Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği’nin “Engelliler Haftası” Mesajı

Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği’nin “Engelliler Haftası” Mesajı

“Biz engelli bireyler sorunların parçası değil, çözümlerin parçası olmak istemekteyiz”

Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği(BİEYDER), dünyada her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında anılan “Dünya Engelliler Haftasıdolayısıyla bir mesaj yayımlayarak; bu konuda halkın bilinçlenmesi, farkındalık yaratılması, sorunların dile getirilmesinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği olarak amaçlarının ifade edildiği mesajda; “Engelli problemleri, engelli bireylerin insan haklarının korunması ve bu bağlamda engelli kişilere karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile doğrudan ilişkilidir” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği olarak amacımız;  engelli vatandaşların kamusal yaşamın her alanında, tam ve bağımsız bireyler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve kişisel gelişim olanaklarından eksiksiz yararlanabilmeleridir. Bunun için sağlık, eğitim, istihdam ve bilgi teknolojileri hizmetlerine tam olarak erişimlerinin sağlanması ve kalıcı kılınması amacıyla gerekli olan tüm koşulların oluşturulması için çalışmaktayız.

Yapılan tüm yasal düzenlemelere ve atılan adımlara rağmen,  ilimizde özellikle eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik ve sosyal yaşam konularında eksikler olduğu görülmektedir. Bu nedenle, engelli sorunları mümkün olduğunca gündemde tutularak, bu konudaki toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi ivedilikle sağlanmalıdır.

Çünkü engellilik, sadece sağlık meselesi olmayıp aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik yönleri de bulunan çok boyutlu bir konudur.

Ülke nüfusumuzun  %12’lik bir kısmı engelli bireylerden oluşmaktadır, yani aileleri ile birlikte yaklaşık olarak 25 milyon insanının yaşam kalitelerini arttırmak, geleceğe umut ve güvenle bakabilmelerini sağlamak mevcut sorunlara çözüm bulmak başta devletimizi, sivil toplum örgütlerini ve tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren en önemli konudur.

Corona sürecinin de gösterdiği üzere; evlere bağlı kalmanın, dört duvar arasında bulunmanın ne denli sıkıntılı olduğu görülmüştür. Kontrollü normalleşmenin başladığı bu günlerde, ilimizdeki altyapı sorunlarının çözülmüş olmaması, toplu taşımadaki yetersiz uygulamalar, kaldırım üzerlerindeki yürüyüşü engelleyen kent mobilyaları ve ağaç, direk gibi  unsurlar, engelli bireylerin önceden olduğu gibi yeni süreçte de evlere bağlı kalacağını göstermektedir.

Bu bağlamda, 1 Temmuz 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı “Engelliler Hakkındaki Kanun”a uygun erişilebilirlik çalışmalarının yapılmasını ve erişilebilirlik kıstaslarını karşılamayan kurum-kuruluşlar için kanundan doğan cezai yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz.

Biz engelli bireyler sorunların parçası değil, çözümlerin parçası olmak istemekteyiz. Bu perspektifte katkı sağlamak isteyen her kurumun, yararlı tüm işlerin en büyük destekçisi ve takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

Unutulmamalıdır ki 2020 yılı, Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Ocak 2020 de  açıkladığı üzere “Erişilebilirlik Yılı” dır. Herkes için oluşturulacak “Erişilebilr Yeni Türkiye” isteminde, ilimizde tüm engeller kaldırılmalı ve engellilik meselesi çözümlenmelidir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam