BAŞKAN YAĞCI: “KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK”

BAŞKAN YAĞCI: “KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK”

 

MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a verdiği soru önergesinde bulunan “Kentsel dönüşümle ilgili olarak Bilecik il merkezi ve ilçelerinde, 2013 yılı bütçesinde kentsel dönüşüm için ayrılan ödenek ne kadardır? Bilecik il merkezi ve ilçelerinde, kentsel dönüşüm projesi konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve olası mağduriyetlerin giderilmesi açısından nasıl bir koordinasyon ve organizasyonla proje uygulaması yapılmaktadır?” sorusuna verilen “Bilecik il merkezi ve ilçelerinde, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 6306 sayılı Kanun ile değişik 73 üncü maddesi hükmü gereğince, Bakanlığımıza (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü) iletilen ve Bakanlar Kurulunca bu yönde karar alınması istenen herhangi bir Kentsel Dönüşüm Alanı ilan talebi bulunmamaktadır.” cevabıyla “Bilecik’te Kentsel Dönüşüm yapılacak mı yoksa yapılmayacak mı?” sorusu akıllara geldi.

Başkan Yağcı konuyla ilgili basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, Bilecik’e yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılmadığını Toplu Konut İdaresi  Başkanlığı ile yapıldığını belirtti. Başkan Yağcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde kentsel dönüşüm iki aşamalı yapılmakta, bir 5393 sayılı yasanın 73üncü maddesine göre belediyelerin rızai ve iradi anlamda şehirleri yenileşme, şehirlerin bu anlamdaki görünümlerini ve anlayışlarını yenileme, değiştirme güzelleştirme noktasında yapılan kentsel değişim ve dönüşüm bir de 6306 sayılı yasa kapsamı içerisinde bu anlamda yapılan afet riski altındaki alanların düzenlenmesine ilişkin kentsel dönüşüm çalışmaları var. Bu 6306 sayılı yasa yeni çıkan bir uygulama ve bu noktada özellikle İstanbul gibi deprem riski altındaki alanların yenilenmesi, düzenlenmesi noktasında yapılan bir kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmakta. Biz Bilecik Belediye Başkanlığı olarak yapmayı düşündüğümüz kentsel dönüşüm çalışması belediye yasasının 5393 sayılı yasanın 73üncü maddesine göre yaptığımız bir kentsel dönüşüm çalışması ve buna ilişkin de muhatap olduğumuz kurum Toplu Konut İdaresi Başkanlığı. Dolayısıyla bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla 6306 sayılı yasa kapsamında deprem riski altındaki bölgelere uygulanan kentsel dönüşümle ilgili olarak herhangi bir ortak çalışmamız şu aşamada mevzu bahis değil. Milletvekilimiz Bahattin Şeker’in sorusu üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın vermiş olduğu cevap doğrudur. Evet Bilecik’te kentsel dönüşüme ilişkin olarak bakanlar kuruluna veya bakanlığa müracaat noktasında bir olay yok. Ama Bilecik’te Bilecik Belediye Başkanlığı’nın girişimi ile Toplu Konut İdaresi ile işbirliği içerisinde 5393 sayılı yasanın 73üncü maddesi kapsamında yapılan bir kentsel dönüşüm çalışması vardır. Zaten bir yerin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine Bakanlar Kurulu kararıyla karar verildikten sonra vatandaşımızın oradaki iradesi askıya alınıyor ve o alınan karar doğrultusunda devlet oradaki yaptırım gücünü yıkma dahil o alanda değerlerin tespiti dahil tek taraflı olarak yapma hak ve yetkisine sahip oluyor.

Bilecik Belediye Başkanlığı olarak hemşehrilerimizin ileriye doğru yapılacak olan bu çalışmalarda tek taraflı bir iradeye düşmemesi için, zorda kalmaması için, devletin eliyle yıkılmaması için zaten onları ikna etmek için uğraşıyoruz. Bizim çalışmamız tamamen iradi, hemşehrilerimizin onayıyla, arzusuyla, gönüllülük esasına dayalı olarak yapılacak bir kentsel dönüşüm. Biz şu aşamada TOKİ ile yapacağımız iş normal bir müteahhit nasıl vatandaşla anlaşarak kat karşılığı olayı çözüyorsa bir nevi o çerçevede. Mahallenin tamamını çözmeye yönelik bir uygulama. Onun için verilen haberde de verilen cevapta da diğer şeylerde de herhangi bir yanlışlık yok. Ama bizim dediğimizde de yanlışlık yok. Bilecik’te bizim tarzımızdaki kentsel dönüşüm devam ediyor.”

Başkan  Yağcı, Mayıs ayında vatandaşlarla pazarlıkları başlatmayı planladıklarını ifade etti. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam