BAŞKAN YAĞCI’DAN KAPALI PAZAR ESNAFINA CEVAP

BAŞKAN YAĞCI’DAN KAPALI PAZAR ESNAFINA CEVAP

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı,Temmuz ayı olağan meclis toplantısında yer fiyatlarından yakınan kapalı Pazar esnafı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

10 yıllığına 3 metresi 16 bin TL olan yer fiyatlarını ödeyemeyeceklerini söyleyen Pazar esnafına Başkan Yağcı, fiyatların piyasa şartlarına uygun olduğunu belirtti.

Yaptıkları basın açıklamasıyla bazı esnafın “İstemezük Edebiyatı” yaptığını öne süren Başkan Yağcı, konuyla ilgili şöyle konuştu:

Kapalı pazar 10 yıllık sürecini bitirdi ve buna ilişkin esnafımızla, ilgili derneklerle görüşerek yeniden 10 yıllık pazarlama süreci içerisine girdik. Herkes kendisine göre bir şey yapıyor ama bizim yaptığımız çalışmalar oluşan rayiç değerlerin üstünde bir çalışma değil. Burada bir kısım yerleri daha önceden alan insanlar bu işi yapanlara kiralık olarak verdiler. Kiralık olarak verilen ve orada ortalama oluşan bir rakam var. Bu rakamları biz biliyoruz. Kapalı pazarda şu anda gerek tuhafiyede gerek yaş meyve sebze pazarında haftalık olarak orada bir parselin kiralamaları 40 liranın altında değil. Yaptığımız uygulamayla; yaş meyve/sebze pazarında 25 lira, tuhafiye pazarında 27 lira haftalık bir parselin bedeli olacak şekilde uygulamaya girdik. Bir de bizim parsellerimiz diğer kapalı pazarlardaki gibi 5 metrekare değil, bizim parsellerimiz 7,50 metrekare. Biz oluşan rayiç değerlerin hiçbir zaman üstüne çıkmadık.

Tuhafiyecilerin büyük çoğunluğu verdiğimiz süre içerisinde aldı. Süresi içerisinde bedelini ödeyip alanlar kendi mevcut yerinde devam edebilir ama süre içinde almayanlara bu noktada başka tahsis isteyenler olursa o yerleri başkalarına vereceğimizi söyledik.

FİYAT UYGULAMASI YÜKSEK DEĞİL

Yaş meyve/sebze pazarındaki arkadaşlarla da görüşme halindeyiz. Onlara da fiyatları söyledik. Bizim kapalı pazarımız herkese objektif, herkesin almasına uygun ve Türkiye’nin neresine giderseniz gidin haftalık anlamdaki fiyat uygulamasıyla yüksek bir durum yok. Bilecik, 5 tane pazar açılan bir şehir değil. Bir tane pazarımız var ve standardımız diğer pazarların standardının üzerinde bir pazar. Dolayısıyla burada satış yapacak arkadaşlar bu pazara ilişkin bu değeri hak görecekler. Geçen dönemde böyle bir istemezük edebiyatı yaptılar. Bu çok doğru bir yaklaşım değil. İstemezlerse isteyenlerle devam ederiz. Ben kendilerine de anlattım, bu rastgele konulmuş bir rakam değil, gerçeklere uygun bir rakam. Piyasa şartlarına uygun bir fiyat.

Tuhafiyede Bilecikli esnaf önceden geldi aldı. Bilecikli 25 tane esnafımız var. Onlar aldılar ancak dışarıdan gelenler basını toplamışlar. Onlar da bizim esnafımız, bu zamana kadar hizmet ettiler başımızın üstünde yeri var. Ama başka şehirlerde yapmadıkları tepkiyi burada yapmaya çalışıyorlar.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam