BİÇERDÖVERLE BUĞDAY HASADI BAŞLADI

BİÇERDÖVERLE BUĞDAY HASADI BAŞLADI

 

İyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve dane kaybını en aza indirebilmek için, üreticilere Biçerdöver Operatörlerine bazı görevler düşüyor. 
Bilecik'te 40 bin hektar hububat ekiliş alanından yaklaşık olarak 140 bin ton ürün elde ediliyor. Bu ürünlerin yaklaşık %90'ı biçerdöverle hasat ediliyor. Bilecik'te dane kaybı %1 civarında. Hasat konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde:
1-Operatör belgesi olmayan kullanıcılar hasat yapmamalı.
2-Olgunlaşmamış ürünler hasat edilmemeli.
3-Rutubetin çok olduğu günlerde hasat yapılmamalı.
4-Yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmeli.
5-Sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yapılmamalı.
6-Bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli.
7-Elekler sık sık temizlenmeli.
Çiftçiler operatör belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamalı, çiftçi tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan operatörleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe Müdürlükleri'ne bildirerek yardım istemeli.
Kurallara uymayan biçerdöver sahibi ve operatörlerine il genelindeki 8 ekipte görev yapan 16 kontrolör tarafından haklarında işlem yapılacak.
Bilecik'te biçerdöver kontrol hizmetleri 20 Haziran 2012 günü başladı. Hububat hasadı ilk olarak rakım bakımından düşük seviyede olan Selbükü Köyü'nde başladı. 
İklim şartlarından dolayı hasat yaklaşık 10 gün geç başlamış ve buğdayın verim ortalaması 310 kg/da, arpanın verim ortalaması ise 250 kg/da seviyelerinde.
Yapılan kontrollerde dane dökümünün %1'in altında olduğu saptandı, ayrıca operatörlerin belgeleri, biçim yüksekliği, yangın tehlikesine karşı yangın tüpünün olup olmadığı kontrol edildi. Bilecik'te hububat hasat mevsiminin 20 Ağustos 2012 gününe kadar süreceği tahmin ediliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam