Bilecik AGD Filistin İçin İmza Topladı

Bilecik AGD Filistin İçin İmza Topladı

 

Bilecik Şehitler Parkı’nda dün saat 10.30’da başlayan etkinliğe vatandaş yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte, “İsrail’in Gazze’deki Katliamı Durdurma ve Filistin Halkına Özgürlüğünü iade etmesini istiyoruz” başlıklı imza defterinin yanında birde görüş paylaşmaya olanak sağlayan bir defterde bulundu.

Dernek üyeleri sergiye ait resimleri park etrafına yerleştirdi. Ayrıca park çevresinde Filistin ve Türk bayrağı ile “Teröre Lanet, Aksa’ya Özgürlük. Burası da Filistin! Burası da Gazze! Susmak Neyimize?, Filistin Ölüyor, Sessizlik Sürüyor, Sesin Filistin’e Ulaşmadıkça Gece Rahat Uyuma, Gel  Gör Kaç Füzeye Denk Bir Müminin Duası, Osmanlı Tokadını Unuttun Mu İsrail?” yazılı pankartlar yer aldı.

Etkinlik ile ilgili açıklama yapan Bilecik AGD Eğitim Komisyonu Başkanı Gürkan Bel, yaşanan terör olaylarının ülkede ailelerin ocağını yaktığını söyledi. Filistin’de yaşanan olayları da dile getiren Bel, onların yanında olduklarını göstermek amacıyla böyle bir sergi düzenlediklerini belirtti. Bel şöyle devam etti:

“Bilecik halkını duyarlı olmaya davet ediyoruz”

“Sadece buradaki Filistinli kardeşlerimizin değil, Irak’taki Kerkük Türklerinin, Suriye’deki kardeşlerimizin, Doğu Türkistan’daki Çin zulmü altındaki Türk kardeşlerimizin tüm bölgedeki Müslüman ve Türklerin ya da mazlumun yanında olduğumuzu göstermek amacıyla böyle bir resim sergisi, böyle bir etkinlik düzenledik. Terör olaylarından dolayı acısı olan ailelerin acısını bir nebze paylaşmak, halkımızla paylaşmak onlara hissettirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliği düzenleyen Hanım Komisyon Başkanımız Gülşah Savak’a teşekkür ediyorum. Bu programların düzenlenmesinde çok emekleri oldu.

Burada Bilecik halkımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Halkımızdan ellerini vicdanlarına koyup onların yerine kendilerini koymalarını istiyoruz. Çünkü onlardan biri belki de biz olacağız. Ümmetin bir olması gerekiyor, İslam aleminin bir olması gerekiyor. Bu zalim İsrail’in bir an önce bu bombalama hadiselerini ve desteklediği terör örgütlerini durdurması gerekiyor. Birlik ve beraberliğimizin sağlanması amacıyla herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum.

Bu toplanan imzalar bir tepki ve protesto amacıyla İsrail konsolosluğuna verilecek. Bilecik halkımızın bize destek olmalarını istiyoruz. Burada sadece Anadolu Gençlik Derneği olarak değil bütün sivil toplum örgütleri olarak gelmiş bulunmaktayız. Onları temsilen böyle bir organizasyon düzenlemek istedik. Bütün sivil toplum örgütlerini de çağırıyoruz. Herkes buraya gelip gösteri yapabilir. Bütün ülke olarak da herkesi duyarlı davranmaya davet ediyoruz.”

                Sergi esnasında bir grup dernek üyesi ellerinde Filistin bayraklarıyla, “Bilecik’ten Gazze’ye Direnişe Bir Selam, Kahrolsun İsrail, Filistin’e Özgürlük” şeklinde sloganlar attı.

                Bilecik AGD Hanım Komisyonu Başkanı Gülşah Savak da, ümmet bilincini vurgulamak için, ümmetin sessizliğini biraz olsun durdurmak istedikleri için böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi. Savak, “İnsanları birazcık dua ettirebilirsek en azından oradaki kardeşlerimiz adına bu bile bizim için bir kazanımdır. Mevla’m inşallah hayırlısıyla bu zulümden kurtulmalarını nasip etsin. Oradaki şehit kardeşlerimize Mevla’m ala ala cennette nasip eylesin.” dedi.

“Düzeni değiştiremeyebiliriz ama itiraz edebiliriz”

Bilecik AGD Üniversite Komisyonu Başkanı Tuğba Çalık, insanların artık 1-2 şehit olduğu zaman umursamadığını söyledi. Bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şeyin şehit haberlerinin gündelik sıradan haberler haline gelmesi olduğunu belirten Çalık, “Duyarlı bir millet olduğumuzu söyleyip 1-2 şehide tepki vermiyoruz. 10-15 şehit olmalı ki tepki verilsin. O zamanda sadece, içimiz kan ağlıyor diyoruz.

Biz burada kendi tepkimizi belli ediyoruz. Düzeni değiştirebilecek gücümüz olmayabilir ama itiraz edemeyeceğimiz bir durumumuz olmaması gerektiğini sanıyoruz. Bugüne kadar ‘Filistin bizi arkamızdan vurdu’ diyerek onlara tepki veremedik. ‘Filistin’den bize ne’ dedik. Ama biz ümmet kardeşliğini savunduğumuz için bir Müslüman’ın yüreği yandığı zaman bunu bizde hissedebilmeliyiz diye düşünüyoruz. Bu yüzden buradayız. Deniliyor ki, ‘Filistin toprak satmış, o yüzden bu hale geldi.’ Şu anda Doğu Anadolu’da topraklar satılıyor. O zaman bizde Güneydoğu Anadolu’yu kendimizden dışlayalım. İnsanların bu bilince varması için zaten imza kampanyası düzenliyoruz. Umarım netice alırız, alamasak da en azından safımız belli.” dedi.

“Gerekirse Gazze’ye girmek gerekiyor”

Vatandaş da tepkisini, “Sadece konuşmakla olmuyor. Biz başbakanımızdan daha aktif şeyler bekliyoruz. Yani sadece konuşmakla, kınamakla bir şey olmuyor, onu ben yaparım. Siyasilere gerekli aktif rolü üstlenmek düşüyor. Gerekirse Gazze’ye girmek gerekiyor.” sözleriyle dile getirdi.

Etkinlik saat 17.30’a kadar devam etti. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam