BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Çepni Oldu

BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Çepni Oldu

Gerçekleşen toplantı neticesinde BEBKA 8. Kalkınma Kurulu Başkanlığı’na Bursa’dan Hasan Çepni seçildi.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tamer Değirmenci “Kalkınma ajansımız bildiğiniz gibi kamu kesimi, sivil toplum ve özel sektör arasındaki işbirliğini arttırarak yerel potansiyeli harekete geçirmek ve kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla bölgesel planlamayı bölgesel gelişmeyi planlama destekleme ve yönlendirme görevini üstlenen yeni kurulmuş geniş bir kurumdur. Bugün de ajansımızın özellikle katılımcılık ve bilgilendirme anlamında çok önemli bir görev üstlenen ve bizim kritik bir organı olan ajansın kalkınma kurulunun yeni üyeleriyle ilk toplantısını 2013-2017 yılları arasında görev yapacak olan kalkınma kurulumuzun ilk toplantısını yapıyoruz.

Kalkınma kurulları çok üst düzey temsile sahip bölgedeki bütün önemli kurumların temsil edildiği bir kurum ve ajansın danışma yönlendirme kurulu. O yüzden biz önümüzdeki dönemde kalkınma kurulunu toplantılar, anketler ve çeşitli faaliyetlerle birazcık daha aktif olarak ve ajansın faaliyetlerine yön verecek şekilde daha fazla bir arada olmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde hedeflerimizden biri de bu olacaktır.

Kalkınma kurulu 4 yılda bir yeni üyelerini belirliyor bakanlar kurulu kararıyla. Yeni üyelerimizle ilk toplantımızı yapıyoruz. Üst üste iki kere toplantıya katılınmaması veya toplamda 4 yıl toplantıya katılınmaması durumunda kalkınma kurulu üyeliği sona eriyor ve yedek üyelerden üye belirleniyor. O yüzden toplantı katılımları bizim için önemli. Sadece toplantılara katılmak önümüzdeki dönemde ajansın genel faaliyetlerine yön verme yapılacak çalışmaları birlikte yürütme anlamında kalkınma kurulumuzun daha etkin rol üstlenmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Vali Yardımcısı Ekrem Ballı yaptığı açılış konuşmasında, kalkınma ajanslarının 2009 yılında kanunla kurulduklarını ifade etti. Ballı konuşmasında şunları aktardı:

“Kalkınma ajansları 2009 yılında kanunla kurulmuş, bölgenin ekonomik kalkınması, bölge içerisindeki dengesizliklerin giderilmesi ve ekonomik girişimlerin rantabl bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla faaliyet yürüten kuruluşlarımızdır. BEBKA da, Bursa Eskişehir ve Bilecik illerimizde bu görevi 2009 yılından beri sürdürmektedir.

Kalkınma kurulları da kalkınma ajanslarının en geniş katılımlı kurullarından bir tanesidir. Bu kurul danışma ve yönlendirme anlamında önemli bir görev yerine getirmektedir.”

Konuşmaların ardından bir önceki dönem Başkan Vekili Hasan Çepni’ye BEBKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun tarafından plaket verildi. Bir önceki dönem katip üyeler Arif Durmuş ile Emin Can’a da BEBKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilecik İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik tarafından plaket takdim edildi.

Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan BEBKA Kalkınma Kurulu'nun 2013-2015 dönemi Başkanlığı için yapılan seçimlerde de BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanlığına MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı ve BTSO Meclis Üyesi Hasan Çepni seçildi. BEBKA Kalkınma Kurulu Başkan Yardımcılığına Eskişehir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Öztürk getirilirken, BEBKA Kalkınma Kurulu Katip Üyeliklerine de Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Eyüp Gül ile Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Z. Sunay Özkul seçildiler.

Seçimlerden sonra konuşan BEBKA Kalkınma Kurulu'nun yeni başkanı Hasan Çepni, "Siz Kurul üyelerinden de görüşlerinin alınıp Yönetim Kurulumuza çalışmalarında yardımcı olmak üzere sunulması suretiyle Kalkınma Kurulunu daha işlevsel hale getirmek en büyük dileğimizdir. Ajansımızın görev alanına giren Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinin kendilerine göre güçlü olduğu alanlar bulunmaktadır. İnanıyorum ki, bu güçlü yanlarımızla ilgili paylaşımlarda bulunmak bizleri daha güçlü hale getirecektir" dedi.
Seçimlerden sonra yapılan 2013-2015 dönemimin ilk Kalkınma Kurulu toplantısında ise 2012 yılı Faaliyet Raporu ve 2013 Yılı Ara Faaliyet Raporlarının sunumları gerçekleştirildi. Toplantıda ayrıca 2014-2023 taslak Bursa Eskişehir Bilecik Bölge Planı da görüşüldü. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam