• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BEBKA DESTEKLİ SÜT TOPLAMA MERKEZLERİNİN AÇILIŞI YAPILDI

BEBKA DESTEKLİ SÜT TOPLAMA MERKEZLERİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Yenipazar İlçesinde BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) aracılığıyla gerçekleştirilen sütlerin kalite ve değerinin artması amacıyla gerçekleştirilen “Çiğ Süt Kalitesinin Arttırılması için Soğuk Süt Zincirinin Oluşturulması” projesiyle hayata geçirilen Süt Toplama Merkezlerinin açılışı yapıldı.

Açılışa Yenipazar Kaymakamı Hamza Türkmen, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin,  Bilecik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hayati Keskin, Komşu illerin Süt Üreticileri Birlik Başkanları ile İlçe Müdürleri ve davetliler katıldı.

İl Müdürü Yıldız açılışta şu açıklamalarda bulundu;  “BEBKA’dan yapılmış olan 401.650,00 TL yatırım tutarına sahip “Çiğ Süt Kalitesinin Arttırılması için Soğuk Süt Zincirinin Oluşturulması” projesi, güvenilir gıda üretimine ve tüketimine sunulması için gösterilen çabalardan biridir. Bu projenin ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yeri vardır. Elde edilen sütlerimiz belli bir somatik hücre sayısının altında olmak zorundadır. Bunu da ancak soğuk zincir ile sağlayabiliriz.  İlçemizin hayvancılığı diğer ilçelere nazaran biraz daha fazla gelişmiş durumdadır. Süt sığırcılığı ve süt üretimi iyi düzeyde ama bu proje ile çiftçimizin ürettiği ürünün daha iyi değerlendirilmesini, tüketicinin de daha sağlıklı bir ürün tüketmesini sağlamış olacağız. Proje 11 köyde uygulanmakta olup 8,5 ton süt soğuk zincirde durabiliyorken sezonunda 12 tona kadar çıkabilecektir. Genç nüfusun köylerde tutunabilmesi için ekonomik katkısını artırmak amacıyla ürünlerin işlenmesi, soğutulması ve ambalajı günümüz ekonomisinde önemlidir. Bu proje ile ilçemizde üretilen sütün güvenilir bir şekilde tüketiciye ulaşması için hijyen kuralları ve süt analizlerinin yapılarak sağlıklı sütün soğutma tanklarına dökülmesi önem arz etmektedir. Soğuk tank zinciriyle sütlerin toplanarak dağıtılması ve örgüt aracılığıyla kolay pazar bulunarak kazanç sağlaması açısından projemizin olumlu katkıları olacağını düşünmekteyiz.

Hayvancılığımızı geliştirmek adına bu sene Yem Bitkisi Tohumlarımızı dağıttık. Yenipazar İlçemizde bu destekten payını aldı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam