Başkan Yağcı, Katı Atık Tesisi iddialarını yanıtladı

Başkan Yağcı, Katı Atık Tesisi iddialarını yanıtladı

 

Belediye Başkanı Selim Yağcı, yapılmayan katı atık tesislerinin bedellerinin su faturalarına yansıtıldığı iddialarına yanıt olarak “Bizim yapmış olduğumuz iş ve işlemlerde hukuka aykırılık noktasında hiçbir şey yok. Bizim aldığımız miktar katı atık dönüşüm tesisi ve dönüşümü veya bertarafa ilişkin değil. Toplamaya ilişkin olarak, temizliğe ilişkin olarak, o kapsamda hesap edilen bedeli alıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Her şey kayıt altında, gelir gider dengesi içerisinde oluşuyor”

Yağcı açıklamasının devamında şu sözleri dile getirdi:

“ Bunları diğer belediyeler atık su bedeli içerisinde alıyor ve rakamsal olarak da gösterilmiyor. Ama bu bedeller bizim aldığımız orandan daha yüksek oranda vatandaşa isabet ettiriliyor. Bu katı atık bedeline ilişkin alınmıyor diye hiçbir şey yok. Bu yasa çıkmadan önce, atık su bedeli üzerinde bunlar alınıyor. Ama bu yasa çıktıktan sonra biz kurumsal bir belediyeci olduğumuz için, meclisimizden aldığımız kararla yasaları anında uygulamaya geçiriyoruz. Yaptığımız hesaba göre de, bu yasanın uygulanması, atık su bedeli üzerinden alınan uygulamaya göre daha avantajlı, vatandaşımızın lehine olan bir uygulama. Biz ihalemizi yapıyoruz, ihale bedelinin ne kadar alınacağı ile ilgili bir oran var, bu ihalenin konumuna ve durumuna göre yapılan bir hesabı var. Yoksa hiç kimse bugün canım istedi ben şu faturaya şu kadar rakam koyayım, vatandaştan toplayayım diye bir şey yok. Önceden yapılırdı. Su faturalarının üzerine 1 TL Bilecikspor için yardım koyalım denirdi.

 

“Bu konuda herkesin dava açma hak ve yetkisi var”

 Bugün mevzuatımızda, uygulamada öyle bir şeyin olması mümkün değil. Her şey kayıt altında, gelir gider dengesi içerisinde oluşuyor. Biz başkalarının ne dediği, ne yaptığıyla çok fazla ilgilenmiyoruz. Onlar mutlaka diyecekler, çünkü meyveli ağacının biz olduğumuzun onlar da farkında. Bu konuda herkesin dava açma hak ve yetkisi var. Bunlara ilişkin, belediyemiz kurumsal yapı itibariyle daha önce açılmış davalar var. Bu davalarda belediyemizin kazandığı davalar var. Bunların siyasi polemik konusu yaparak, hemşehrilerimizi huzursuz etmenin, bu noktada kuruma şüphe uyandıracak bakış açıları uyandırmanın anlamı yok. Eğer belediyeyi Belediye Başkanı aracılığıyla, hizmet etmeyi düşünen arkadaşlarım, böyle bir iddiası olan arkadaşların, kurumun yapısının korunması noktasında daha hassas davranmaları lazım.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam