BİLECİK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRILIYOR

BİLECİK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRILIYOR

Kocabıçak, başlatılan araştırmalarda elde edilen verilerin işlenerek, İl Tespit Kurulunca  “Çömlekçilik”, “Ahşabın Tornada Şekillendirilmesi”, “Ahşap Oymacılığı”, “Hıdırellez” “Aşure Geleneği” gibi kültürel değerlerimizin ulusal envantere kaydedilmesinin sağlandığını ifade etti ve şunları aktardı:

“Derin kültürel birikime ve zenginliğe sahip olan Ülkemiz, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından 2003 yılında yapılan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ne 2006 yılında taraf olmuş, böylelikle kültürümüzün tüm dünyaya tanıtılmasına imkan sağlanmıştır. Sözleşmeye taraf olunmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü icracı birim olarak belirlenmiş; böylelikle Ülkemiz sınırları içinde bulunan Somut Olmayan Kültürel Mirası korumak amacıyla çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda Valiliğimiz bünyesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, İl Tespit Kurulu kurulmuştur.

Valiliğimiz bünyesinde kurulan İl Tespit Kurulunun almış olduğu kararlar doğrultusunda; Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı ve Dokuma Öğretmeni Nagihan GÜNEŞ ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Halk Kültürü Araştırmacısı Mahmut DENİZLİ tarafından İlimiz, Merkez, ilçe ve köylerinde kültürümüz araştırılmaya başlanmıştır. Karara istinaden başlatılan araştırmalarda elde edilen veriler işlenerek, İl Tespit Kurulumuzca  “Çömlekçilik”, “Ahşabın Tornada Şekillendirilmesi”, “Ahşap Oymacılığı”, “Hıdırellez” “Aşure Geleneği” gibi kültürel değerlerimizin ulusal envantere kaydedilmesi sağlanmış, “Bilecik Bezi ve Geleneksel Bilecik Dokumaları”nın Ulusal Envantere kaydedilebilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

İl Tespit Kurulumuz; kültürel değerlerimizin tespiti, Ulusal Envanter ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Arşivi’ne kaydedilmesi, Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınması ve kuşaktan kuşağa aktarılarak gelecek nesillerin kültürümüzü yaşatması amacıyla çalışmalarını genişleterek devam ettirecektir.”

CANER ALKAN  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam