BİLECİK BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI: ’’MÜSLÜMANLAR İÇİN BİR MİLAT OLAN HİCRİ YILBAŞININ ÜLKEMİZ VE DÜNYAYA BARIŞ VE HUZUR GETİRMESİNİ CENABI ALLAH’TAN DİLİYORUZ

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI: ’’MÜSLÜMANLAR İÇİN BİR MİLAT OLAN HİCRİ YILBAŞININ ÜLKEMİZ VE DÜNYAYA BARIŞ VE HUZUR GETİRMESİNİ CENABI ALLAH’TAN DİLİYORUZ

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Hicri Yılbaşı hakkında yayımladığı mesajında, bu önemli tarihin, Müslümanlar için bir dönüm noktası olduğunu ve hicretin, tarihte yeni bir sayfa açtığını belirterek, şunları kaydetti.

            ''Hicri takviminin başlangıcı, Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle olmuştur. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.Müslümanlar için bir milat olan hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuktur. Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü; Yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır. Öyle ki tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği yoğurmuştur. Kısaca hicret Müslümanlar için bir milattır.

            Aynı zamanda aşurenin içinde yer aldığı Muharrem ayı bununla birlikte Hz. Peygamberimizin torunu Hazreti Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehid edildiği bir zaman dilimindedir. Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihi olan bu hadise ile Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu olaydaki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

            Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamındaolan bu aydaAraplar, İslamiyet öncesindeki cahiliye dönemindedahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan "muharrem" ayında birbirlerine savaş açmak gibi "yasaklanan" fiillerden kaçınır ve uzaklaşmışlardır.

            Bütün Müslümanlar olarak, Hicri yılbaşının tıpkı bu mübarek zaman diliminde öne çıkan Aşure gibi onlarca farklı birleşimden meydana gelerek,  birlik ile beraberliğin adeta bir temsili olduğu gibi dünyanın dasavaşlardan uzak;farklı din, dil ve ırklar ile bir arada barış ve huzur içinde yaşamasına vesile olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyoruz. "

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam