• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“BELEDİYE BATIYORDA SİZ Mİ KURTARIYORSUNUZ?”

“BELEDİYE BATIYORDA SİZ Mİ KURTARIYORSUNUZ?”

Bilecik Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısının birinci oturumu adeta tartışmaların gölgesinde kaldı.

Tartışmalı bir ortamda geçen Şubat ayı olağan toplantısında gerçekleşen tartışmalardan biride Meclis gündeminin 3’üncü maddesi ile alakalıydı. Tartışamaya sebep olan 3’üncü madde şu şekilde; “Belediyemizin 2020 Mali Yılı içinde ödemesi devam eden banka borç stoğunun değerlendirilerek yeniden yapılandırılması, Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere araç satın alınması ve diğer ihtiyaçlarda kullanılmak üzere 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15/i, 18/d ve 68. maddelerine istinaden iç borçlanma konusunda Belediye Başkanına yetki verilmesi konusunun görüşülmesi.”

Tartışmaya sebep olan 3’üncü madde öncesinde Ak Parti Meclis grubunun vermiş olduğu soru önergesinin okunmadığını hatırlatan Ak Parti Meclis Üyesi ve Sözcüsü Çetin Kaya,  “Göreve geldiğiniz günden bugüne kadar, belediyemize bağlı kurumlarda kullanılmak üzere, kaç adet araç kiralaması yapıldı. O araçlar hangi usüller ile kiralandı. Kiralamalar hangi firmalardan yapıldı. Kiralanan araçlara ne kadar ücret verildi ve bu kiralanan araçlar nerelerde kullanıldı. Duyduğumuza göre geçtiğimiz aylarda araç kiralama yapılmış. Bu kiralamaların ihale detayları elimizde var ve bu detaylara göre 270 bin 150 TL bedelle 9 adet aracın 3 ay için kiralandığı görülüyor. Baktığımızda bu araçların aylık kiralama bedeli araç başı 10 bin TL yapıyor. Öğrendiğimize göre kiralanan araçların bedeli yaklaşık olarak 150 Bin TL civarındaymış. Ama kanuna göre, kiraladığınız araçların kasko-sigorta değerinin yüzde 2’sini aşacak şekilde kiralama bedeli ödeyemiyorsunuz. Bununla alakalı olarak bilgi alabilir miyiz?” diyerek soruları Belediye Başkanı Semih Şahin’e iletti.

“Aylık 2 ila 3 Bin TL arasında araç kiralanabiliyor”

Ak Parti Meclis Üyesi ve Sözcüsü Çetin Kaya Bilecik’te araç kiralama işi yapan firmalardan fiyat aldıklarını, bu firmalarda aynı özelliklere ve fiyatlara sahip araçların aylık kiralama bedellerinin 2 ila 3 bin TL arasında olduğunu söylemesi üzerine. Belediye Başkanı Semih Şahin,   “Biliyorsunuz sayıştay bize bir ofis açtı. Sadece belirli grupta ki araçların kasko bedel sınırları vardır, bazılarında da bu sınır yoktur. Bu konu sayıştayda değerlendiriliyor. Detaylı bilgiyi şimdi isterseniz ezbere veremem. Bazı durumlarda bazı olaylardan dolayı bu tarz kiralama işlemleri değişkenlikler gösterebiliyor. Zaten ben bu kiralama durumundan kurtulabilmek için satın almak istiyorum. Yani bu sakat bir durum kiraladığımız araçlara bir yığın para gidiyor ama malımız olmuyor. Ama merak etmeyin araba alıp sizleri bu dertten kurtaracağız”” ifadelerini kullandı.

“Neden yerel bir şirket değilde İstanbul Merkezli bir şirket”

Kaya kiralanan araçların neden yerel bir firmadan değilde İstanbul merkezli bir firma’dan kiralandığını sordu. Bunun üzerine Başkan Şahin, “İhaleye girmiştir almıştır. Bütün ihaleleri açık yapmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

“Başka ihaleleri canlı yayınlıyorsunuz”

Başkan Şahin, araç kiralanan şirketin ihaleye girip aldığını ifade etmesi üzerine, Ak Parti Grup Sözcüsü Kaya, “Hiç duymadık ama başkanım, başka ihaleleri canlı yayınlıyorsunuz, fakat bu tür ihaleleri hiç görmedik” şeklinde ifade etti. Başkan Şahin bunun üzerine bu ihalenin, açık  bir ihale olmayabileceğini bu durumdan kaynaklı olarak yayınlanmadığını, açık olan ihalelerin ise hepsinin canlı olarak yayınlandığını belirtti.

“Belediyenin ihtiyacı olsun ya da olmasın borçlanma limitlerini sonuna kadar kullandığını duyduk”

Başkan Şahin, borçlanma yetkisinin her belediye başkanına verildiğini ve belediye başkanın kafasına göre borçlanamayacağını ifade ederek; “Benim anlamadığım şu, resmi borçlanabilme yetkisi her belediye başkanına veriliyor. Belediye Başkanı kafasına göre borçlanamaz. Yüzde 10 gerçekleşen bir bütçe ile sınırlandırılır. Bu sınırlama her adımıyla Belediye için alır ve sayıştay tarafından takip edilir. Yüzde 10 borçlanma yetkisi, 90 Milyon TL bütçesi olan bir yerin 80 Milyon TL borcu var ise bu alanın döndürülebilmesi için bir borçlanmaya ihtiyacı vardır. Bu yetki verilir ben bu yetkiyi araç almak  için kullanacağım faydalı olan neyse onun için kullanacağım. Zaten geçmişten gelen bir borç var. Biliyorsunuz ki faizler biraz düştü, ben yeniden yapılandırmalar ile bu faiz düşüşlerinden yararlanmak isterim. Belediyemiz bu faiz düşüşlerinden bir katkı almasın mı?”

Ak Parti Sözcüsü Kaya ise Ekim ayından bu yana borçlanma yetkisi alındığını, bu borçlanmaların nerelere yapıldığının ise konuşulması gerektiğini dile getirdi. Kaya, “Başkanım alın alın da, Ekim ayından bu yana borçlanma yetkisi alıyorsunuz. Geldiğiniz de şeffaflık ile ilgili olarak, çok geniş konuştunuz. Şimdi o zaman bu borçlanma yetkilerinin nerelere kullanıldığını konuşalım. Burada sadece araçları konuştuk. Aldığımız bir duyuma görede belediyenin ihtiyacı olsun ya da olmasın borçlanma limitlerini sonuna kadar kullandığı duyduk. Size bırakılan bütçe ile borçlar ödeniyordu ve yıllara yayılmış bir şekildeydi” ifadelerine yer verdi.

“Belediye batıyorda siz mi kurtarıyorsunuz?”

Başkan Şahin 15 yıl boyunca belediyede 80 Milyon TL’lik bir borcun biriktiğini, kendilerinin ise göreve geldikleri 10 aylık zaman diliminde kendi borçlanmalarınıda ödeyerek bu borcu 60 Milyon TL tutarına indirdiklerini dile getirdi. Bunun üzerine Ak Parti Sözcüsü Çetin Kaya, Başkan Şahin’e  belediye batıyorda siz mi kurtarıyorsunuz sorusunu yöneltti. Başkan Şahin bu soruya karşılık olarak, “Evet aynen öyle. Şimdi boş verin bu karışık lafları, ben yönetimi devir aldığımda 80 Milyon TL olan borcu 60 Milyon TL’ye indirmişim borçlanmalar dahil. Bakın sıfıra doğru iniyorsanız başarı oluyorsunuz demektir 80 Milyon TL’ye çıkınca değil. Ben her çeyrekte, 3 aylık bütçe gerçekleştirme raporu, borçların durumu gibi konuları yıl sonu raporu gibi paylaşacağım” şeklinde konuştu.

“Yapacağım dediğiniz her konu askıda kalıyor”

Ak Parti Meclis Sözcüsü Kaya, Başkan Şahin’in dediği konunun askıda kaldığını kendilerinin belediyenin kötü bir noktaya gelmemesini istediklerini ifade etti. Başkan Şahin ise borçlanma konusunda devletinin alınabilecek en üst limiti belirlediğini, bu limitin ise isteseler dahi aşılamayacağını belirtti. Başkan Şahin geriye kalan borçların ise 4 yılda kapatılabileceğini ifade etti.

Ak Parti Meclis Sözcüsü Kaya, “Başkanım 1 yılda ne proje yaptınızda, bir önce ki yıl 20 ayrı şantiyede belediye çalışma yaparken, şuan ne çalışma yaptınızda borcu ödüyorsunuz” dedi. Ak Parti Meclis Sözcüsü Kaya’nın bu söylemi üzerine, Başkan Şahin, “Sizin daha Mart ayında attığınız asfaltın tamiratı için biz 7 bin ton asfalt harcadık. Eğer sizin gözleriniz görmüyorsa çocuklarınıza sorun eşlerinize sorun, sanat, kültür, eğitim sizin binalarınızdan 10 kat daha önemlidir” şeklinde konuştu.

Gerçekleşen tartışmanın ardından Meclis Gündeminin 3’üncü maddesi olan “Belediyemizin 2020 Mali Yılı içinde ödemesi devam eden banka borç stoğunun değerlendirilerek yeniden yapılandırılması, Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere araç satın alınması ve diğer ihtiyaçlarda kullanılmak üzere 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15/i, 18/d ve 68. maddelerine istinaden iç borçlanma konusunda Belediye Başkanına yetki verilmesi konusunun görüşülmesi.” Oy çokluğu ile kabul edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam