Bilecik Emniyet Müdürlüğünden dolandırıcılara karşı uyarı

Bilecik Emniyet Müdürlüğünden dolandırıcılara karşı uyarı

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte dolandırıcıların, vatandaşları cep telefonuyla arayarak, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep ettiklerini veya kampanyaları konu alan ödüller kazandıkları şeklinde kontör ya da para talebinde bulundukları kaydedildi.

Merkezde telefon yöntemiyle dolandırma teşebbüsünde bulunulduğu, şahıslara itibar etmeyen vatandaşların, 155 ihbar hattını aranması sonucu ekiplerin müdahale ettiğini ancak bir vatandaşın kendisini savcı diye tanıtan şahsın oyununa gelerek dolandırıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü diğer suçlarda olduğu gibi telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı da vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda, EGM tarafından cep telefonlarına belli aralıklarla 'Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Hiçbir polis, savcı ve kamu görevlisi sizi arayarak para veya kontör talep etmez. Bu amaçla arandığınızda derhal telefonu kapatıp 155'i arayın' şeklindeki bilgilendirme ve uyarı mesajları gönderilmektedir. Özellikle Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü personeli tarafından halkın yoğun olduğu yerlerde bilgilendirici broşürler dağıtılmakta, afişler asılmakta ve stickerlar yapıştırılmaktadır. Ayrıca, ilimizde daha önce kamu kurum ve kuruluşları ile görüşülüp, telefon dolandırıcılığı konusunun anlatılması sağlanarak vatandaşlarımız bilgilendirilirken, resmi internet sayfalarımızda da gerekli uyarılar ve bilgilendirmeler güncellenerek yayınlanmaktadır. Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 155-156 nolu telefon hatlarını arayarak bilgi vermelidirler." AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam