Bayırköy Barajında Mutlu Son Yaklaşıyor

Bayırköy Barajında Mutlu Son Yaklaşıyor

Bilecik’te yapımı devam eden Bayırköy Barajı’nın tamamlanmasının ardından depolanacak su ile 2 bin 270 dekar tarım arazisinin sulanmasının gerçekleşeceği açıklandı.

Devlet Şu İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Bilecik’teki yatırımlarla mümbit toprakların su ile buluşturulduğu, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edildiği ve derelerdeki taşkın riskinin azaltıldığı belirtildi.

İl genelinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasının, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı vurgulanan açıklamada, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’ın şu ifadelerine yer verildi:

”DSİ Bilecik iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bilecik ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Çalışmaları devam eden Bilecik Merkez Bayırköy Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 2 bin 270 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. ”

Dolusavak imalatları, yol imalatları, su alma yapısı imalatları ve vana odası imalatları, beton gömlekli cebri boru derivasyon imalatları, gövde dolgu imalatlarının yüzde 93 lük kısmı ve ilave sedde dolgu imalatlarının yüzde 70 lik kısmının tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘Kalan gövde ve ilave sedde dolgu imalatları tamamlanarak su tutulmaya başlanacaktır. Regülatör imalatları ve regülatör ile baraj gölalanı arasında iletim hattı imalatları tamamlanacaktır. Sulama imalatlarına başlanılacaktır. Temelden yüksekliği 32 metre ve su depolama kapasitesi 820.000 m3 olan Bilecik Merkez Bayırköy Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 3.705 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 8.410.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini’ söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam