• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bayırköy’de Hıdırellez Kutlandı

Bayırköy’de Hıdırellez Kutlandı

 

 Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Kocabıçak bir konuşma yaptı. Kocabıçak konuşmasında, hıdrellezin bütün Türk dünyasında bilinen ve kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
“Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında Hıdrellez şeklini almıştır.
Mevsimlik bayramlarımızdan biri olan Hıdrellez, ülkemizde yaygın bir şekilde kutlanmaktadır. Özellikle kasaba ve köylerde Hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştanbaşa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır'ın uğramayacağı düşünülür.”
Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman yaptığı konuşmada, belediye olarak yapmış oldukları ve yapacakları hizmetlerden söz etti. 
AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz konuşmasında, cennet gibi bir vatanımız olduğunu söyledi. Poyraz şunları aktardı:
“Yöneticiler olarak bize düşende sizlere hizmet etmek, vatanımızı, memleketimizi daha güçlü kılma noktasında elimizden gelen tüm çabayı sarf etmek.  Cenab-ı hak inşallah bu yılımızı da gönlümüzden ne geçiyorsa o güzelliklerle karşılaşacağımız bir yıl olarak yaşamamızı nasip eder.   
Vali Vekili Metin Çınar da yaptığı konuşmada, “Hıdrellez'in manevi yönü olduğu kadar maddi yönü de var. Hızır aleyh selam, aç olanları doyurma, dostlukları pekiştirme, insanların sorunlarını çözme konusunda manevi yönden büyük destek sağlamıştır. Birde maddi yönü var. Bugün, Bahar ile gelen bu güzelliğin, insanların birbirleri ile olan ilişkilerinin çalışmalarının sonucunda paylaşmalarını, birbirlerine bağlı kalmalarını ve fakirin, fukaranın zenginin bir araya gelerek o toplumun sorunlarını çözme konusundaki çalışmalarına da vesile olan bir gündür. Bilecik ve ilçe mahalle ve köylerinde hıdrellez sevgiyle, coşkuyla kutlanıyor.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından anasınıfı öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Devamında Bayırköy Oyun Havası Ekibi gösteri yaptı. Gerçekleştirilen folklor gösterisinin ardından EC Bilecik Enduro Team tarafından bisikletle akrobasi gösterisi yapıldı. Gençlerin bisiklet şovu katılımcılar tarafından çok beğenildi. Sonrasında Gebze Belediyesi Mehteran Takımı tarafından konser verildi. 
Bayırköy gençleri arasında yapılan futbol müsabakaları sonrasında dereceye giren takımlara kupaları verildi. İl Müftülüğü tarafından Bayan Kur'an Kursları arasında düzenlenen bilgi yarışmasında ikinci olan Bayırköy Kur'an Kursu öğrencilerine hediyeleri verildi. Son olarak da öğrenciler tarafından keman dinletisi gerçekleştirildi. 
Bayırköy İlköğretim Okulu Anasınıfı öğrencilerinin yapmış olduğu resimlerin bulunduğu serginin açılışı Vali Vekili Metin Çınar tarafından yapıldı. Ardından katılımcılar sergiyi dolaştı.
Törene Vali Yardımcıları Süleyman Deniz ve Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Uğural, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, Bayırköy Belde Belediye Başkanı Mustafa Yaman, MHP Bilecik İl Başkanı Hüseyin Köymen ve çok sayıda vatandaş katıldı.
ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. helal bize – ben 55 yaşında yıllar önce bayırköyden ayrılmış bi ağabeyinizim pazar günü bayırköydeydim hıdrellezde ben kendimi bildim bileli bayırköyü hiç böyle görmemiştim sağolasın MUSTAFA YAMAN başkan iyiki varsın

  2. KUTLARI – SAYIN BAŞKANIMIZI KUTLARIM ÇOK GÜZEL BİR KUTLAMA OLDU BAYIRKÖYE YAKIŞIR BAŞARILAR DİLERİM . ALİ TAYAR EM. ASSB. OSMANELİLİ

  3. ah milletim ahh – bakırköyde reklamda olmus onu bitirdik bunu bitirdik diyee bilecikte yenişhir yolu olmadı hastane desen aynıı hızlıtren garımız var durmuyor sahipisz bilecik bide marka sehir olcak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam