• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Başköy’ün Kuru Hurması Dünya Markası Olma Yolunda

Başköy’ün Kuru Hurması Dünya Markası Olma Yolunda

Bilecik Başköy Baştacı Kadınlar Derneği üyesi kadınlar bölgede yetişen cennet hurmasını kurutarak dernek ve köy ekonomisine katkı sağlıyor.  Dernek kadınları pek bilinmeyen cennet hurması kurusunu Türkiye’ye tanıtma hedefleri olduğunu ve hatta bu hedefin sadece ülke sınırları ile kalmayıp tüm Dünya’ya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Bilecik Başköy Baştacı Kadınlar Derneği hakkında bilgiler veren Dernek Başkanı Fatma Duman derneğin ilk olarak köylerinde ki kadınlarına ekmek kapısı açmak için kurulduğunu söyledi. Duman, “Baştacı Kadınlar Derneği 2019 Şubat ayında kuruldu. Bu işe ilk olarak köyümüzün kadınlarına ekmek kapısı olması için girdik ve derneğimizi kurduk. İlk olarak ürünlerimizi yöresel pazarlarda sergilemeye başladık ve hurma konusu da orada gündeme geldi. Kuru hurmamız çok tutuldu ve alanlar çok beğendi. Bu talebi görünce biz de dedik ki bunu ilerletelim kuru hurmamızı önce ülkeye ardından dünyaya duyuralım. İnşallah biz o yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Yöresel ürünlerimiz arasında reçellerimiz, mantılarımız, eriştemiz, yufkalarımız, tarhanalarımız var. Hepsi Baştacı Kadınlar Derneği üyesi kadınlar tarafından yapılıyor ve satılıyor. Satışlar sipariş üzerine yapılıyor. İnternet sitemizde şu an 248 üyemiz var. Derneğimizde ise hepsi kadın olmak üzere 21 üyemiz var.

6 kilo yaş cennet hurmasından bir kilo kuru hurma üretiliyor

Kuru hurmanın yapım aşamalarından bahseden  Baştacı Kadınlar Derneği Başkan Yardımcısı Selcan Kapukaya ekim-kasım aylarında toplanan cennet hurmalarının kurutulması için belli aşamalardan geçmesi gerektiğini söyledi. Kapukaya, “Ekim Kasım aylarında toplanılan hurmayı Baştacı Kadınlar Derneği olarak alıp öncelikle kabuklarını soyarak başlıyoruz, sonrasında hurmaları  ipe dizip kekikli kaynar suya batırıp kurutma alanında kurutmaya bırakıyoruz.  Bu kurutma işlemi yaklaşık bir ay kadar sürüyor. Bu bir aylık sürecin ilk 15 gününde hurmalar yumuşamaya başladığı zaman masaj yaparak şekerin eşit orandan dağılmasını sağlıyoruz. Altı kilo üründen bir kilo ürün elde ediyoruz. Ayrıca cennet hurmalarının kabuklarınıda ziyan etmiyoruz. Kabuklarından sirke ve çay yapıyoruz. Daha sonra bu ürünlerin satışını yapıp, hem dernek bütçemize hem de  katkı sağlıyoruz dernek üyelerimizin bütçelerine katkı sağlıyoruz” dedi.

Cennet hurmasının faydaları;

 Kilo verdirir

Cennet hurması çok az yağ içeriğine sahip olduğundan kalorisi de düşüktür. Bu bakımdan diyet listelerinin başında gelir.

Hemoroit hastalarına iyi gelir

Anti hemorajik özelliklere sahip olduğundan hemoroit yaralarında aşırı kanamanın kontrol edilmesinde kullanılır.

Sindirim sistemini düzenler

Bağırsak hareketleri için gerekli lifleri barındırdığından sindirim sistemini düzenler ve dengeler. Böylece sağlıklı sindirim sisteminin korunmasının yolu açılabilir.

Şeker hastaları için faydalıdır

Diyabet hastaları kısa sürede açlık hissine kapılabilir ve bu çok sık görülür. İçindeki zengin lif sebebiyle cennet hurması açlık seviyelerini durdurmak için güzel bir tercih olabilir.

Hipertansiyon için iyidir

Trabzon hurması, hipertansiyonu dengeler ve kişilerin rahatlamasını sağlar.

Bağışıklığı kuvvetlendirir

İyi bir C vitamini kaynağı olduğundan bağışıklık kuvvetlendirir ve düzenli tüketildiğinde bu etki giderek artar. Böylece; soğuk algınlığı, grip ve astım dahil birçok akciğer enfeksiyonlarına karşı kalkan görevi görür.

Kanserle savaşır

İçeriğindeki A vitamini sebebi ile bu meyve kanserle mücadele eder.

Karaciğeri temizler

Zararlı oksijen kaynaklı serbest radikalleri temizler ve antioksidan açısından zengindir. Hücre hasarını önler ve bu da sağlıklı bir karaciğer ile sonuçlanır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam