Belediyeden vatandaşlara “kandil helvası”

Belediyeden vatandaşlara “kandil helvası”

Merkez Çarşı Çay Bahçesi'nin önünde yapılan ikramın açılışını yapan Belediye Başkanı Selim Yağcı,belediye olarak ger kandilde şerbet dağıttıklarını fakat  bu seneki Mevlit Kandili'nde havanın soğuk olmasından dolayı helva dağıtmayı uygun bulduklarını ifade etti. Yağcı şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi her kandil günü Bilecik belediyesi olarak şerbet dağıtıyorduk. Bu kandilin olduğu, peygamber efendimizin bu dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla mevlit kandili gününde soğuk bir hava olduğu için helva dağıtımının daha uygun olduğunu düşündük. Bu günü de kutluyoruz. Hem cuma günü, hem kandil günü, hem Mekke'nin fethi günü hem de yeni bir miladi yılbaşının sonrasında bir gün. Hepimizin geleceğe umutla, heyecanla baktığı bir gün. Ayrıca bereketli de bir gün. Gördüğünüz gibi 1 haftadır ilimizde ve ülkemizde güzel bir kar yağışı var. İnşallah bereketlere vesile olur. Bu vesileyle şükür niyetine geleneğimizi devam ettiriyoruz ve bugün helva dağıtıyoruz. Allah kabul etsin diyorum.Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Cenab-ı Hak birlik, beraberlik ve kardeşlik  ve huzur içerisinde böyle özel ve güzel günleri bir arada yaşamayı hepimize nasip etsin."

"Yoğun kar yağışı ara sokaklarımızda sıkıntı yarattı"

Başkan Yağcı ikram sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir kaç gündür devam eden yoğun kar yağışı ile ilgili alınan tedbirleri açıklayan Yağcı, "Kar temizleme çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İlave greyder ve kepçe destekleri de alıyoruz bu anlamda. Ben 11 yıldır belediye başkanıyım. 2004 yılında benzer bir kar yağışı oldu. 10 yıldır böyle bir yağış olmadı. Bir anda yoğun bir şekilde olan bir yağış. Bu geçen süreç içerisinde çok şükürler olsun ki hayatı olağan üstü aksatacak bir aksaklık olmadı. Ana hatlarımız, minibüs hatlarımız 24 saat boyunca şehir içerisinde açık tuttuk. Ara sokaklarımızda sıkıntı oluyor, doğaldır. Bunun sebebi, belediyemizin bazı noktalara yetişememesi oldu gibi maalesef halkımızın da dikkatli davranmamasının burada etkisi var. Özelikle, dar sokaklarımızda vatandaşlarımızın rast gele araba park etmeleri, yoğun kar yağışı nedeniyle istenilen park şekillerini yapamamaları o sokaklara makinelerin girişlerini engelliyor. Biz de hemşehrilerimizden bu anlamda destek talep ediyoruz.Şehir içerisinde yoğun bir kar var. Bu karı temizliyorsunuz ama çıkan karı nereye depolayacaksınız? O da bu defa araçların etrafına geliyor. Şehir içerisinde toplanan karları dışarıya nakletme çalışmalarımız devam ediyor. Ara sokaklarımız da bir iki gün normal işleyişine uygun haline getireceğiz. Gerekli olan alanlarda da destek alırız. "dedi.

Evlerin üstlerinde biriken karlara dikkat

Vatandaşları evlerin üzerinde biriken karlara karşı uyaran Yağcı,"Hemşehrilerimizin evlerinin üstlerini temizleme imkanları varsa,  buna ilişkin olarak o yükü daha fazla bindirmemeleri açısından dikkatli davranmalı. Bu noktada zarar gören hemşehrilerimiz ve yapılarımız da var. Profil demirler tabi bu kadar yoğun yağışı düşünülmemiş. Özellikle kar yumuşadıktan sonra karın yoğunluğu ve ağırlığı artacak. Bundan sonra daha dikkatli olmaları ve o alanları fazla kullanmamalarını öneriyoruz. "ifadelerinde bulundu.

"Yeni stat için Gençlik Spor Bakanlığı ile görüşme halindeyiz"

Başkan Yağcı, yoğun kar yağışı nedeniyle çöken Edebali Stadı'nın çatısı için de üzüldüklerini fakat yeni yapılması planlanan stadın hızlanmasını da sağlayabileceğini belirtti. Yağcı, "Bu anlamda da üzüldük. Ama diğer projeyi hızlandırma noktasında da bir yol daha açılabilir. Biz biliyorsunuz Şeyh Edebali Stadyumu'nun kentsel dönüşüm aracılığıyla yenilenmesi noktasında 10 bin kişilik bir stat yapılmasına ilişkin bir projemiz vardı. Belki bunu yapmadan o projeyi gerçekleştirme ihtimalimiz yükselir. Bunu Gençlik Spor Bakanlığımızla görüşme halindeyiz zaten. Gittiğimizde bunları da dile getireceğiz. Ekstra bir masraf yapılmasın. Zaten bunların ekonomik olarak bir değerleri de yoktur. Yeniden yapılmasın. Yeni stadı bir an önce yapalım noktasında teşvik edici bir unsur olabilir. Bizim zaten Gençlik Spor Bakanlığı ile buna ilişkin olarak görüşmelerimiz devam ediyor. Biz oranın gerekli fiyat tespitlerini çıkarttık. Onlardan işlem yapma adına yetki alımı noktasında sürecimiz devam ediyor, kesilmedi. Belki bu olaylar bir taraf itibariyle üzücü ama bir taraftan da bunu hızlandırabilir."dedi.

Yeni yapılacak spor tesisinin şehir planlamasının istasyon tarafında olduğunu belirten Yağcı,"İstasyondan Aşağıköy köprüsünden Tekmar'ın olduğu alana kadar ki olan alanı biz spor tesis olarak 200 dönümlük alanını biz şehir planlamasında ona göre ayırdık. Eğer stat da olursa o alanın içerisine yapacağız. Şehir planlamasını da belediye yaptığına göre Gençlik Spor Bakanlığımızda bizim bu düşüncemize saygı göstereceğini düşünüyorum."ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam