“Bayramlar, İnsanı İnsan Yapan Değerleri Bizlere Yeniden Hatırlatır”

“Bayramlar, İnsanı İnsan Yapan Değerleri Bizlere Yeniden Hatırlatır”

İnsanı insan yapan değerlerin, erdemlerin yoğun olarak yaşandığı dini bayramlarımız, toplumsal yaşamımızda vazgeçilmez önem taşır. Bayramlar günlük hayatın koşuşturması içinde unuttuğumuz, insanı insan yapan değerleri bizlere yeniden hatırlatır. Birlik ve beraberliğin, sevginin, toplumsal dayanışmanın en kuvvetli şekliyle kendini gösterdiği bu özel günlerde kendi içimizdeki dargınlıkları, kırgınlıkları bir kenara bırakarak dostluklara yönelmek, birlikteliğimizi sağlayan ortak değerlere dört elle sarılmak, millet olarak hepimizin en öncelikli görevidir.
Dinimiz insani erdemlere ulaştırmayı öngörürken toplumlar için, birleştirici ve bütünleştirici bazı emir ve uygulamaları da müesseseleştirmiştir. İslam dininin bu üstün özelliği kurban gibi sosyal boyutlu mali ibadetlerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ibadetler asırlardan beri bütün Müslüman toplumlarda genel esasları ve özü hiçbir değişikliğe ve müdahaleye uğramadan devam etmiş ve yeni nesillere intikal ettirilmiştir.

Kurban; Allaha yaklaşmak ve Onun rızasına ermek niyetiyle kesilen kurbanlık ile maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunarak halka yaklaşmaktır. Sağlıklı toplum sağlıklı bireylerden oluşur. Sağlıklı toplumu meydana getiren unsurlardan biri de milli birlik ve beraberlik ruhudur. Bayramlar milli birlik ve beraberlik ruhunu oluşturan sevgi, saygı, hoşgörü ve paylaşım duygularının doruğa ulaştığı önemli günlerdir.

Kurban Bayramının, manevi havasına uygun olarak kardeşlik, bütünleşme ve dayanışmamıza katkıda bulunmasını temenni eder, bu duygu ve inançla; insan sağlığını kutsal sayan bir anlayışla, her şartta fedakarca ve özverisini esirgemeden hizmet veren tüm Sağlık Personelimizin ve değerli halkımızın bayramını en içten duygularımla tebrik ederim.” (Bilecik İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam