• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK KURBAN BAYRAMINA HAZIR

BİLECİK KURBAN BAYRAMINA HAZIR

İl Müdürü Yıldız;“İlimizde kurban sıkıntısı bulunmamaktadır”

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarı ve kesim yerlerini ziyaret eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız; ilçe Müdürü Süleyman Canan ve veteriner hekimlerle birlikte Bozüyük İlçesinde incelemelerde bulundu. Bayramın sonuna kadar aralıksız denetimler yapacaklarını söyleyen Yıldız, damızlık değeri taşıyan, nakil belgesi olmayan, sağlıksız, 24 aydan daha küçük olan ve kulak küpesiz hayvanları satmamaları konusunda satıcıları uyardı.

İl Müdürü Yıldız, “İlimizde Toplam 5.276 büyükbaş 14.497 Küçükbaş hayvan varlığı ile kurban sıkıntısı bulunmamaktadır. Kurbanlık hayvan alacak vatandaşlarımız kurbanlarını güvenle alabileceklerini ifade ederek, Kurban edilecek hayvanın dini ölçülere uygun olması, sağlıklı olması, damızlık özelliği taşıyan dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların alınmaması,  eğer dişi hayvan alınacaksa damızlık özelliklerini yitirdiklerine dair resmi veteriner hekim raporunun muhakkak sorgulanması gerekmektedir. Hayvanların kulaklarında küpelerinin bulunması, büyükbaş hayvanlar için pasaportları, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgelerinin yanında olması gereklidir.

Kurban kesim yeri olarak Belediye ve özel mezbahane veya kurban komisyonlarının belirlediği izinli kesim yerlerinin tercih edilmesi, kendi bahçelerinde kesim yapacakların çevreye zarar vermeyecek şekilde kesim yapması, cadde, sokak, park gibi kamusal alanlarda kesim yapılmaması gerekmektedir. Kurban kesildikten sonra toplum ve çevre sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli, derin çukurlara gömülerek imha edilmeli ve etler soğuduktan sonra tüketilmelidir.  Kesilen hayvanların kulak küpeleri İl ve İlçe Müdürlüklerimize teslim edilmelidir. Bu konularda tüm vatandaşlarımız İl ve İlçe Müdürlüklerimizden bilgi alabilirler.

Bilecik Halkının, Milletimizin ve İslam Aleminin Kurban Bayramını şimdiden kutluyor, kurbanlarının makbul, ibadetlerimizin kabul olmasını, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam