BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AKIN ATAKAN SANAYİ ESNAFIYLA BULUŞTU

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AKIN ATAKAN SANAYİ ESNAFIYLA BULUŞTU

Milliyetçi Hareket Partisi Bilecik Belediye Başkan Adayı Akın Atakan, Küçük Sanayi esnafı ile bir araya gelirken, sanayici esnafının sorunlarını dinledi, onlardan gelen soruları yanıtladı.

31 Mart Yerel seçimleri öncesi çalışmalarına hız veren MHP Belediye Başkan adayı Akın Atakan, iddialı projeleri ile ön plana çıkarken, kendini anlatmak için saha çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Küçük Sanayi esnafı ile sanayideki bir lokantada sabah kahvaltısında bir araya gelen aday Atakan, konuşmasına kendini tanıtarak başladı.

Aslen Uşaklı olduğunu ve memleketin birçok yerinde vatani görevini yerine getirmek için çalıştığını ve son olarak Bilecik 2’inci er eğitim tugay Komutanlığı’ndan Yarbay olarak emekli olduğunu ve 11 yıldır da Bilecik’te olduğunu söyleyen Akın Atakan, Geçen yıl hatırlayacaksınız Bozüyük’te ortak akıl toplantıları düzenledik, onun mimarı bizdik, oradaki temel konu şuydu;Bilecik’i biz nasıl geliştiririz? kalkındırırız? Orda Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı orada dedi ki: “Geçtiğimiz dönemlerde Eskişehir’de vardı. Türk Dünyası Kültür Başkenti denilen bir olay var. Biz Bilecik olarak neden buna başvurmuyoruz” dedi. Oradan dönemin Belediye Başkanı dedi ki: “Biz ona başvurduk ama alamadık” Benim vurgulamak istediğin konu şu: Bilecik’le ilgili bir şey yapılacağı zaman,Bilecik’in tamamının haberi olsaydı Ankara’ya çıkartma yapsaydık biz onu alırdık. Gelelim Bilecik’in kanayan yarası olan Yenişehir yoluna. Hastane yolunu tartışıyoruz. Hastanenin yerini tartışıyoruz. Bazen iktidarda olmak bile yetmiyor. Yenişehir yolunda gördüğümüz gibi. İşte bu durumlarda bütüncül yönetim dediğimiz hep beraber dediğimiz konu önemli bir güç. Nasıl önemli bir güç? Biz siyasi partilerin tamamıyla Ankara’ya çıkartma yapsak,Ticaret odaları içinde olsa, esnaflarımız olsa, STK’larımız olsa. Biz banklıkların kapılarını aşındırsak, ulusal basına çıksak, elimize kazma küreği alsak Yenişehir yolunda eylem yapsak, sürekli bu konuyu gündemde tutsak bitmez miydi Yenişehir yolu? Emin olun arkadaşlar çok kısa bir sürede biterdi.

Bazen bana soruyorlar, iktidarda olmadıktan sonra  Bilecik’e hizmet gelir mi?Bende diyorum ki; 16 yıldır iktidardalar ne geldi? Bizim 41 tane projemiz var. Her şey hallolmuş olsaydı bunlara ihtiyaç yoktu.Tam aksine ben kulaklarımla şahit oldum.Başbakanımız geldiydi Bilecik’e kongre yapıldı.Konuşmasında iki dakika o ilin sorunlarını anlatmaz mı orada?Ama maalesef Yenişehir yolunu Başbakana anlatmak İlhami Çınar’a düştü orada.Muhtarımız bağırdı da,Başkanımızın haberi oldu orada.Oda,yanlış fısıldamışlar dedi ki: Yenişehir yolunda tüneller var o yüzden gecikti.Yani özetle şunu söylemek istiyorum; iktidar olmak bazen avantaj getirmiyor.Çünkü kötü çocuk olmamak için,Bilecik’in dertlerini Ankara’ya taşımadılar hiçbir zaman.Bilecik’in dertlerini çözmek için kendileri fedakarlık yapmadılar. Karayollarına söz geçiremediler.

Bilecik’in plakası 11.Sonradan bir olmuş yer değil. Ama maalesef gelişememiş, büyüyememiş. Evet, Ak Parti iktidarları 16 yıldır Türkiye’de önemli işler yaptı ama benim savunduğum şu; Bilecik hak ettiği payı alamadı. Sebebi de Bilecik siyasetindeki dağınıklık.

Bikere Bilecik’i Hamsu köprüsünden bu yana bir köprüye mahkum etmek hata.O yüzden Yenişehir yolundan aşağıya Küplü’ye bağlanacak bir çevre yolu projemiz var.Yapılması lazım şart.Sanayiden çıkan kamyonları,TIR’ları şehir içine sokmamamız lazım.Hem şehrin güvenliği,hem de onları gidecekleri yere hızlı bir şekilde götürebilmek için.Bu gündemimizde.Artı 15 Temmuz sonrası kışlaları şehir dışına taşıyalım diye Cumhurbaşkanımızın bir kararı var.Biz bunu kullanacağız ve Tugayımızı şehir dışına çıkartılması için çaba göstereceğiz.Tugayımız bizim için nimet ama yeri de yanlış.Şehir dışına taşımamız lazım.Taşıdıktan sonra oradaki araziyi çoğunluğunu yeşil alan olarak değerlendirip imara açmamız lazım.Açtıktan sonrada yine projelerimiz arasında var.Hamsu köprüsüne paralel ikinci bir köprü yapacağız.Hamsu Deresi üzerinden Beşiktaş mahallesine ve Ertuğrulgazi Mahallesi’ne gidecek olan vatandaşlarımız şehir içine girmesinler.

Son zamanlarda bakıyoruz Hürriyet Mahallesine kamu yatırımları devam ediyor. Okullar var. Bilim Sanat merkezi yapılıyor. Cumhuriyet Mahallesi’nden Hürriyet Mahallesi’ne de bir köprü şart. Bunlar projelerimizde var.Onları inşallah hayata geçireceğiz.

Yine ilk açıkladığım projelerden bir tanesi şuydu; açık ve şeffaf yönetim. Eski Elmas Büfenin orada biliyorsunuz bir ışıklı tabela var. Onun yerine Bilecik Belediyesinin tabelası olacak orada. Bilecik Belediyesinin ait her şey oradan takip edilebilecek.

Aşevi projesi paylaştım.Bilecik’in bir aş evi yok.Olmayana yardım etmek bizim kültürümüzün bir gereği.Aşevi açacağız.Aşevinde her gün yemeği pişmeyenlere,öğrencilere,parası olmayanlara yemek ikram edeceğiz.Bir tanede mobil ekip kuracağız.Bu mobil ekip ile yaşlılarımızın evlerine servis yapacağız.Bunların evlerine her gün yemeklerini götüreceğiz.O mobil ekiplerimiz arada birde belirli periyotlarda evlerin temizliğini yapacak.

Çarşının merkezinde bir tane tarihi çarşıya ihtiyacımız var.Bilecik’i temsil edecek,Bilecik’i anlatacak,esnaflarımıza yeni yer imkanı sunacak.Tarihi çarşı projemiz var.Tarihi çarşıyı nereye yapacağız.Eski Otogarın olduğu bilgeye yapacağız.Orda 17 dönem arazi var.Alt katı otopark, üst tarafı çarşı olarak kullanacağız.

Seven Çarşısı’nın  yerini de eskiden uygun fiyatta kiralarla kalınıyordu esnaflarımız,STK’larımız,Siyasi partilerimiz,derneklerimiz.Biz yine aynısı yapacağız.Bir tane STK yerleşkesi yapacağız.Orada bunlara uygun fiyatlara kiralık yer vereceğiz.Aynı şekilde konferans salonlarımız,toplantı salonlarımız yine orada hizmet verecek.

Bilecik Belediyesi sağ olsunlar çok güzel parklar yapıyor. Ama parkların iki tane eksiği var. Engelli çocuklarımız parklardan yararlanamıyor. Biz parkları da engellilerin kullanabileceği hale getireceğiz. Artı, kamera koyacağız.7/24 parklarımızda kamera olacak, kameralarla parklarımızı güvenli hale getireceğiz.

Bir tane kapalı pazarımız var.Ben TOKİ’de oturuyorum.TOKİ’deki teyzelerim,amcalarım eline alıyor çantasını biniyor minibüse Hürriyet Mahallesi’ne kapalı pazara geliyor.Biz kapalı Pazar sayılarını artıracağız.Nüfusun yoğun olduğu mahallelere 2’inci 3’üncü kapalı pazarlar yapacağız.Pazar olduğu günlerde vatandaşımız buraları ihtiyaçlarını gidermek için kullanacak,Pazar olmadığı günlerde de otopark ihtiyacı görülecek.Çarşıda he bulduğumuz yerde otoparkı mevcut kılacağız.Sonrada, bu kapalı otoparkların ücretini normal yerlerdeki yerlerin yarısı yapacağız.Yüzde 50 daha ucuz olacak.Ana caddelerdeki trafiği rahatlatacağız.Bu yolları, köprüleri ve otoparkları hallettikten sonra trafiği çözmek çok basit.Trafik sorununu da Garanti Bankası’nın ,Halk Bank’ın önünden ana caddeyi oradaki trafiğe park yasağı getireceğiz.Orda sadece bekleme imkanı vereceğiz.Bu şekilde de ana arterdeki trafiği akıcı hale getireceğiz.

Asıl sorun ise Küçük Sanayi Sitesinin sorunu. 3’üncü Organizenin girişinde Küçük Sanayi Sitesinin yeri de hazır. İnşallah biz yönetimi devraldığımız anda süratle oraya taşıma ile ne gerekiyorsa oraya yapacağız. Küçük Sanayinin alt yapısı ile ilgilide, senin arazin, benim arazim kavgasını da bitireceğiz. Önceki dönemlerden biliyoruz yani, sanayinin altyapısı kötü. Yolu yapılacak, asfaltı yapılacak.Ben karışmam,ben yapmama öyle bir şey yok.Öncelikle ara sokaklarının yollarının tamamen kaldırılması lazım.Altyapının,drenajın,yağmur sularının güzelce halledilip üzerinin kapatılması lazım.Yani biz sadece ana arterlere  asfalt yapıp geçmeyeceğiz.Ara sokakların tamamına da el atacağız.

Sorulara geçildi.

Seven pasajı yıkılacak mı? Sorusuna

Seven Pasajı yıkılmayacak. Ama oranın eskiden bir işlevi vardı, Orada, siyasi partiler vardı, dernekler vardı, vakıflar vardı, dükkânlar vardı. Bunlar oralarda uygun fiyatlarla kalıyorlardı. Biz yine aynı işi göreceğiz. Seven Pasajındaki o eski görevi ifa edeceğiz. Uygun fiyatlı, düşük ücretli bir bina yapacağız onu söylüyorum.

Sosyal Market yapacağız dedik. STK’lar, vakıflar, dernekler tek tek yardım yapıyorlar ama biz tamamını tek elde, bir arada tutalım diye Sosyal Market projemizi koyduk. Biz yine bir yer tahsis edeceğiz.Bu market içerisinde gıda ve kıyafet ihtiyacı olanlara buradan ücretsiz alışverişini yapacaklar.

Bilecik’in kent meydanına ihtiyacı var. Valilik çevresi yıkılıyor. Devam edecek bu yıkım işleri. Biz oranın imara açılmasına engel olacağız. Orası bir park, olarak meydan olarak değerlendireceğiz.

Hafif raylı sitem yapacağız. Bilecik’te neden olmasın diye projelerimizin arasına aldık. Kolay bir şey değil ama biz proje olara masamızın üzerine koyacağız. Yeni otogardan üniversiteye kadar uzanan bir hafif raylı sistem. Yeni otogardan çıkacak,yüksek Hızlı Tren güzergahından,Karasu’nun  kenarından,            İstasyon mevkiine,oradan TOKİ güzergahını takip edip üniversiteye kadar devam edecek.

Bilecik’in tanıtıma ihtiyacı var.Bizim Söğüt’te her sene icra ettiğimiz Ertuğrulgazi’yi Anma Şenliklerinin orada yapılabileceği bir Diriliş Obası projemizi yine projelerimizin arasına aldık.Süekli olarak konaklama yapılabilecek,Osmanlı’nın doğduğu topraklarda Osmanlı’nın yaşantısını gösterilebilecek bir Diriliş Obası projesini hayata geçireceğiz inşallah.Şehir dışından gelen turistlerimiz orada hem Bilecik’i görecek,hem Osmanlı’yı görecek,hem de biz Bilecik’te yaşayan vatandaşlarımızda hafta sonları ailemizle,çocuklarımızla beraber hoşça vakit geçirebileceğimiz bir yer olacak.

Bütün mahallelerin tamamında,özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerde spor ve yaşam merkezleri oluşturacağız.Bunların amacı, 10 mahallede kalan herkes orada sporunu yapabilecek.Buraların en önemli işlevi de eğitim merkezleri olması.Hem işsiz çocuklarımız için hem de kadınlarımız için orada mesleki eğitimler vereceğiz.Mesleki eğitim sadece vermekle olmuyor,artık devlet sertifika istiyor.Bu sertifikaları verebilecek nitelikte oralarda kurslar düzenleyeceğiz.Sanayimizin,esnafımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda eleman yetiştirilmesine oradan katkıda bulunacağız.

Cumhuriyet Mahallesi’ne ilişkin bir çözümünüz var m?Özellikle kentsel dönüşüme ilişkin.

Önceki dönemlerde Belediyenin yaptığı buydu. Kentsel Dönüşüm adı altında, “binayı ben yıktım yenisi yapıyorum, aynı yerden sana kat vereyim” demek o insanlar için iyi ama kant için kötü bir şey.Niçin,orada öncesinde tek katlı evimiz vardı.Yıktık,yerine  8 katlı bina yaptık.tek haneden çıktık mı 8 haneye? Evler büyüdü,binalar büyüdü ama yol aynı kaldı.Şimdi ben onu düşünüyorum.Cumhuriyet Mahallesi’nde Allah göstermesin bir yangın olsa İtfaiye’nin gidebileceği yollar yok.Yıkılıp yerine yapılan binaları baz aslanda giremez.Öncelikle sokakları sağlamlaştırmamız lazım.Evet Kentsel Dönüşüm olsun,imarımız açalım verelim katları da ama,yolu uygun genişlikte olsun.

Yani şunu da eklemek istiyorum Belediyecilikte temel felsefemiz rant olmayacak. Ben eski otogarın olduğu bölgeye tarihi çarşı yapacağım diyorum. Ama duyuyorum ki; 17 Milyon TL’ye oralarda pazarlıklar yapılıyormuş. Oraları satacaklar. Bilecik’in her tarafını ticari olarak gör, kuleleri dik, alan yapma, yıkılan her binanın yerine rant getirecek AVM’ler yap. Bilecik’in hava almaya da ihtiyacı var. Sosyal projelere de ihtiyacı var.

En önemlisi şu bunları yaparken, ‘nasıl yapalım? Diye sizlere soracağız. Yani Bilecik’in buna ihtiyacı var. Bunu nasıl çözelim, nasıl yapalım diye beraber tartışacağız. Bizim getireceğimiz en büyük proje inşallah bu olacak.

Bilecik’te ittifak olur, çekilirseniz bu projeleri onlara da diretecek misiniz? Sorusuna ise,

Bilecik’te bir ittifak var mı, yok mu? Diye genel merkezimize defalarca sorduk.En son Genel Sekreterimiz İsmet Büyükataman, Bilecik’e geldiğinde ‘Bilecik’te bir ittifak olmayacak’ açıklaması yaptı.Bizde bunun neticesinde sahalara çıktık,projelerimi anlatıyoruz.Ben ittifak olsun itemiyorum.Bana böyle bir şeyle gelirlerse istemiyorum siyeceğiz.Direteceğimde ama,son hadde de genel merkezimiz ittifak var derse, yapacak bir şey yok.Ama olacağını sanmıyorum.Çünkü genel merkezimizin bu konudaki tutumu net.İttifak olacak yerler açıklandı ve bitti.

Halkta son dakikada bir ittifak olacak imajı var sorusuna ise, Ben ittifak olur mu diye bekledim. Ben soracağım yerlere sonuna kadar sordum. Bekleyeceğim kadar da bekledim. Bu saatten sonra adabıma uygun olarak sordum, ısrarla ‘ittifak var mı?’ diye. Bana bu saten sonra da çekil derlerse sert konuşurum. Beni tanıyanlarınız az çok bilirler, ben yeri geldiğinde de kimseye eyvallah edecek bir adam değilim yani. Diyorlar ki; boşuna MHP’ye gitmeyin, eninde sonunda o bize gelecek.Öyle bir şey yok,bu propaganda,bizim önümüze set çekmek için yapılmış bir işlem.Şunu da söyleyeyim ben, nasıl İYİ Parti,CHP ittifakı iki kere iki dört etmeyecekse,AK Parti,MHP ittifakı da dört etmeyecek.Çarşıda önüme geçiyorlar , “MHP’nin adayıysan oyum sana ama   Ak Parti ile ittifak yaparsan oy vermem sana” diyen çok insan var.Kaldı ki,bizim 16 yıllık Ak Parti iktidarına söyleyecek bir sözümüz var ki ondan yola çıktık yani.İstifada etmem bağımsız olarak çıkarım.

 

Onların icraatlarından memnun olsaydık, ben neden çıkayım ben yola. Ama eksikleri görüyoruz,yanlışları görüyoruz.Çarşıda şu anda Cuma namazını kılacak bir cami yok.Yani o tepelere  Bilecik’in siluetini bozacak çok katlı binalar yapacağınıza,yapsaydınız ya oraya Çamlı Camisi gibi bir cami.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam