Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Başkan Yağcı’dan Gazetemize Ziyaret
Sosyal Medyada Paylaş
22 Ocak 2014
admin

Başkan Yağcı’dan Gazetemize Ziyaret

“Vatandaş kendi kaderini belirleyecek”

Başkan Yağcı, çalışmaların iyi gittiğini, gelen vatandaşların memnun olarak ayrıldığını bildirdi. Başkan Yağcı şöyle konuştu:

“Belediye başkanı olarak toplumun önüne proje yapıp sunma görevimiz var. Biz bu görevimizi yerine getiriyoruz. Vatandaş bunu kabul eder, onaylarsa vatandaşın lehine olacak bir şey. Onaylamazsa da kimseyi zorlamıyoruz. Zaten zorunlu olsaydı şimdiye yapar geçerdik. Vatandaş kendi kaderini belirleyecek ama bu fırsatta kaçarsa o mahalleler ömür boyu varoş mahallesi olarak kalır. O mahalleleri düzeltme şansımız olmaz. İsmetpaşa Mahallesi oraya göre daha yeni bir mahalle olmasına rağmen parça parça yenileşmenin çirkinliğini, sıkıntısını yaşıyoruz. Otopark sıkıntısını yaşıyoruz. Şuradan baktığınızda karşıdaki evlerin pozisyonuna göre bir şehirde yenileşmenin ne kadar sıkıntılı olduğunu görüyorsunuz.

‘Umarım vatandaşlar değerlendirir’

Burası aslında çok özel bir çalışma. Umarım vatandaş değerlendirir. Yoksa bu tür girişim mevcut yöneticiyi hakikaten yoracak bir girişim. Biz yorulmayı göze aldık, ‘Hizmet ön plana çıksın.’ dedik. Yoksa kentsel dönüşüm yapmasak kimse bize ‘Niye kentsel dönüşüm yapmıyorsun?’ demiyor. Biz bu projeyi koymasaydık ‘10 yıl belediye başkanlığı yaptı, 80 tane vilayette her yerde kentsel dönüşüm oldu. Bu bir kentsel dönüşüme bile giremedi’ derler. Bunlar konjonktürel hareket ediyor. Ama biz memleketimizin, şehrimizin lehine olan, vatandaşımızın lehine olan şeylere yönelik hareket ediyoruz. Daha işin başındayız. Bizim çalıştığımız firma 20’den fazla yerde kentsel dönüşüm yapmış.Hiçbir zaman ilk 10 günde imza atan olmayacağını söylediler. Bizim şu anda kişi bazında baktığımızda 20’yi aşkın imza var. Konut bazında baktığımızda ise 100’e yakın imzamız mevcut. Kişinin mesela 10 dairesi var, atıyor imza.

‘Kıyıda köşede konuşmak yerine gelip yetkiliden bilgi alsınlar istiyoruz’

İnsanlar hesap kitap yapıyor, çoluğuna çocuğuna danışıyor. Bizim isteğimiz kıyıda köşede kimse konuşmasın. Gerçek bilgi, hesap kitap orada. Gelsin ofise, yarım saat, 1 saat zamanını ayırsın. Yetkili arkadaşlardan bilgi alsın. ‘Kentsel dönüşümde ne yapılacak? Nasıl orada uygulama olacak?’ Bunları ilk elden öğrensin. Kahve köşesinde, cami avlusunda başkasının yanlış bilgisiyle geleceğine yönelik karar vermesin. Bizim görevimiz bu. Gelirler gelirler. Gelmezlerse kendileri bilirler. Sonuç itibariyle yaşam onların, şartlar onların ama yarın Allah göstermesin bir deprem olduğunda, bir kaza olduğunda, yangın olduğunda şartların oluşmaması sebebiyle bir uygulama, bir müdahale yapılamadığında benim hem kanun huzurunda hem Allah huzurunda hem de toplum huzurunda bu konuda içim rahat olur. Çünkü ben bu teklifi vatandaşa sunuyorum. Vatandaş bu teklifi değerlendirecek. Bizim projemiz Türkiye’nin kentsel dönüşüm anlamında en iyi verilen projelerinden birisi.”

Gazetemiz Sahibi Mehmet Ergün ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Yağcı’ya teşekkür etti. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım