• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
BELEDİYE MECLİSİ MART AYININ İLK OTURUMUNDA BULUŞTU

BELEDİYE MECLİSİ MART AYININ İLK OTURUMUNDA BULUŞTU

Bilecik Belediye Meclisi Mart ayı ilk olağan toplantısı Belediye Başkanı Semih Şahin Başkanlığında toplandı.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda 7 gündem maddesinin yanında 1 ek gündem maddesi görüşüldü.

Meclis gündemine geçilmeden önce Başkan Semih Şahin, İdlib’de kahraman askerlerimize karşı düzenlenen hain saldırı sonucu şehit düşen Mehmetçiklerimize Allahtan rahmet ve yaralı askerlerimize acil şifalar diledi. Başkan Şahin’in ardından Meclis’te bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları da menfur saldırı hakkında görüş bildirdi.

Daha sonra İYİ Parti Meclis Üyeleri Sadık Kaya, Birsen Okatan ve Ahmet Gürses tarafından meclis gündemine yazılı önerge ile getirilen Mart ayı meclis gündem maddelerinden 6’ncı ve 7’nci gündem maddelerinin gizli oylama ile karara bağlanılması talebi görüşülerek meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. İlgili talep oy çokluğu ile kabul edildi.

Şubat ayı meclis tutanaklarının ardından meclis gündemine geçildi.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA ÇALIŞACAK OLAN KİŞİLERE ARAÇ SÜRÜCÜSÜ TANITIM KARTI ÜCRETİNİN BELİRLENMESİ

Meclis gündeminin birinci maddesi olan, Toplu Taşıma araçlarında çalışacak olan kişilere Belediye tarafından verilecek Araç Sürücüsü Tanıtım Kartı Ücretinin Belirlenmesi konusu görüşüldü. Konuya ilişkin ilgili birim müdürü bilgi vererek konunun daha detaylı incelenmesi için Ücret Tarife Komisyonuna havalesini talep etti. Ardından meclis üyelerinin oylamasına sunulan gündem maddesi oy birliği ile kabul edilerek Ücret Tarife Komisyonuna havale edildi.

BAŞKAN YARDIMCISI MELEK MIZRAK SUBAŞI, YURTDIŞI GEZİSİ İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ

Meclis gündeminin ikinci maddesi olan, Kamu İdarelerini Geliştirme Derneği (KİG-DER) tarafından Yurtdışında Baltık Başkentlerinde düzenlenecek olan İmar Şehircilik Belediye Hizmetleri İnceleme ve Tetkik Gezisine, Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı’nın katılmak üzere görevlendirilmesi konusu görüşüldü. İlgili birim müdüründen düzenlenecek gezinin 28 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceği bilgisi alınarak, Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı’nın katılım sağlaması talep edildi. Gündem maddesi meclis üyelerinin oylamasına sunularak oy birliği ile kabul edildi.

2020 YILINDA UYGULANACAK TOPLU TAŞIMA, ÖZEL SERVİS, TİCARİ TAKSİ ARAÇLARININ SÖZLEŞME DEVİR ÜCRETLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Meclis gündeminin üçüncü maddesi olan, Belediye Meclisi’nin 02/12/2019 tarih ve 124 sayılı ücret ve tarifelerin tespiti konulu kararıyla belirlenen 2020 yılında uygulanacak toplu taşıma, özel servis, ticari taksi araçlarının sözleşme devir ücretlerinde değişiklik yapılması konusunda Ücret ve Tarife Komisyonundan gelen raporu görüşüldü.

Buna göre Ücret ve Tarife Komisyonun 26/02/2020 tarihinde almış olduğu karara göre;

 • S plakalı servis araçları için: Aile içi birinci derece yakınlarına devredilmesi halinde devredenden ve devralandan devir ücreti alınmamasına karar verildi. 66 yaş ve üzeri ticari araç kullanıcılarının devredilmesi halinde devir ücreti 2 bin 500 TL olan ibarenin, 66 yaş ve üzeri olması halinde devreden kişiden ücret alınmamasına, devralan kişiden ise 5 bin TL ücret alınmasına karar verildi.
 • M plakalı araçlar için: Aile içi birinci derece yakınlarına devredilmesi halinde devredenden ve devralandan devir ücreti alınmamasına karar verildi. 66 yaş ve üzeri ticari araç kullanıcılarının devredilmesi halinde devir ücreti 4 bin TL olan ibarenin, 66 yaş ve üzeri olması halinde devreden kişiden ücret alınmamasına, devralan kişiden ise 20 bin TL ücret alınmasına karar verildi.
 • T plakalı araçlar için: Aile içi birinci derece yakınlarına devredilmesi halinde devredenden ve devralandan devir ücreti alınmamasına karar verildi. 66 yaş ve üzeri ticari araç kullanıcılarının devredilmesi halinde devir ücreti 12 bin 500 TL olan ibarenin, 66 yaş ve üzeri olması halinde devreden kişiden ücret alınmamasına, devralan kişiden ise 15 bin TL ücret alınmasına karar verildi.

Raporun sunulmasının ardından gündem maddesi meclis üyelerinin oylamasına sunularak oy birliği ile kabul edildi.

İÇKİLİ YER BÖLGELERİNE İLAVE VE YENİ YERLER BELİRLENDİ

Meclis gündeminin dördüncü maddesi olan, İçkili Yer Bölgelerine ilave yeni yerlerin belirlenmesi konusunda İmar Komisyonundan gelen rapor görüşüldü. Gündem maddesine ilişkin imar komisyonu Başkanı Melek Mızrak Subaşı’dan bilgi alındı.

İmar Komisyonundan gelen rapora göre İçkili Yer Bölgelerine ilave yeni yerler şöyle:

 • Pelitözü Mahallesi, 248 Ada 13 (dahil) numaralı parselden başlayarak, Pelitözü Göleti yönünden 25 metrelik yolunun sol tarafı ile gölet etrafındaki 12 ve 15 metrelik imar yollarının tamamı (Mescidin bulunduğu 100m alan hariç)
 • İstasyon Mahallesi Osmangazi Caddesi Üzerinde TCDD ye ait lojman binalarının bulunduğu No 75 ve No:77 numaralan bulunduğu alan,
 • İstasyon Mahallesi Osmangazi Caddesi No:41 dahil başlayıp, Bozüyük istikametinde No:25 numaralı bina dahil alan,
 • İstasyon Mahallesi Osmangazi Caddesi, Bilecik istikameti No:4 ile No:20/J dahil arasında kalan alan komisyon tarafında yapılan görüşmeler sonucunda, No:4 ile No:18 arasında kalan alan olarak düzeltilmesine ve daha önce belirlenen içkili yer bölgelerinin korunarak 1,2,3 ve 4. Maddelerde belirtilen yerlerin içkili yer bölgelerine dahil edilmesine karar verildi.

Bir önceki raporda sunulan İstiklal Mahallesi Tevfikbey Caddesi üzerindeki alanlara içkili yer ruhsatı verilmesi hususu, İmar Komisyonunca tekrar görüşülerek reddi yönünde karar alındı.

Raporun okunmasının ardından AK Parti Meclis Üyesi Muhammed Karadayı görüş bildirerek, bir önceki raporda muhalefet şerhi düştükleri İstiklal Mahallesi Tevfikbey Caddesinden Tepebaşına kadar olan alana ilk önce içkili yer verilmesi yönünde karar alınırken daha sonra neden bu kadardan vazgeçilerek kararın iptalini gerçekleştirdiklerini merak ettiğini İmar Komisyonu Başkanına sordu.

Başkan Şahin Karadayı’nın sorusuna cevaben, bunların Bilecik Belediyesi’nin projeleri ile ilgili alt yapısal yönden bağlantılı olduğunu ifade ederek; “ Bu İçkili yer alanlarını belirlerken biz bunları düşündük. Ancak orada bodrumdur, üst kattır falan kafa karışıklığına sebep oluyor. Çünkü biz o bölgeyi yayalaştırarak, insanların aileleri ile alışveriş yapacağı bu Eskişehir’deki Hamam Yolu gibi bir yere dönüştürmeyi istiyoruz; o yüzden giriş katta, yolun ortasında, sağında, solunda içkili yerlerin olmamasını istedik. Bu çerçevede bunu değerlendirdik ve o bölgenin içkili alan olmasını tamamen anlamsız bulduk” dedi.

Meclis Üyesi Karadayı Başkan Şahin’e, bu duygu ve düşüncelere sahipken, peki neden Bilecik halkının hafta sonları aileleri ile piknik yapabildikleri, sosyalleşebildikleri ender alanlardan biri olan Pelitözü Gölpark bölgesine içkili alan ruhsatı verilmesine izin veriyorsunuz. Bu duygu ve düşünceleri Pelitözü Gölpark için de düşünmüyor musunuz? sorusunu yöneltti.

“Bilecik’te her yeri serbest kılsanız, en fazla iki mekan daha açılır; üçüncüyü açan batar.”

Başkan Şahin ise, düşünmediğini ifade ederek; “ Şimdi biz Pelitözü Gölpark bölgesinde her yere içkili yer kurabilir yönünde izin veriyoruz ya; buraların her yerine içkili yer kurulacak diye bir şey yok. Bilecik Belediyesi’ne geçmiş dönemde gelen Mülkiye Müfettişi’nin eleştirel yazısında, içkili alan bölgelerinizi doğru ve yeterli seviyede belirlememişsiniz ibaresi var. Ayrıca içkili yer konusunda Bilecik’te her yeri serbest kılsanız, en fazla iki mekan daha açılır; üçüncüyü açan batar. İçkili alan bölgesi ilan ettik diye de herkese mekan açma izni verilmeyecek. Pelitözü Gölpark bölgesinde içkili yer açmak isteyen kişi önce başvurusunu yapacak, daha sonra bu değerlendirilip uygun ise açmasına izin verilecek. Ayrıca bunu sosyalleşmeyi engelleyen bir unsur olarak da görmüyorum. Eskişehir’de, Ankara’da, İstanbul’da içkili yerler var da onlar sosyalleşmiyor mu? En sosyal Bilecik mi yaşıyor?” dedi.

Meclis Üyesi Karadayı Başkan Şahin’e, içkili mekanların çocuklarımıza örnek olabilecek alanlar olmadığını ifade ederek Dünya Sağlık Örgütü’nün de insan sağlığı açısından tehlikeli gördüğü alkolün, Bilecik’te içkili yer ruhsatı anlamında daha fazla izin verilmesi ne kadar doğru sorusunu yöneltti.

“Bilecik’te zaten içkili yerler neredeyse hiç yok. Bir tane de olsun ne olacak?”

Başkan Şahin ise, içkili yer açma izni verildiğinde Bilecik’te her yerin içkili yer açmayacağını ifade ederek “Bilecik’te zaten içkili yerler neredeyse hiç yok. Bir tane de olsun ne olacak? Birisi alkollü ve içkili bir düğün yapmak istediğinde Bilecik’te yapabileceği bir yer yok siz de onlara saygı duymak zorundasınız. Onun dışında biz sadece biz sadece içkili yer bölgelerinin haritasını çıkarıyoruz ve bunu çıkarma yükümlülüğümüz var. Yani siz bu bölgeleri belirlediğimizde her yerin içkili yer olacağını mı düşünüyorsunuz. Böyle bir şey yok” dedi.

Meslis üyelerinden görüş alınmasının ardından ilgili gündem maddesi oylamaya sunuldu. Madde AK Parti ve MHP grubu red, İYİ Parti Meclis Üyesi Ahmet Gürses’in çekimser oyuna karşılık 14 kabul oyu alarak oy çokluğu ile kabul edildi.

İÇKİLİ YER BÖLGESİ MESAFELERİ BELİRLENDİ

Meclis gündeminin beşinci maddesi olan, İçkili Yer Bölgesi mesafelerinin belirlenmesi konusunda İmar Komisyonundan gelen rapor görüşüldü. Bir önceki maddedeki tartışmaların devam ettiği gündem maddesi 16 kabul yönünde oy alarak oy çokluğu ile kabul edildi.

TARTIŞMALI OYLAMADA “KABUL” YERİNE “EVET” YAZILINCA ORTALIK KARIŞTI

Meclis gündeminin altıncı ve yedinci maddelerinin, meclisin başında İYİ Partili Meclis üyelerinin talebi üzerine gizli oylama yapılmasına karar verilmişti.

Bunun üzerine ilk olarak meclis gündeminin altıncı maddesi olan, Cumhuriyet Mahallesi 424 ada, 10 ve 13 parselde bulunan Serhat Subaşı’ya ait arsaya istenen benzinlik ruhsatı talebi oylandı. Yapılan gizli oylamada 14 red, 11 kabul ve 1 çekimser oy çıktı ve Serhat Subaşı’nın talebi reddedildi.

Daha sonra meclis gündeminin yedinci maddesi olan, Cumhuriyet Mahallesi423 ada 4 parselde bulunan Berrin Yıldırım’a ait arsaya ilişkin talep oylandı. Yapılan oylamada 13 kabul, 11 red ve 1 çekimser oy ile bir tane de ‘Evet’ yazılı oy çıktı. Yasa gereği ‘Evet’ yerine ‘Kabul’ yazılması gerektiğinden bu oy geçersiz sayıldı. Bu sonuç ile salt çoğunluk sayısı olan 14 kabul oyu sağlanamadığından Berrin Yıldırım’ın da talebi reddedildi.

10 DAKİKALIK ARA YAKLAŞIK 1 SAAT SÜRDÜ

Başkan Şahin’in tüm uyarılarına rağmen “kabul” yerine “evet” yazılarak oy kullanılması adeta ortalığı karıştırıldı. Uygulanması gereken prosedür meclis üyelerince bilinmediğinden Başkan Şahin bir hukukçuya danışmak için oturuma 10 dakika ara verdi. Fakat 10 dakika süre yaklaşık 1 saat sürdü. Verilen aranın ardından oturum tekrar açıldı ve tartışmalı oylamada Berrin Yıldırım’ın talebi reddedildi.

ARKEOLOJİK KURTARMA KAZI ÇALIŞMALARINA DESTEK VERMEK AMACIYLA BAŞKAN ŞAHİN’E YETKİ VERİLDİ

Son olarak Başkan Şahin’in meclis gündemine getirdiği ek gündem maddesi görüşüldü.

Bilecik Üniversitesi ve Bilecik Belediyesi tarafından yürütülecek olan, Bahçelievler Mahallesi’nde Arkeolojik Kurtarma Kazı Çalışmalarına destek vermek amacıyla Bilecik Belediyesi Başkanı Semih Şahin’e yetki verilmesi konusu görüşüldü. Ek gündem maddesi hakkında ilgili birim müdüründen bilgi alınarak meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. Ek gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

 • YORUM
reklam