BİLECİK BELEDİYESİ’NDEN MUHTEŞEM GALA GECESİ
admin • 30 Nisan 2013 18:58:41 
BİLECİK BELEDİYESİ’NDEN MUHTEŞEM GALA GECESİ

 

Osmanlı padişahlarına yazılan methiyeler ve padişahların kendi güftelerinin dönemin ünlü bestecileri tarafından bestelenmiş eserlerinden oluşan tanıtım gecesi Kral TV’den canlı yayınlandı.

Gecede Ahmet Özhan, Mustafa Ceceli, Zara, Melihat Gülses, Umut Akyürek, Ferda Cengiz Ünal ve Sinem Özdemir albümde seslendirdikleri eserleri katılımcıların beğenisine sundular. Şair Serdar Tuncer de, gala gecesinde albümde yer alan şiirleri okuyarak katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Etkinliğe katılan herkese Türkmen Poşusu hediye edildi. Katılımcılar Bilecik Belediyesi Mehter Takımı tarafından karşılandı ve uğurlandı. Etkinlik öncesinde albümde eserleri seslendiren sanatçılar ve albümün hazırlanmasında emeği geçenler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler ve açıklama yaptılar. Sanatçılar böyle bir albüm çalışmasına dahil olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Sanatçılar gecede Ahmet Özhan, "Derviş Recay-i Padişah-ı Ne Küned", Zara, "Bu Gece Ben Yine Bülbülleri Hamus Ettim", Mustafa Ceceli, "Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan", Sinem Özdemir, "Müstak-ı Cemalin Gece Gündüz Dil-i Şeyda", Ferda Cengiz Ünal, "Misalini Ne Zemin-ü Zaman Görmüştür" ve Melahat Gülses, "Abı Tabile Bu Şeb Haneme Canan Geliyor" adlı şarkıları seslendirdi, Serdar Tuncer ise padişahların yazdığı şiirleri okudu. 

Gecede sanatçılara eserleri seslendirmelerinin ardından Osmanlı kaftanı işlenmiş tablo hediye edildi. Plaket hediye eden isimler arasında Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bilecik Belediye Başkanı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı Cüneyt Zapsu, Musikisi Sanatçı ve hocası Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça yer aldı.

Albümde emeği geçenlerin sahneye davet edildiği sırada konuşan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Yağcı, “Bilecik, Osmanlı Devleti gibi bir Ulu Çınar’ınkök saldığı ve o çınarın dallarının dünyanın dört bir yanına uzandığı toprak parçasının adıdır. Yine Bilecik Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İsmet Paşa’ya ‘Siz orada sadece düşmanı değil Türk ulusunun makus talihini de yendiniz.’ dediği kurtuluşu müjdeleyen toprakların adıdır. Bilecik tarihimizde birlik ve beraberlik hamurunun karıldığı ve ilklerin başlatıldığı güzide mekanın adıdır.

 

‘Tarihi ve kültürel sorumluluk projelerimize devam edeceğiz’

 

Bugün Bilecik’te bizler tarihimizden aldığımız güçle ve ilhamla nüfuzumuzun büyük olduğunu ve büyük çerçevede de sorumluluğumuzun da büyük olduğunu biliyor ve buna canı yürekten inanıyoruz. İşte bu inanç ve anlayışla Osmanlı Devleti’nin ve onun çok kıymetli yöneticilerinin, padişahlarının sadece askeri yönü olan ve maalesef son zamanlarda üzüntü ve ibretle izlediğimiz harem hayatı olan bir devlet nizamı olmadığını ve devlet olabilmek için kültürel derinliğin olması gerektiğini Osmanlı padişahlarında da bu kültürel derinliğin fazlasıyla var olduğunu vurgulamak, o kültürel derinlikten bir örnek sunarak tarihi sorumluluğumuz bir nebze de olsun yerine getirmek için bu projeye imza attık. Osmanlı Devleti’nin ilk baş şehrinin mirasçıları olarak bizler bundan sonra inşallah tarihi ve kültürel sorumluluk projelerimizi yapmaya devam edeceğiz.

Bizi burada buluşturan bu özel projede emeği geçen tüm sanatçılarımıza, yönetmenlerimize ve yapım şirketimize çok çok teşekkür ediyorum. Bizleri yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza ve izleyicilerimize ayriyeten şükranlarımızı arz ediyorum. Sözlerime Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye ve dolayısıyla bizlere şu nasihati ile son vermek istiyorum, “Ey oğul geçmişini iyi bil ki geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini unutmayasın. Oğul şunu da unutma. Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ Hepimizin hedeflerine ulaşarak çiçeğimizin en yakın zamanda açması temennisiyle sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Albümün yapımcılığını üstlenen Parantez Yapım Genel Müdürü Müjgan Aslı Şahan da, “Biz ecdadımızı çok sevdik ve bu sevgimizi şiir ve şarkılarla anlatmaya çalıştık. İnşallah zevk alarak dinlersiniz.” dedi.

 

“İnşallah bu çalışma örnek olur”

 

Albümün danışman hocalarından olan Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, “Musiki adamı olduğum için böyle bir şeyi dile getirme arzusundayım. İnşallah bunlar bir örnek olur. Siz bir örnek olursunuz böyle bir program yaptığınız için. Bundan sonra da sanata gereken değeri vermek artık bundan sonra bunu takip edeceklere aittir. İnşallah bunların tekrarını görürüz. Yaşarız ve bu yaşadığımız günlerin de en güzeli olur. Temennim Türk musikisi Türk milletinin her zaman gönlünde tahtını devam ettirecektir. Çünkü Türk milleti bu güzellikleri muhafaza edebilecek vasfa sahip olan bir toplumdur. Her günümüz böyle olsun.”

Konuşmaların ardından albüm danışman hocaları Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’ya, Sadun Aksüt’e, Necip Gülses’e, Prof. Dr. Sadettin Ökten’e, Hayati İnanç’a, Dr. Savaş Barkçin’e, Meriç Ökten’e, albümlerin sanat yönetmenleri Cihan Yıldız’a, Kenan Yılmaz’a, Emel Şenocak’a, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen’e Bilecik Belediye Başkanı Yağcı ve Parantez Yapım Genel Müdürü Şahan tarafından Osmanlı kaftanı işlenmiş Bilecik tablosu takdim edildi. ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x