Bilecik Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Destek

Bilecik Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Destek

Bilecikspor, Bilecik Edebalispor, Ertuğrulspor, Esnafspor ve Küplüspor’a yapılan yardım için Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, ASKF Başkanı Nusret Tosun ve kulüp temsilcileriyle birlikte Belediye binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Yağcı, “Biz Bilecik’i tanıtıma ilişkin bunları yaparken gerçekten hedefleyerek yapıyoruz. 10 yıl sonra en az 1. Lig de olan bir Bilecikspor’u hedefliyoruz” dedi ve şunları söyledi:

“Bilecik Belediye Başkanlığı olarak göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizde ki doğumdan ölüme kadar ölümden sonraki süreç içerisinde de her olayda Bilecik Belediyesi de vardır sloganıyla hareket ediyoruz ve sloganımızla hep birlikte daha iyiye daha güzele olma noktasında konuştuk ve şehrimizin insanın olduğu yerde Belediye mutlaka var gücüyle olması gerektiği inancını paylaşıyoruz. Tabi ki şehirlerin marka değeri olabilmesi açısından orda sporunda bu marka değerlerin oluşumunda son derece önemli yeri var. Mevzuatımıza göre daha önceki dönemlerde amatör spor kulüplerimize ayni yardım dışında ekonomik yardım yapılamıyordu ama mevzuattaki değişiklikleri değerlendirerek, fırsat bilerek bu anlamda amatör spor kulüplerimize yardım başlattık.

“Amacımız şehrimizin adını taşıyan takımımızın oluşturulmasına katkı sağlamak”

Geçen yılda bu anlamda gerçekleştirdik, bu sene de gerçekleştiriyoruz. Bazıları farklı yorumlayabilir seçim öncesi niye böyle diye ama spor kulüplerimizin harcamaları ve organizasyonları bu döneme rastladığı için geçen yılda yaptığımız aynı süreç içerisinde bu yardımları yine aynı şekilde yapıyoruz. Amacımız amatörden başlayarak inşallah ileriye doğru şehrimizin adını taşıyan takımımızın oluşturulmasına katkı sağlamak, amatör spor kulüplerini canlı tutmak, hareketli tutmak ve gençlerimizi spor yapmaya yöneltme noktasında çaba ve gayret içerisindeyiz. Ben bu anlamda amatör spor kulüplerimizin başta gerçekten başkanımız Nusret Tosun’a ve çok değerli spor kulüplerimizin başkanlarına, yöneticilerine bu anlamda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten gençlerimizi bir çatı altında toplayarak spora teşvik ediyorlar, onları topluma kazandırıyorlar, onların var olan deli kanlarını daha faydalı bir noktaya kanalize ediyorlar, bu son derece önemli.

Bilecik ilklerin şehri, kuruluş ve kurtuluşun beşiği diyoruz. Bu zamana kadar bunu sadece sözle ifade ettik. Bunları eylemsel noktaya da geçirmeyi hedefliyoruz”

 Aynı zamanda bizim tabi hayalimiz, heyecanımız Bilecikspor’umuz. Bu noktada bu oluşumların zaman içerisinde Bilecikspor’umuzun da gelişmesi ve hedeflediğimiz önümüzdeki noktalara gelmesine ilişkin olarak bu dönem Bilecikspor’umuz daha ciddi bir organizasyon içerisinde girdi, güçlü ve bu anlamda Bilecikspor’a umut vaat eden bir ekiple bir çalışma başlatıldı. Amatör spor kulüplerimizin, Bilecikspor’umuzun  ilerleyen zamanlarada ciddi bir altyapısını oluşturacak ve hedeflediğimiz Bilecikspor sadece futbolda Bilecikspor değil şehrin marka değerini oluşturan basketboluyla, voleyboluyla, güreşiyle, boksuyla, atletizmiyle, eskrimiyle, buz pateniyle her şeyiyle bir Bilecikspor’umuzu arzu ediyoruz. Çünkü Bilecik ilklerin şehri, kuruluş ve kurtuluşun beşiği diyoruz. Bu zamana kadar bunu sadece sözle ifade ettik. Bunları eylemsel noktaya da geçirmeyi hedefliyoruz. Biz Bilecik Belediye Başkanlığı olarak bir sözü söylerken arkasını doldurmadığımız hiçbir sözü bu anlamda bu zamana kadar söylemedik. Önümüzdeki 5 yılı biz tanıtım yılı ilan ettik. Geçmişiyle övünen geleceğe emin adımlarla yürüyen marka şehir Bilecik’i oluşturacağız dedik. Emin olun bu marka şehir Bilecik’in oluşumunda da sporumuz, sporcularımız, kulüplerimizle tanıtımda çok önemli bir noktaya geldik. Onun için ilk önce altyapı noktasında çalışmalara başladık ve çalışmalarımızda bu anlamda devam ediyor. İnşallah önümüzde ki süreç içerisinde Bilecik’te daha fazla spor yapılacak tesisimiz, salonumuz, yüzme havuzumuz olacak, daha fazla bu noktada etkinlik yapacağımız alanlarımız olacak ve tabi ki büyük bir stadyumumuzun olması noktasında çaba harcayacağız ve gençlerimizi de daha fazla eğiteceğiz, daha fazla bir araya toplayacağız ve hak etmiş olduğumuz spor anlamında bu noktaya da geleceğiz.

Biz tanıtıma ilişkin bunları yaparken gerçekten hedefleyerek yapıyoruz. 10 yıl sonra en az 1. Lig de olan bir Bilecikspor’u hedefliyoruz. İnşallah bu sene mütevazi ölçekte bir destekle yine devam edeceğiz. Amatör spor kulüplerimizle önümüzdeki yıl bunu daha da arttıracağız, bütçemizi daha da geliştireceğiz.

“Yöneticilerimiz gönüllü olarak bu işe giriyorlar onlara bu anlamda ekonomik olarak da sıkmak istemiyoruz”

 Amatör spor kulüplerimiz en azından askeri düzeydeki organizasyonlarını yaparak bir yerde deplasmana giderken, lisanslarını çıkartırken veya futbolcusuyla, sporcusuyla küçük belirgin sorunları aşarken kasasında veya gelecek noktasında hesabında bir bedelin olmasını bir Belediye olarak arzu ediyoruz zaten yöneticilerimiz gönüllü olarak bu işe giriyorlar onlara bu anlamda ekonomik olarak da sıkmak istemiyoruz. Onların hedefi yetiştirmek ve başarmak noktasında olsun arzu ediyoruz. Bu anlamda tekrar katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Verilecek yardımında gerçekten sporcularımızı yetişmesine ve gelişmesine katkı sağlamasını temenni ediyorum.

Tabi bugün başka bir özel gün. Gerçekten devlet ve siyaset anlamında Muhsin Yazıcıoğlu’nun rahmetine kavuştuğu gün. Bu vesileyle de ben vefatının 5. yılı dolayısıyla kendisini rahmetle yad ediyorum ve Allah rahmet eylesin diyorum ve kendisi de benim gerçekten dostumuz olan birlikte sohbet ettiğimiz bir arada belirgin bir süreç içerisinde Sivas’ta görev yaptığımız süre içerisinde belirgin anları paylaştığımız bir dost, bir arkadaştı. Acısını en derin hissedenlerden birisiyim. Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun diyorum.  Tabi üzücü bir olay yıllardır 5 yılı doldurmuşuz. Allah bu acıları milletimize ve bizlere yaşatmasın diyorum tekrar hepinize teşekkür ediyorum.

“Belediye sadece motivasyon desteği verebilir”

 Sadece amatör spor kulüplerine mi, yoksa profesyonellerde var mı? sorumuza ise Yağcı, “Şu aşamada öyle bir durum yok. Bilecikspor’un yeni bu noktada çalışma yapan arkadaşlarla konuştuğumuz, görüştüğümüz konulardan biriside Belediyenin parasıyla kurulacak bir kulübün uzun vadeli olamayacağı. Onun için hedefleri olan en azından %50’si kendi öz sermayesi olması. Bilecikspor’un düştükten sonra bir müddet ara vermesinin temel sebeplerinden biriside budur. Bilecik’i temsil edecek kulübün altyapısının son derece sağlıklı olması, belirgin bir ekonomik birikimi olması, gelir getiren kalemlerinin olması lazım. Belediye sadece motivasyon desteği verebilir. Çünkü spor özellikle profesyonel anlamda baktığımız spor kulüplerinin geleceği Belediye bütçeleriyle karşılanabilecek büyüklüklerin ötesine geçiyor artık. Onun için Belediyelerle spor kulüplerini yaşatma olayı hem idari anlamda zafiyet olarak görülür, hem de teknik olarak da bu anlamda profesyonelliğe de çok uygun olmadığı görülür. Gerektiği zaman ihtiyaç olduğunda Belediye yapmalı. Biz sponsorluk, şirketleşme sistemini geliştirerek Bilecikspor’u da geleceği taşımak istiyoruz. Yönetimdeki arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde o heyecanı duymuşlar bu anlamda böyle bir oluşum içerisinde olmayı istediler. Benimde ilk sorduğum şey bu geçici bir heyecan mı, devam edecek bir olay mı? Fikirlerini, projelerini aldığımızda çok köklü belirgin bir düşünceleri var. O nedenle bizde Bilecik Belediye Başkanlığı olarak projelerimizi ortaya koyduk.

“Stadyum projesi rastgele bir proje değil”

Stadyum projesi rastgele bir proje değil. Karasu yeri gençlik ve yaşam adası rastgele bir proje değil. Bunların her biri ileriye doğru sporun altyapısını oluşturacak ve gelir kalemi oluşturacak alan. Beşiktaş mahallesine amatör maçlarının oynanacağı bir stad daha yapacağız ve 33 dönümlük gerçekten yaşam alanı olacak. Orda da kafeteryası, piknik mesire alanları, spor tesisleri olacak. Bunları zaman içerisinde mütevazi ölçekli de olsa kulüplerimizin ekonomik gelir elde etme noktasında aynı zamanda da değerlendireceğimiz alan. Bir taraftan gençleri yetiştireceğiz hem de gençlerin yetişmesi noktasında bir kaynak oluşturacağız. Bunları yaparsak çok daha kalıcı olur. Fabrikalarımızla, diğer şeylerimizle ilişkin olarak uzun vadeli anlaşmalarla bunlar oluşursa çok daha kalıcı olur. Siyasi sürece geldiği için biz bu konuyu fazla dile getirmedik. Biz gerçekten seçim sürecinde hiçbir zaman seçimde oy olsun diye bir organizasyon içerisine girmedik ve bu olayda Bilecik’te çok manipüle edildiği halde bazıları hiçbir plan projeleri olmadan birilerinin düşürdüğünü biz çıkaracağız gibi sloganlar atmasına rağmen biz bunu Bilecikspor’u bak yaşatıyoruz kuruyoruz diye de çok fazla ortaya da çıkmak istemedik ama bu konuda çok ciddi özel, güzel projelerimiz var. Seçimden sonra uygulamalı olarak inşallah bunları hep birlikte oturacağız, ortaya çıkaracağız.

Spor çok özel bir şey ama amatör spor daha özel ve fedakarlık gerektiren bir olay. Bu anlamda amatör sporları destekleyen, bu konuda zaman, ekonomik güç ayıran, harcayan herkesi canı gönülden teşekkür ediyorum”

“Kulüplerimiz adına sayın başkanımıza teşekkür ederim”

Belediye Başkanı Selim Yağcı’dan sonra konuşan Bilecik Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF) Başkanı Nusret Tosun, “ Bu gün önemli bir gün. Başkanımızın da ifade ettiği gibi artık Belediyelerimiz amatör spor kulüpleri branşlarına maddi olarak yardımda bulunabiliyorlar. Bunun ilk örneğini geçen yıl başkanımız merkezdeki 5 değerli kulübümüze yardım yaparak gösterdi. Bu yılda yine yapıyor. Bizde kulüplerin adına sayın başkanımıza teşekkür ederiz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “İnşallah önümüzdeki süreçte hep beraber gerek Bilecikspor ile ilgili gerek amatör spor kulüplerle ilgili başta başkanımızın, bizim ne gerekiyorsa, burada basının da çok önemli bir yeri var. Basın bizi her zaman desteklemeli, sporla ilgili her konuda bize yardımcı olmalı ve Ben tekrar tüm kulüplerimiz adına sayın Başkanımıza teşekkür ederim, bu yardımların devamını dilerim. Diğer konuda aydınlatma amacıya söylüyorum bu seçim süreci ile ilgili değil, seçimle ilgili diye algılanmasın. Bu geçen yılda verildi tam süreci olduğu, 2. Amatör ligi başladığı için bu döneme denk geldi. İnşallah hep beraber gerekli çalışmaları yaparak Bilecik’te amatör spor’u ve Bilecikspor’u önemli yerlere getiririz”

Selim Yağcı son olarak “Bu süreçte bu yardımlar amatör kulüplerimize can simidi değerinde” diyerek sözlerini tamamladı.  Daha sonra Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı günün anısına Kulüp başkanlarına “Amatör spor kulüplerimizi, gönülden destekliyorum ve başarılar diliyorum” yazılı bir plaket verdi, kulüp başkanlarıyla birlikte fotoğraf çektirdi. Caner ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam