAĞCI BİLECİK’İ ANLATTI
admin • 25 Ocak 2016 15:29:57 
BAŞKAN YAĞCI BİLECİK’İ ANLATTI

Tarih ve kültür şehri Bilecik'i, her platformda anlatmaya ve tanıtmaya devam eden Bilecik Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini ekledi.

Şu ana kadar birçok yerel, bölgesel ve ulusal televizyon programında Bilecik'in anlatılması ve tanıtılması noktasında çalışmalar ortaya koyan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, TRT Kent Radyosu'nda Bilecik ve Bilecik Belediyesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında; ''Aslında Bilecik, Marmara Bölgesinin ortasında, coğrafi anlamda çok önemli bir konumda ve durumda olan bir şehir'' ifadesi ile başlayan Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları söyledi:

''Fakat Bilecik şu ana kadar büyük şehirlerin arasında sıkışmış bir konumda idi. Büyük şehirler, yerleşim ve sosyal imkanlar anlamında daha cazip olduğu için bu anlamda Bilecik enerji ve sinerjisini büyük şehirlere kaçırmış, tutamamış elinde ve büyük şehirler, hem sormuşlar Bilecik'i hem de soymuşlar diyoruz. Ama günümüzde baktığımızda büyükşehirlerimiz, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Eskişehir gibi büyük şehirler arasında sıkışmak Bilecik için geçmişte dez avantaj oldu. Ancak bugün büyükşehirlere baktığımızda hem doldular, hem de taştılar. Bizler Bilecik'te, Bilecik'in şehircilik altyapısını, hemşehrilerimizle el ele vererek, özellikle de son yıllarda büyük gelişmeler sağladık.''

''BİLECİK'İ, KENDİNE ÖZGÜ ÖZELLİKLERİ İLE TANITIYOR VE GELİŞTİRİYORUZ''

Bilecik'i kendine özgü özellikleri ile tanıtacaklarını ve geliştireceklerini kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, şöyle devam etti:

''Bu anlamda da büyük şehirlere rekabet yapmamız da mümkün değil. Ama Bilecik'i, kendine özgü özellikleri ve güzelliklerini de ortaya çıkararak ve sloganımız itibariyle de ''Geçmişiyle övünen, geleceğe emin adımlarla ilerleyen Marka Şehir Bilecik'' oluşturma noktasında gerçekten emin adımlarla yürüyoruz ve Bilecik'in her geçen günü gelecek açısından daha da iyiye doğru gidiyor ve gelecek açısından da daha da ümit veriyor.''

''BUGÜN BİLECİK EN HUZURLU, EN YEŞİL VE SANAYİSİ GÜÇLÜ OLAN ŞEHİRLERDEN BİRİSİDİR''

Bilecik'in taşıdığı özellikler hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, konuşmasında ayrıca şunları dile getirdi:

''Bizim tarihi özelliklerimiz, doğal güzelliklerimiz çok önemli. Bunları ön plana çıkardığımızda ve gerçekten de tarih ile doğayı birleştirdiğimizde ve günümüz ihtiyaçlarını da üst noktada sağlayabildiğimizde  göç eden hemşehrilerimizi farklı bir atmosfer ile karşılaşırlar. İstanbul'da neyi görüyor ve yaşıyorlarsa, Bilecik'te de bunu insanlarımıza sunabilmenin ve artı olarak da huzurlu ve rahat, yeşil; gerçekten de tarihle bütünleşmiş bir şehir ortamında, yaşayabilme fırsatı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah'a çok şükürler olsun, bugün Bilecik, Türkiye'nin en huzurlu şehirlerinden birisi, en yeşil şehirlerinden birisi, yaptırmış olduğumuz anketlerde halkımızın memnuniyet oranı, Türkiye ortalamasında ilk 10'da olan bir şehir. Tabi Bilecik aynı zamanda bir sanayi şehri.''

''YENİ HASTANE VE YENİŞEHİR BAĞLANTI YOLU İLE İLGİLİ GÜZEL GELİŞMELER OLUYOR''

Konuşmasında; ''Şu an Bilecik'in önemli sorunları anlamında yeni bir hastane ve Bursa Yenişehir bağlantı yolu ihtiyacı bulunuyor.'' ifadelerine yer veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, ''Onun dışında Bilecik olarak, kendi sorunlarımızı çözme noktasında bir gayret içindeyiz. Bilecik her zaman tarihinde, sorunları ile ağlamak yerine bunu çözme noktasında enerji harcayan bir şehir olmuştur. Belirttiğim iki sorun için de gerekli çalışmaları şu an yürütüyoruz. Hastanemizle ilgili gerekli proje çalışmaları bitti. İnşallah yatırım programları içerisinde yer aldı. Bilecik'imize ve insanımıza daha iyi hizmet edecek bir hastaneyi yapacağız. Temellerini bu yıl içinde atacağız. Bursa yolumuzun da ihalesi yapıldı. Bu yola ilişkin de hukuksal sorunlar oluştu ve zaman aldı. Nasip olursa bu yıl içinde onun da çalışmalarını başlatabilirsek, iki üç yıl içinde bu problemlerimizi de çözeceğiz.'' dedi.

''BİLECİK HIZLI TREN VE DİĞER ULAŞIM AĞLARI İLE BÜYÜKŞEHİRLERİN KAVŞAK NOKTASI OLDU''

Bilecik'in, hızlı tren ve ulaşım ağı noktasında büyükşehirlerin kavşak noktası haline geldiğini hatırlatan Belediye Başkanı Selim Yağcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bilecik, artık hızlı trenin geçtiği ve Bursa'nın, İstanbul ve Ankara hızlı tren kavşağının da olacağı, Bursa hava alanına 40 kilometre mesafede aslında keşfedilmemiş çok önemli bir yerleşim yeri. Yani sizler, İstanbul Anadolu tarafından hareket ettiğinizde 1.5 saatte Bilecik'tesiniz. İstanbul'un Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerken de bu oranda bir zaman kaybı yaşıyorsunuz. İstanbul içinde bu zamanı kaybediyorsunuz. Yine aynı şekilde Bursa'dan Bilecik'e 45 dakikada gelebiliyorsunuz. Eskişehir'den yarım saatte gelebiliyorsunuz, Sakarya'dan 1 saat içinde gelebiliyorsunuz. Özellikle de devletimizin son yıllarda yaptığı duble yollar, şehirlerimize ulaşım noktasında büyük imkanlar sunuyor. Hızlı tren ile artık Ankara'dan Bilecik'e 2.5 saatte gelebiliyorsunuz. Bu Bilecik'in potansiyelini son derece arttıran bir durum ve bu gelecek noktasında da bizlere büyük bir umut veriyor. Üniversitemiz gerçekten Bilecik'te büyük bir gelişim ve değişim içinde. Son dönemdeki mimari anlamda yapılanması ve akademik alanda da gerekli adımların atılması ile başarılı bir durumu yakaladı. Geleceğin üniversitesi olma yolunda önemli adımlar atan üniversitemiz bugün, 14 bin öğrenciye sahip. İnşallah hedefimiz, orada da önümüzdeki 10 yıl içinde 25 bin öğrenci kapasitesine ulaşmak. Bilecik gerçekten de mütevazi ölçekte küçük bir şehir. Nüfusu küçük ama tarihten ve bugünden aldığı güçle, nüfuzu büyük olan bir il. İnşaallah bizler de hemşehrilerimizle el ele vererek, tarihi misyonuna uygun ve şehrimize bir vizyon uygulayarak, günümüz insanının içerisinde yaşamaktan huzur duyduğu, dışarıda yaşayan hemşehrilerimizin Bilecik denildiğinde, her zaman olduğu gibi gurur duyduğu bir yerleşim yerinin akla geleceği bir çalışma ve gayret içerisindeyiz.''

''BİLECİK BÜTÜN İLÇELERİYLE BİRLİKTE GELİŞİYOR VE BÜYÜYOR''

Konuşmasının sonunda; Bilecik bütün ilçeleriyle birlikte gelişiyor ve büyüyor'' ifadelerini kullanan Belediye Başkanı Selim Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı:

''Biz Bilecik olarak diğer ilçe belediye başkanları ile de örneğin Osmaneli ilçemiz, oradaki tarih evler ile Gölpazarı ilçemiz Taşhanı ve horhor çeşmeleriyle, Yenipazar ilçemiz gerçekten de dünyanın örnek doğa yaşam alanlarıyla, İnhisar ilçemiz narıyla son derece önemli bir yerde ve buradaki belediye başkanlarımız bu zenginlikleri ile ilçelerini tanıtma ve geliştirme gayretindeler. Sayın valimiz de ifade ettiler. Bilecik 6 tane organize sanayi bölgesi ve 300 yakın fabrikasıyla aslında bilinmeyen bir sanayi şehri. Biz gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Bilecik'in sesinin tüm Türkiye ve dünyaya duyurma anlamında imkan verdiğiniz için. İstanbul'da bulunan Dernek Başkanımız Oktay Tepe, Başkan Yardımcısı Ali İşler ve Gölpazarı Cengellerkoyü Dernek Başkanı Hatice Doğru Hanımefendi şahsında kucak dolusu sevgi ve selamlarımızı iletiyoruz. Onları seviyoruz. Bilecik'te görmekten ve İstanbul'a gittiğimizde Bilecikliler olarak ağırlanmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu arkadaşlarımıza çalışmalarında başarılar diliyoruz. Sizlere de böyle bir fırsatı verdiğiniz için çok çok teşekkür ediyor, iyi yayınlar diliyoruz. Sloganımızda olduğu gibi; ''Hep birlikte daha iyiye daha güzele'' dileğimizle.'' ifadelerini kullandı.

 

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir'in de Bilecik hakkında bilgiler verdiği programda ayrıca; İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanı Oktay Tepe de radyo yayınına katılarak, Bilecik'in tarihi, kültürü ve sosyal yaşamına ait değerleri hakkında bilgi verdi.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x