• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik Geçtiğimiz Yıl 5 Bin 813 Kişi İşkur Vasıtasıyla İşe Yerleşti

Bilecik Geçtiğimiz Yıl 5 Bin 813 Kişi İşkur Vasıtasıyla İşe Yerleşti

Bilecik İŞKUR İl Müdürü Ayhan Tozan, İŞKUR tarafından işe yerleştirme sayısının 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 15 artış gösterdiğini ifade ederek, 2019 yılında Bilecik’te 5 bin 813 kişinin İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştirildiğini söyledi.  Müdür Tozan, Kadın, genç ve engelli istihdamının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Müdür Tozan işe yerleştirmeler hakkında yaptığı açıklamada, bin 793’ü özel sektör iş yerlerine olmak üzere 5 bin 813 kişi işe yerleştirdiklerini söyleyerek, bu sayının 1 bin 772’sinin kadın, 2 bin 23’ünün genç, 168’inin engelli, bin 71’inin yükseköğrenim mezunu olduğunu ifade etti.

“Kadın, genç ve engelli istihdamı çok önemli”

Kadın, genç ve engelli istihdamı çok önemli olduğunu vurgulayan Tozan: “İl Müdürlüğü olarak bu alanlarda daha çok çalışıyoruz ve bu çalışmanın bu yıl da artarak devam etti. Yıl içerisinde bin 307 farklı iş yerinin iş ve meslek danışmanları tarafından ziyaret edildiğini 665’i engelli olmak üzere 12 bin 649 farklı vatandaşımız ile bireysel görüşme gerçekleştirildiğini dile getirerek iş yerlerimiz ile vatandaşlarımızı işe yerleştirme, istihdam garantili kurs ve programlarımız ile meslek edindirme konusunda bir araya getirildi. İstihdam garantili kurslarımız ile 914 istihdam garantili işbaşı eğitim programlarımız ile imalat sektöründe bin 456 kişi olmak üzere 28’i engelli toplamda bin 987 kişiye meslek edindirerek istihdamlarını gerçekleştirdik” ifadelerini aktardı.

“2020 yılında 4 bin kişilik meslek edindirme kurs ve kurs bitiminde istihdam garanti”

Yaptığı açıklamada İŞKUR’un 2020 hedeflerine değinen Tozan; “2020 yılında ilimizde bin 941’i kadın, 202’si engelli, 2 bin 323’ü genç, bin 51’i yükseköğrenim mezunu olmak üzere 5 bin 850 işe yerleştirme ile 2 bin 25’i imalat sektöründe olmak üzere 2 bin 375 kişilik istihdam garantili kurs ve işbaşı eğitim programı var. Bilecik geneli iş yerlerimiz ile Bilecik, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odaları katılımları ile bu yıl için 3 bin 800’ü imalat sanayinde olmak üzere 4 bin kişilik Mesleki Eğitim Beceri Geliştirme İşbirliği ve İşbaşı Eğitim Programı protokolleri imzalanması planlandığını dile getirmiştir. İşverenlerimizin talepleri doğrultusunda imzalanması planlanan bu protokoller ile ilimizde 4 bin kişilik meslek edindirme kurs ve kurs bitiminde istihdamın garanti altına alındığını, yıl içerisinde birçok meslekte protokol imzalanan iş yerlerimiz ile bu programların açılacak” ifadelerini kaydetti.

“Bu yıl imalat sanayisine daha çok ağırlık vereceğiz”

Müdür Tozan, İl Müdürlüğü olarak Bilecik’te 2020 yılında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi imalat sanayisine daha çok ağırlık vereceklerini belirterek, “Kadınlarımızın, gençlerimizin ve engelli vatandaşlarımızın nitelikli ve kalıcı istihdamına yönelik çalışmalarımız bu yıl da artarak devam edecektir” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam