BEBKA, BİLECİK’İ TURİZMCİLERLE BULUŞTURDU

BEBKA, BİLECİK’İ TURİZMCİLERLE BULUŞTURDU

Bilecik- Bilecik’in tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Bilecik Valiliği koordinasyonunda, Bilecik Belediyesi ile işbirliği içinde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 29-30-31 Mart 2016 tarihlerinde turizm rehberlerine yönelik olarak düzenlenen İnfo Gezi kapsamında 31 Mart 2016 Perşembe günü saat 14.00’te Pelitözü Göleti’nde bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Çanakkale gibi illerden 45 turizm rehberinin katılımıyla gerçekleştirilen programda üç gün boyunca Bilecik’in turizm değerleri incelendi. Bilecik Valisi Sayın Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkam Sayın Selim Yağcı, Bilecik İl Genel Meclis Başkanı Sayın Serkan Yıldırım, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkam Sayın Fevzi Uzun ve BEBKA Genel Sekreteri Sayın Tamer Değirmenci’ nin yanı sıra diğer yetkililerin katıldığı toplantıda info Gezi, Bilecik’in tanıtımına yönelik önemli bir adım olarak değerlendirildi.

GENEL SEKRETER DEĞİRMENCİ: “ÇALIŞMALARIMIZIN ETKİSİ  HIZLI BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNÜYOR

Toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci Bilecik turizmi ve tanıtımı anlamında ilin tüm dinamikleriyle birlikte koordineli bir şekilde birçok çalışmayı aynı anda yürütmeye çalıştıklarını belirtti. Altyap, tanıtımı ve diğer konularda son derece güzel hazırlıklar olduğunu kaydeden Değirmenci, hazırlanan çalışmaların da hızlı bir geri dönüşü olduğunu ifade etti.

REHBER ERCAN:“Bilecik son zamanlarda kendini göstermeye başladı”

İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Ercan ise Bilecik’in turizm anlamında son zamanlarda büyük bir kademe kaydettiğini belirtti. Ercan şöyle konuştu:

“Yaklaşık 15 yıldır rehberlik yapıyorum. Kapadokya’ya kaç kere gittiğimi bilmiyorum. Bunca yıldır İstanbul’da da yaşıyor olmama rağmen İstanbul’a bu kadar yakın bir ile yeterli değeri ve önemi vermediğimi hissettim 3 gün boyunca burada. Bilecik yakın zamana kadar turizmde çok da fazla adını duyurmuş bir il değildi. Ancak özellikle son yıllarda kendi tarihimize vermeye başladığımız önemle berber Osmanlı’nın kurulduğu bu coğrafya tekrar ön plana çıkmaya başladı. Bilecik’te çok güzel bir 3 gün geçirdik. Osmaneli ve Söğüt özellikle bizi çok etkiledi. İnşallah bir dahaki sefer kendi gruplarımızla buraya gelerek biz ev sahipliği yaparız.”

“BAŞKAN YAĞCI:BÜYÜK ŞEHİRLER ADETA POTANSİYELİMİZİ SOYDULAR”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik’in etrafında n bulunan büyük şehirlerin Bilecik’in potansiyelini adeta soyduğunu belirtirken, Bilecik’in gelişmesi anlamında ise kendi farkını ortaya koyması gerektiğini vurguladı. Başkan Yağcı konuşmasında şunları aktardı:

“Bilecik açısından bir tarafta tarihimiz bir tarafımızda doğal güzelliklerimiz yatıyor. Bilecik büyük şehirler arasında hayatını devam ettiriyor ama büyük şehirler açıkçası şehrimizin potansiyelini de bu zamana kadar soymuşlar diyorum. Potansiyel olarak şehrimiz kurulu düzeni insanların eğilimi daha fazla olduğu için ilimizden göç ve benzeri noktalarda büyük şehirlere ilgi oldu. Ama günümüz dünyasında artık ülkemizde de son yıllarda bu etrafımızdaki büyük şehirler ve tüm büyük şehirler  artık hem doldular, hem taştılar.

“BİLECİK FARKIYLA BÜYÜMELİ”

Biz farklılıkları ortaya koyacak bir sistemi koyacağız. Bilecik, Bilecik gibi büyümeli, Bilecik gibi gelişmeli. Geçmişiyle övünen, geleceğe de emin adımlarla yürüyen bir marka şehri oluşturma çabası içerisindeyiz. Şehrimizin altyapı ve diğer hizmetlerini yaptık ve şehir konsepti olarak da artık tanıtım ve oluşan yeri dış dünyayla paylaşım noktasındayız.

Eksik noktalarımız var elbette ama bazı şeyler de arz talep dengesinde yürüyor. Eskiden otel yatırımları, konaklama  ve bezeri şeyler bu kadar düşünülmezken, bu turlar başlayınca girişimciler de bunun karşılığında daha fazla otel yapmak için bizlere gelmeye başladılar.

Özellikle TRT’de yayınlanan Diriliş dizisi de Bilecik’in tarihine olan ilgiyi arttırdı. Tabi ki bizlerin en güzel reklamını yapacak olan sizlersiniz. Kısacası biz buradayız. Bu topraklarlın sahibi hepimiziz. Ben bu toprakların güzelliklerini yaşamak istiyorum diyen herkesi bekliyoruz.

VALİ NAYİR: “BİLECİK’TE BELKİ ÇANAKKALE’DEN FAZLA DEĞER VAR”

Son konuşmacı olan Vali Ahmet Hamdi Nayir Bilecik’in tarihi ve doğal güzellikleri hakkında yaptığı konuşmada Çanakkale ve Bilecik’i kıyaslayarak “Bilecik’te Çanakkale’de olan değerlerin belki daha fazlası vardır ama bunları tanıtmamız gerekiyor” dedi.

Vali Nayir şöyle konuştu:

“Bilecik’imiz için çok önemli olduğuna inandığımız faaliyetler zincirinin bir halkasında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Masanın bu tarafında merkezi yönetim, belediye ve özel idaresi olarak yerel yönetim var. Bizler aynı zamanda BEBKA Yönetim Kurulu’nun da üyeleriyiz. BEBKA Yönetim Kurulu’nun 10 üyesinin 4’ü Bilecik’te. Bilecik için yapılacaklar konusunda da bizler bu dört üye olarak hep birlikte hareket ederek gücümüzü birleştirerek daha etkili olmaya çalışıyoruz.

Tarizi zenginliğimiz var, kültürel zenginliğimiz var, doğal zenginliğimiz var. Bugüne kadar bunu tanıtma noktasında da büyük eksiğimiz olduğunu fark ettik. Geçen sene Bursa’da yapmış olduğumuz Bilecik ilimizle ilgili olan toplantıda en önemli eksiklerimizden birisinin  Bilecik’in sahibi olduğu bu değerlerin tanıtımı konusunda olan eksikliğimiz olduğunun tespitini de yapmıştık. Kalkınma ajansımız bu konudaki faaliyetlerine bir yenisini ekleyerek daha önce tur operatörlerini getirerek bu çalışmaları yapmıştı. Onlar işin mekanik kısmıydı belki siz işin daha ziyade insan, konuşma ve tanıtma boyutunu temsil ederek buradan ayrılacaksınız. Biz her birinizi Bilecikli olarak buradan gönderme gayreti içerisinde olacağız. Tarihimiz ortak, atalarımız ortak Ertuğrul Gazi’yi dede bilen, Şeyh Edebali’yi büyük bilen kim varsa bu topraklar üzerinde miras hakkı vardır diye düşünüyoruz. Onun için bu topraklara ait olan görevler hepimizin sorumluluğunda. Bundan 15-20 sene önce Çanakkale sönük bir mekanken şimdi nasıl cazibe merkezi haline geldi, Bilecik’te de aynı değerler var,belki fazlası bile var. Burası tanıtıldığı takdirde bu değerlerden yalnız bizler değil ülkemizin tamamı istifa edecektir. Emeği geçenlere, buraya katılanlara tekrar teşekkür ediyorum. “

Konuşmaların ardından Pelitözü Göleti önünde toplu fotoğraf çektirilmesiyle program sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam