Bilecik Emitt Fuarı’nda Tanıtıldı

Bilecik Emitt Fuarı’nda Tanıtıldı

Bilecik Emitt Fuarı’nda Tanıtıldı

30 Ocak-2 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul Tüyap’ta gerçekleşen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Emitt sona erdi.

Bilecik’in de tanıtıldığı Emitt Fuarı ile ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy yazılı bir açıklama yaptı. Topsoy açıklamasında, Bilecik’in tüm yönleriyle katılımcılara tanıtıldığını belirtti. Bilecik bezi ve çömlekçilik faaliyetlerinin de canlı olarak katılımcılara gösterildiği fuar ile ilgili Topsoy şunları aktardı:

“65.000m² alanda 70 ülke ve yüzlerce turizm merkezlerinden 4 bin 500 katılımcının toplam 11 salonda yer aldığı ve 30 Ocak-2 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşen EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bu yıl da katıldık. Bu sene de önceki yıllarda olduğu gibi Bilecik’in, tarihi misyonu, doğal güzellikleri, sivil mimari örnekleri, kendine has ürünleri, sanayisi, el sanatları ile tanıtılıp, Osmanlı Devletinin manevi kurucuları olan, Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebalı, Osman Bey ve Dursun Fakıh’ın Osmanlı Devletinin kurulmasındaki fonksiyonları ile Büyük Atatürk’ün “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz” dediği şanlı Metristepe’de kazanılan zaferlerin izlerini taşıyan yer olduğu ayrıca; Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebalı ve Dursun Fakıh’ın mezar ve türbelerinin ilimizde bulunduğu konuları üzerinde durulmuş ve teferruatlı bir şekilde ise konu ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Ayrıca İlimizin tarihi misyonu, doğal güzellikleri muhteşem yaylaları, göl ve göletleri, ormanları, akarsuları ve Yunan işgalinden ayakta kalabilmiş tarihi yapıları, tarihi Osmaneli evleri, Bilecik Müzesi, Vezirhan’daki Restorasyonu tamamlanan tarihi Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı, Tarihi Belekoma Kalesi, Saat Kulesi, Orhangazi Cami ve İmareti, Şeyh Edebalı Türbesi, Bilecik Müzesi, Türk Büyükleri Platformu, Ertuğrulgazi Müzesi, Dursun Fakıh Türbesi, Çelebi Mehmet Cami, Çifte Minareli Cami, Ertuğrulgazi Mescidi, Kaymakam Çeşmesi, Hamidiye Camii ve Rüşdiye Mektebi, Kuyulu Mescidi, İnönü Şehitliği, İntikamtepe Şehitliği, Metris Tepe Anıtı, Kumral Abdal Türbesi, Kasımpaşa Cami-İmareti, sivil mimari örnekleri, Taşhan, Mihalgazi Cami, Kapılıkaya, Kayamezarı, Mihalgazi Türbesi gibi daha birçok tarihi-kültürel varlıklarımızın tanıtımları ise Cd ve slayt formatında Led ekranlarda devamlı ve dönüşümlü bir şekilde görsel olarak gösterime sunulmuştur.

Yine ilk defa standımıza kurulan kiosk sistemi ile 360 Derece Sanal Tur kapsamında dijital olarak ilimizin tanıtımı dönüşümlü bir şekilde görsel olarak tanıtılarak ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görmüştür.

Bunun yanında ayva ve nar lokumumuzla beraber boza ve helvamız ziyaretçilerimize ikram edilerek hünerli ellerin ortaya çıkardığı Kınık çömlekçilik el sanatı ile yine ilk defa olarak Bilecik bezi dokumacılığı tezgahı kurularak canlı performansta bu ürünlerimizin tanıtımı yapılarak büyük bir beğeni toplamıştır. Zaman zaman ziyaretçilerimiz de tezgahların başına geçerek bu sanatımızı standımız içerisinde icra etmişlerdir. Sonuç olarak her meslekten ve her kesimden sanatçı, bürokrat ve siyasilerin standımızı gezerek ilimizi en iyi bir şekilde tanıma fırsatı bulmalarından dolayı Müdürlüğümüze tebrik ve teşekkür dileklerini iletmişlerdir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sayın Valimiz Halil İbrahim Akpınar’ın Müdürlüğümüze sağladığı destek, katkı ve himayeleri ile İlimiz kültürünü yansıtan ve otantik bir şekilde dizayn edilen standımız büyük bir ilgi görmüş olup 30 Ocak-2 Şubat 2014 tarihleri arasında her yıl olduğu gibi bu yıl da her türlü tanıtıcı materyallerimizle en iyi ve en etkin bir şekilde tanıtılmış olup, Kuruluş ve Kurtuluşun Beşiği ve ecdad yurdu olan Bilecik ilimizi daha yakından tanımaları konusunda kendileri ilimize davet edilmiştir. Ayrıca kendilerine yöresel ikramlarda bulunulmuş ve yine promosyon olarak yöresel hediyeler takdim edilmiştir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam