• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BELEDİYE MÜZEDE VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

BELEDİYE MÜZEDE VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

 

Bilecik Belediyesi tarafından, Muharrem ayı 10. günü olan Aşure Günü dolayısıyla aşure pişirilip, konuklara ikram edildi. Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi bahçesinde yapılan aşure, müze ziyaretine gelen konuklara ikram edildi. Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve Bilecik ve yöresine ait yakın 100 yıllık tarihe ilişkin materyal ve görseller içeren Yaşayan Şehir Müzesinde yapılan aşure misafirlere ikram edildi. Program kapsamında sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlığa başlayan müze çalışanları, kazanda 300 kişilik aşureyi pişirdi.

Yöresel kıyafetler giyen kadınlar tarafından yapılan aşureler, Vali Tahir Büyükakın, Milletvekili Halil Eldemir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, TSO Başkanı Mefail Ateş, kurum ve kuruluşların temsilcileri pişirilen aşureleri, başta Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen tur kapsamında ilimizi ziyaret eden heyet ile diğer konuklara ikram etti.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”BİRLİK VE BERABERLİK TİMSALİ OLAN AŞURENİN BÜTÜN İSLAM COĞRAFYASINDA BİRLİK VE BERABERLİĞE VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Belediye Başkanı Selim Yağcı, burada yaptığı konuşmada, muharrem ayı doyayısıyla son derece güzel ve anlamlı bir çalışmayı gerçekleştirdiklerini belirterek; ”Hicri takvimin ilk ayı Muharrem’in içindeyiz. Bu ayın onuncu günü olan Aşure günü dolayısıyla güzel bir program düzenlendi. İnşallah bu günün hayırlara vesile olmasını, milletimiz ve İslam coğrafyasındaki kardeşlerimiz arasında birlik ve beraberliğe vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Bilecik Belediyesi olarak, Yaşayan Şehir Müzesinin konseptine uygun böyle çalışmalar yapıyoruz. Bugün de burada aşure pişirip, gelen konuklarımıza Sayın valimiz, milletvekilimiz ve diğer il protokolündeki dostlarımız ile birlikte ikram ettik. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuklarla hatıra fotoğrafı çeken Belediye Başkanı Selim Yağcı vatandaşlarla sohbet etti.

Fatih Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tur kapsamında ilimizi ziyaret eden konuklar ile ilimizdeki vatandaşlarımız, gerçekleştirilen ikram dolayısıyla duydukları memnuniyeti belirterek, Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya teşekkür etti.

Yaşayan Şehir Müzesi Görevlisi Yurdanur Kırlı da aşure gününün anlam ve önemi ile birlikte aşurenin yapımını basın mensuplarına anlatarak, aşureyi pişirdi.

Yaptıkları etkinlik bilgi veren ve aşureyi odun ateşinde kaynatan Yaşayan Şehir Müzesi Görevlisi Yurdanur Kırlı  şunları kaydetti:

“Müzemiz içeride geleneklerimizi yaşattığımız gibi, müzenin bahçesinde de dönemi geldiğinde, zamanı geldiğinde bu tür etkinlikler yapacağız. Çünkü biz müzemizin içinde bu konuları işledik. 2’nci katımızda bulgur çeken teyzemiz, giriş katımızda ekmeğin öyküsünde bulgurun öyküsü ve bulgurun dibekte kaynaması aşurelik hale gelişini anlatıyoruz müzemizin içinde. Bahçesinde de bu etkinliğimizi gerçekleştirmek istedik. Bugün müzemize gelen ziyaretçilerimize de aşure ikram edeceğiz. Muharrem ayının 10’uncu günü olması nedeniyle müzenin bahçesinde aşure kaynatıyoruz. İçinde 4 kilo aşurelik buğday, 1’er buçuk kilo fasulye, nohut. 1’er kilo ceviz, üzüm, fındık ve baharatlarımızı ekledik. Meyvelerimizi ekledik. Kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve karanfil, tarçın üzerine ceviz dökerek de ikramlarda bulunacağız. Gelen ziyaretçilerimize bugün müzemize gelen ziyaretçilerimize ikram edeceğiz. Şu an akşamdan ıslattığımız buğdayı sabah kaynattık. İçine nohutla fasulyeyi ekledik. Yarım saat sonra da meyvelerimizi ekleyeceğiz. Üzerine cevizle birliktede ziyarete gelenlerimize ikram edeceğiz. Buğdayı haşlayıp nohut ve fasulyeyi daha önce katmıştık. Şimdi de kuru meyvelerimizi, şekerimizi, karanfilimizi, nohut, fıstık ve üzerine ceviz ekerek ikram edeceğiz. ” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. osmnlıcılk yapıp arkasına sığınmayınn fabrika getiriinn tesvik edin sananyicleri bilecik büyüsün gelişsinn osmanlı torunlarına bunu veba görmeyin kaç senden beri aynı gelişmeyen bozüyükk vekil sayısı bile aynıı yatırım yokk fabrika yokk

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam