• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik “ENGELSİZ” Olacak

Bilecik “ENGELSİZ” Olacak

Projede yer alan 7 pilot ilden biri olan Bilecik’te projeyle ilgili toplantı, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı başkanlığında toplandı. Toplantıya, projede görev alacak kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Yağcı, gerçekleşecek projeyle Bilecik’in “ENGELSİZ” bir hale geleceğini ve bu sebeple çok heyecanlı olduğunu ifade etti. Başkan Yağcı yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Toplumumuz her geçen gün değişiyor, gelişiyor ve ihtiyaçlarımız farklılaşıyor. Dün ihtiyaç olup da devlet olarak millet olarak cevap veremediğimiz birçok hususlara da devletimizin, belediyelerimizin gücü arttıkça daha iyi şekilde cevap verme, bu sorunları giderme noktasında da fırsatlar ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi de engelli kardeşlerimize hayatı daha kolay kılmak. Onlar için daha yaşanılabilir çevreleri oluşturma pozisyonundayız. Ama dün belediyeler olarak, belki genel idare olarak normal şartlarda yaşayan kardeşlerimize istenilen standartları sunamadan böyle ekstra bir çalışmayı yapabilecek durumda, konumda değildik. Allah’a çok şükürler olsun ki bugün Bilecik’te Bilecik Belediyesi olarak yer işlerimizi yapmanın yanında engelli kardeşlerimize daha verimli, daha güzel yaşanabilir alanları sunma fırsatlarımız önümüze çıktı. Bu anlamda da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bir pilot uygulamasında da çalışmasında da 7 il içerisinde Bilecik’te yer aldı. Taleplerimiz bu anlamda kabul edildi.

Nasip olursa ileriki süreç içerisinde bunun ihalesi bu ay içerisinde yapılacak ve çarşı merkezinin engelsiz bir hale getirilmesi için, engelli kardeşlerimizin rahatça çarşıda hareketlerinin sağlanabilmesi, işyerlerinden alışveriş imkanlarının sağlanabilmesi noktasında bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla işbirliği içerisinde belediyemiz ortak bir proje çalışmasına girecek.

 

‘Bilecik ilklerin yaşanacağı bir şehir olacak’

 

Hedefimiz engelli kardeşlerimize uygun ortamların oluşması ama bazen mevcut ticaret alanlarının giriş çıkışında sıkıntılar düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bunda belki de mevcut alışılagelmiş ticaret erbabımızın menfaatleriyle çalışma düzenleriyle çatışacağı yerler olacak, çakışacağı yerler olacak. Çünkü bu bakanlık bünyesinde hassas yürütülen bir proje. Belki orada merdivenin yeri değişecek. Belki giriş noktasında şöyle giriş olacak diye yeni bir uygulama gündeme getirilecek. Bu tabi ulvi bir amaç. Beni çok heyecanlandıran birçok proje yapıyoruz ama bu projeye çok önem veriyorum. Özellikli bir proje, sıkıntıları da içinde getireceğini düşünüyorum ama inşallah engelli kardeşlerimize bu anlamda arazide, çarşı içinde bir nebze daha rahat hareket edebilme imkanı sunabilirsek Bilecik’te bu anlamda Türkiye’de ilklerin içerisine girecek bir şehir olacak. Engelsiz çarşısı olan bir şehir olacak. Güzel yatırım yapacağız. Malzemesiyle, yapılacak işlerin kalitesi ön planda olacak. Ben şimdiden bu projenin Bilecik’imize, ülkemize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Başkan Yağcı’nın konuşmasının ardından proje sorumlusu Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik projenin detayları ile ilgili bilgi verdi. Tetik şunları aktardı:

“UDEP’in açılımı Ulaşılabilirlik Destek Projesi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla Başkanımın da ifade ettiği gibi 7 belediye arasında imzalanan protokollerle yürütülen bir proje. Projenin amacı engellilerin toplumsal yaşama eşit fırsatlarla katılabilmesi için ulaşılabilirliğin hayata geçirilmesi ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesine yönelik bir proje. Burada amaç yeni yapılar yapmak değil mevcut yapıların engelsiz hale getirilmesi. Burada yapılar derken, bu proje içerisinde pilot alanlar olarak belirlenen alanlar, binalar, açık alan, yerleşkelerden oluşuyor.

 

‘Projeyi sene sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz’

 

Öncelikle bizim çalışma yapmayı düşündüğümüz bina belediye hizmet binamız. Binamız tescilli bir bina dolayısıyla üzerinde çok fazla müdahale edebileceğimiz bir bina değil. Açık alan bileşenleri olarak da yollarda yaya kaldırımlarında park ve bahçe gibi deklarasyon alanlarında, açık otopark alanlarında, toplu taşıma duraklarında bu tip yerlerde bazı düzenlemelerimiz olacak. Projeyi bir terslik olmazsa sene sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bunu da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yürüteceğiz.”ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam