BİLECİK AYVASI TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALDI

BİLECİK AYVASI TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALDI

İlimizde Manavlık yapan Erdoğan Toka; bu yıl ayva’nın bol olduğunu belirterek, satışlardan da şimdilik memnun olduklarını kaydetti. İlimizin tanıtımında oldukça geniş bir yer alan Ayva’nın son yıllarda lokumunun da yapılarak tüketicilere sunulduğu biliniyor. Reçel, komposto ve tatlılarının da yapılarak tüketilen ayvanın adeta şifa kaynağı olduğunu belirten uzmanlar; A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, bakır, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller içeren ayvanın faydalarını şöyle sıraladı:

Ayvanın Faydaları:

Felç:Ayva, güçlü antioksidanlardan polifenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler serbest radikallerle savaşıp, yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve felç riskine karşı koruma sağlar.

Hepatit:Yapılan bir Japon çalışmasında ayva kabuğundaki anti-viral maddelerin Hepatit A, B ve C'ye neden olan organizmaların büyümesini engellediği sanılmıştır.

Kanser:Ayvanın etli kısmını oluşturan astrenjan (sindirim kanalı yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek amacıyla kullanılan maddeler) bileşikler tanenler olarak bilinir. Bu tanenler kalın bağırsakta kansere neden olan kimyasalları bağlarlar, kanserlere ve bağırsak hastalığına karşı korurlar.

Gribal enfeksiyonlar:Ayva anti-viral (virüslere karşı) özelliklere sahiptir, antiseptik (mikropkıran)’tir. Soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

Kalp-damar hastalıkları:Ayva yüksek seviyede çözünür lif olan pektin ile kötü kolesterolü düşürür.

Kilo kaybı:Ayva yüksek lif içeriğinden ötürü kilo kaybına fayda sağlar. İdrar söktürücü bir özelliği olduğundan ayva vücutta sıvı birikimini de ortadan kaldırır.

ERHAN TOKA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam