“BİLECİK KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA ÇOK İDEAL BİR İL”

“BİLECİK KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA ÇOK İDEAL BİR İL”

Tarım ve Orman il Müdürü Necmettin Yoldaş “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında  ilimizde 34 yetiştiriciye 96 adet kıvırcık ırkı damızlık koç dağıtımı yapıldı. Yüzde 30 yetiştirici yüzde 70 Bakanlık destekli 96 adet damızlık koçun dağıtım törenine; Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San, Bilecik Damızlık Koyu Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil İnce, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, üreticiler ve diğer davetliler katıldı.

İstiklal marşı ve saygı duruşuyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Yoldaş şu ifadelere yer verdi: “Sayın valim ülkemizin gerek arazi yapısı gerekse yağış nedeni bakımından  küçükbaş hayvancılık yapmaya  uygun bir ülkedir. Yaşamış olduğumuz et açığımızın ana sebeplerinden bir tanesi  küçükbaş hayvancılığımızın  sayısının azalmasındandır. İlimizde ise hem coğrafi yapısına baktığımız zaman hem de yağış rejimine baktığımız zaman küçükbaş hayvancılığa çok ideal bir ildir.İlimizdeki küçükbaş hayvancılığı yapan vatandaşlarımızın 3162 işletmede 42 bin adet küçükbaş hayvancılığı yapmaktadır. Bunun %75 kıvırcık ırkı olarak görülmektedir. Dolayısıyla ilimizde de halk elinde ıslahat projesi  ve verimliliği arttırma projesi kapsamında 2 adet proje gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bakanlığımızın %70 olanak desteklediği halk elinde ıslahat projesi ve  verimliliği arttırma projesi  kapsamında 94 tane  koç dağıtım projesi  için  toplanmış bulunuyoruz. Bu vesile ile  ilimizde ki küçükbaş hayvancılığın  özellikle  et verimini, döl verimini ve sayısının arttırılması yönünde  bu tür projelere  her zaman önem vermek gerekir.”

“2 Adet proje gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunmaktayız”

Şundan da bahsetmek gerekirse ilimizin tüm hayvancılığına baktığımız zaman küçükbaş hayvancılığımız toplam 160 bin adet, büyükbaş hayvancılık ise 43 bin adet olarak görülmektedir. Kıvırcık ırkının bu projede verimliliğinin arttıracağını özellikle bu ırkın en büyük özelliği doğaya uyumlu olması, kuyruklarının yağsız olması ve etinin güzel ve tatlı olmasından dolayı bu ırkın biraz daha arttırılması popülasyonunun daha da çoğaltılması için elimizden gelen bütün çalışmaları yapmaktayız. İlimizde tarımsal ve hayvancılık anlamında 2017 yılı içerisinde yapmış olduğumuz desteklemelerden bahsetmek istiyorum. Bitkisel üretim desteklemesi kapsamında ilimize toplam 17 milyon destekleme yapmışız, hayvancılık alanında ise 5 milyon TL destek yapılmıştır. Kırsal kalkınma destekleri adı altında 17 milyon TL destek yapılmıştır. Kanatlı desteklemeler ise 6 milyon TL, genç çiftçi projesi özellikle bakanlığımızın son yıllarda desteklediği gençlerin tarıma ve hayvancılığa biraz daha önem vermesi açısından 12 milyon TL destekleme kapsamına alınmıştır. Dolayısıyla toplam destekleme miktarımız 60 milyona yakındır sayın valim. Bu tür projelerin biraz da hayat bulması üreticilerin bu projelere sahip olması gerekmektedir. Bu vesile ile programın düzenlenmesinde özellikle kurum çalışanlarımıza teşekkür ediyorum, sizin teşriflerinizden dolayı arz ediyorum.” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından kura çekişli gerçekleştirilerek temsili koç teslimi yapıldı. Yapılan kura sonucunda hayvan yetiştiricilerinin yüzündeki mutluluk dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca tören sonunda sertifika teslimi de yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam