• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK GÖLETLERİ YAVRU SAZANLAR İLE BULUŞTU

BİLECİK GÖLETLERİ YAVRU SAZANLAR İLE BULUŞTU

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Su Kaynaklarının  Balıklandırılması  Projesi”  kapsamında Bilecik göletleri yavru sazan balıkları ile buluştu.  Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesisleri’nde 2017 yılında üretilen 5 milyon sazan balığı yavrusundan İl Müdürlüğünün talebi doğrultusunda 58.500 adedi ilimize tahsis edildi. 7500 adedi Söğüt Borcak Göletine 7000 adedi Merkez Çavuşköy Göletine  15000 Adedi Osmaneli Çerkeşli Göletine, 7000 adedi Pazaryeri  Küçükelmalı Göletine, 15000 adedi Merkez Selöz Göletine, 7000 adedi  Yenipazar göletine  olmak üzere toplam 58500 adet pullu sazan yavrusu  bırakıldı. Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımız; ülkemiz su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin; korunması, sürdürülebilir kullanımı gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanması  sorumluluğu ile ihtiyaç duyulan çalışmaların yapılmasını sağlamaktadır.

Su ürünleri kaynaklarımızda nesli tehlike ve  baskı altında  olan su ürünleri stoklarının desteklenmesi için 1970 yılından itibaren yürütülen balıklandırma faaliyetleri kapsamında su kaynaklarımıza 50 milyon adet sazan, kalkan, mersin  ve karadeniz alabalığı yavrusu bırakılmıştır. Bu çalışmalar 2016 yılından itibaren çalışmalar “Su Kaynaklarının  Balıklandırılması  Projesi”  kapsamında yürütülmektedir.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesisleri’nde 2017 yılında üretilen 5 milyon sazan balığı yavrusundan İl Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda 58.500 adedi ilimize tahsis edilmiş ve 7500 adedi Söğüt Borcak Göletine 7000 adedi Merkez Çavuşköy Göletine  15000 Adedi Osmaneli Çerkeşli Göletine, 7000 adedi Pazaryeri  Küçükelmalı Göletine, 15000 adedi Merkez Selöz Göletine, 7000 adedi  Yenipazar göletine  olmak üzere toplam 58500 adet pullu sazan yavrusu  bırakılmıştır.

Bu kapsamda, beklenen faydanın sağlanabilmesi için 40 cm den küçük balıkların avlanmaması ve en az bir kez üremesine imkan tanınmasını balıkçılarımızdan bekliyoruz.

Gelecek yıllarda yeni türlerin su kaynaklarımıza bırakılması sağlanacaktır.

Kamu oyuna saygıyla duyurulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam