BAYRAMDA AZ VE SIK YENMELİ

BAYRAMDA AZ VE SIK YENMELİ

Uzun saatler boyunca aç geçirilen Ramazan ayının ardından 3 gün boyunca mideler bayram edecek. Delibaş Tez,  Ramazan Bayramıyla beraber eski yeme düzenine geçilmesinin mutlaka sağlıklı bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı. Delibaş Tez açıklamalarında şunları kaydetti:

“ Bir aylık Ramazan döneminden sonra bayramla birlikte eski beslenme düzenimize geri dönüyoruz bu yüzden psikolojik olarak yeme eğilimimizde artış olduğu gibi yediğimiz yemeklerin miktarlarında da gereksiz artışlar söz konusu olur. Oruç sürecinde genelde günde 2 öğüne düşen öğün sayısı ve uzun süreli açlıkla birlikte vücut metabolizmamızın yavaşlaması nedeniyle beslenme şeklimizin eski haline birden dönmesi midede hazımsızlık, gaz, bağırsak sistemi rahatsızlıkları vb. şikâyetlerin yaşanmasını ve kilo alimim da beraberinde getirecektir. Bu rahatsızlıkların ve kilo aliminin önüne geçebilmek için yemeklerimizi gün içinde dengeli bir biçimde dağıtmaya, sabahtan akşama doğru kalori alimim azaltmaya ve besin çeşitliliğini baz almaya yani soframızda tüm besin gruplarını doğru miktarlarda bulundurmaya özen göstermeliyiz.

Bayramda sağlıklı beslenme ilkelerine uyulmalı, öğün atlanmamalıdır. Mutlaka üç öğün yemek yenmeli, ara öğünlerden kaçınılmamalıdır.”

Kahvaltıyı atlamayın

Sağlıklı beslenme konusunda özellikle kahvaltının ayrı bir yeri olduğunu belirten Delibaş Tez, ayrıca şu önerilerde bulundu:

“Özellikle bayramın ilk gününde Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır çünkü bayram ziyaretine gittiğiniz yerde size sunulan birbirinden güzel ikramlara, aç karınla 'hayır' diyemezsiniz.

Kahvaltınızda ; 1 fincan açık ve şekersiz çay

İnce bir dilim az yağlı beyaz peynir,

1 adet haşlanmış yumurta 5-6 adet zeytin,

2-3 ince dilim tam buğday ekmeği,

bol domates, salatalık, maydanoz tüketilebilirsiniz,

DİKKAT !!! gideceğiniz ziyaretlerde tatlı tüketebileceğiniz için şeker ve şeker içerikli besinlerden kahvaltıda kaçınmanızda da fayda~olacaktır.

Ara öğün bir adet meyve + l su bardağı yarım yağlı süt veya yoğurt tüketin.

DİKKAT !!! kan şekerinizin hızla düşüp hızla yükselmesi gibi problemlerin yaşanmasını engelleyecektir.

Öğle yemesi: 1 kase az yağlı çorba

ızgara veya fırında et yemekleri,

½ kase yoğurt veya 1 kase cacık veya 1 su bardağı ayran 2 ince dilim kepekli ekmek Bol yeşillikli salata ( az yağlı)

Aksam yemeği; 1 kase az yağlı çorba

5-6 dolu yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemekleri,

Vı kase yoğurt veya 1 kase cacık veya 1 su bardağı ayran

2ince dilim çavdar ekmeği seçilebilir.

Bol yeşillikli salata ( az yağlı)

“Sık sık azar azar beslenin”

“BAYRAMDA SIK SIK AZAR AZAR BESLENİN”

Ramazan Bayramı'nda dikkat edileccek diğer önemli hususlar;

Sık sık azar azar beslenin (3 ana. 3 ara olmak üzere 6 öğün şeklinde).

Başta kahvaltı olmak üzere asla öğün atlamayın.

Yemekleri çok yavaş yiyin, lokmaları iyice çiğneyin.

Uyandıktan sonra 30 • 60 dakika içerisinde kahvaltı yapın.

Akşam yemeğini yatmadan — 3.5 saat önce sonlandırın.

Vucutta oluşan su kaybım günde 8-10 bardak su içerek karşılayın . Bu ihtiyacınızı çay ya da benzeri sıvılarla karşılamayın.

“Çayı kahveyi fazla kaçırmayın”

Çay, kahve, gazlı içecekleri fazla miktarda tüketmeyin. Gün içerisinde 2 fincan kahve, 3-4 fincan çay tüketim miktarını korumaya çalışın.Bayram ziyaretlerinde şerbetli ve şekerli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edin. Tercihiniz şerbetli tatlı ise (1-2 dilim) 2 yemek kaşığı yoğurt veya 1 su bardağı ayran tüketerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu bulunanlar, diyetinizi kesinlikle bozmayın. Şeker hastalan bayramda öğün atlamayın ve tatlı ikramlarını kabul etmeyin.Bayramda ziyaretinize gelen misafirlerinize ikramlarınızda ısrarcı olmayın gittiğinizde yerde de sunulan ikramlardan tadımlık tüketin veya hayır diyebilin.Ayrıca: sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılması anlamında günlük yürüyüşler vapın. Fiziksel aktivitenin bağırsak hareketlerini artırıcı, kan şekeri ve kolesterolünü azaltıcı, kilo kaybetmeye yardımcı olduğu da unutulmamalıdır. Ramazan Bayramınızı hayırlı ve sağlıklı geçirmeniz dileğiyle…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam