• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BEBKA MERMERDE ‘BİLECİK’ DEDİ

BEBKA MERMERDE ‘BİLECİK’ DEDİ

Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı(BEBKA), 2016 Yılı Mali Destek Programları Bilecik’te tanıtıldı. Bilecik Gökkaya Park’ta düzenlenen tanıtım toplantısına Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun ve BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci’nin yanı sıra sektör temcileri katıldı.

Yapılan açıklamada sürdürülebilir kalkınma anlayışını hayata geçirmek amacıyla Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren BEBKA,2016 Yılı Mali Destek Programı kapsamında iki alanda projelere destek verileceği belirtildi.

“Bilecik Mermer ve Doğaltaş Sektörü” programının amacı, Bilecik ilinde doğaltaş sektöründe faaliyet göstermekte olan işletmelerin ürünlerinin işlenmesi, enerji sarfiyatlarının düşürülmesi, katma değeri yüksek yenilikçi ürünlerin tasarlanması ve üretilmesi yolunda rekabet güçlerinin artırılması” olarak belirlendi.

“Havacılık- Raylı Sistemler-Savunma Sanayi” programının amacı ise, havacılı, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerindeki işletmelerin üretim altyapılarının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ile yüksek katma değerli sektörlerin rekabet güçlerinin artırılması olarak belirlendi.

bebka toplantısı (4)

“Yalnızca Bilecik ilinde faaliyet gösteren işletmeler başvuruda bulunabilecek.”

Bilecik Mermek ve Doğaltaş Sektörü Mali Destek Programına, yalnızca Bilecik ilinde faaliyet gösteren işletmelerin başvuruda bulunabileceği; projelerin ise Bilecik ilinde gerçekleştirilmesi gerektiği ifade edildi. Havacılık- Raylı Sistemler-Savunma Sanayi programına ise Bursa, Eskişehir, Bilecik illerinden başvuru yapabilecek.

2016 Yılı Mali Destek Programlarını tanıtma amacıyla BEBKA tarafından Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te bilgilendirme toplantıları düzenlenecek.  Ayrıca proje hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla ücretsiz proje yazma eğitleri gerçekleştirilecek ve teknik yardım masaları oluşturulacak. Bu toplantılarda, başvuru koşulları, mali destek programları hakkında bilgiler verilecek, projelerin nasıl hazırlanması gerektiği ve başvuru süreci anlatılacak. Bilgilendirme toplantıları, eğitimler ve teknik yardım masalarının takvimi BEBKA’nın internet sitesinden ayrıca duyurulacak ve ön kayıt alınacak.

BEBKA’nın açıklamasında, 2016 yılı hibe desteklerinden faydalanabilmek için yapılacak başvurular için son tarihin 02 Mayıs Pazartesi günü saat 17:00 olarak belirlendiği, mali destek programlarına başvurmak için Ajansın www.bebka.org.tr adresinde yer alan başvuru rehberinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) vasıtasıyla internet üzerinden başvuru formlarının eksiksiz bir şekilde doldurularak, başvuru dosyasının ajansa teslim edilmesi gerektiği de duyuruldu.

BEBKA,2010, 2011, 2012, 2014 ve 2015 yıllarındaki proje teklif çağrılarında toplam 94 milyon TL bütçe ile 1068 proje başvurusundan başarılı olan 270 projeyi desteklemişti.

BEBKA bu teklif çağrılarından Bilecik ili özelinde 136 proje başvurusu almış, 49 başvuru başarılı bulunarak bu projelere yaklaşık 16 milyon TL destek sağlanmıştır.

 

“Bilecik’teki pozitif ayrımcılığı mermerden başlatmak gayreti içerisinde olduk.”

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir programda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:
“Dolayısıyla biz Bilecik olarak daha fazla bölgesel gelişmişlik farkının kalkması gerektiğine inanarak başkanlarımızla yaptığımız toplantılarda bölgesel gelişmişlik farkında pozitif ayrımcılığı hep istiyordum. Son geldiğimiz noktada bunu sağlayacak ayakları da oluşturduk. Bilecik dediğimiz zaman taşı mermer diye açıklamaya başladığımız için Bilecik’teki pozitif ayrımcılığı mermerden başlatmak gayreti içerisinde olduk. Bundan önce kötü tecrübelerimiz oldu. Kötü hava koşullarından dolayı zarar gören seralar konusunda ama bunları destekleyecek tam anlamıyla yeteri kadar proje çıkmadı. Ama bu sene daha erken başlayarak teknik desteği daha erken alarak bu paranın bize kalması gerekiyor. Bilecik olarak bu tarz toplantılarda devamlılığımız söz konusu. Diğer illeri küçümsemek için söylemiyorum ama biz bir fazlayız. Diğer iki ilimizde il genel meclis olmadığı için biz dört kişi ile katılırken, onlar üç kişi ile katılıyor. Dolayısıyla bizim karar yeter sayımızda daha bir etkimiz oluyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam