• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ AVRUPA YOLUNDA

BİLECİK MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ AVRUPA YOLUNDA


Bilecik Mesleki Eğitim Merkezi AB proje koordinatörü Ercan ÇAKMAK tarafından 2017 teklif çağrısı döneminde hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “AB Standartlarında Staj Olanakları İle Nitelikli Bir Geleceğe Yürüyüş” projesi ile 15 öğrenci yurt dışında staj yapma olanağı elde etti.
Öğrencilere stajları esnasında, kendi alanlarında yurt dışı tecrübesi olan deneyimli öğretmenler refakat edeceği belirtildi.
13-28 Ocak 2018 tarihleri arasında Metal Teknolojisi alanından 5 öğrenci Macaristan Budapeşte’de Siemens firmasında kaynak eğitimi alacağı söylendi. Almanya’da alanında büyük bir başarıyla çalışan modeli, Siemens firmasının Macaristan’daki iştiraki, olan işletme mesleki eğitim öğrencilerine stajlar yaptırmakta. Siemens’te staj yapan öğrenciler, tam donanımlı iş yerinde ileri teknoloj iürünü makina ve ekipmanları kullanarak gerçek iş hayatına hazırlanmakta. 12-25 Mart 2018 tarihlerinde de Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanından 5 öğrenci Romanya Bükreş’te Cotimanis Show Studio’da kuaförlük ve makyaj üzerine eğitim alacağı belirtildi. Romanya’nın Bükreş kentinde hizmet veren Cotimanis Show okulu makyaj sanatı ve sırları alan başlığında olmak üzere; Güzellik Makyaj, Moda Makyaj, Tiyatro Makyaj, Özel Efektler-Makyaj, Vücut ve Yüz Boyama alanlarında ifaaliyet gösterdiği söylendi. Bilecik’ten giden öğrenciler burada işin ustalarından deneyimler edip hünerlerini gelştirmeyi hedefledikleri ifade edildi.
Yine Motorlu Araçlar Teknolojisi alanından da 5 öğrenci 9-22 Nisan tarihlerinde Çek Cumhuriyeti Prag’da Stredni Skola Centrum Odborne Pripravy Tecnickohospodarske’de Otomotiv Elektromekanikerliği  eğitimi  alacağı söylendi. SŠ – Centrum Odborné Přípravy Technıckohospodářské (Ekonomik ve Teknolojik Mesleki Eğitim Merkezi) 1950 yılında Çek Cumhuriyeti’nin önde gelen şirketlerinden olan CKD PRAHA adlı işletmenin eğitim merkezi olarak kuruldu. Bilecik’te motorulu araç teknolojileri eğitim alan öğrenciler burada dünyanın lider otomativ üreticilerinden eğitimler alarak kendilerini geliştireceği ifade edildi.
Konuyle ilgili açıklamada bulunan Bilecik Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Cebrail Avcı; “Bu eğitimlerden sonra Bilecik Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri staj aldıkları alanda Europass Hareketlilik Belgesi verilecek. Bu belge bireylerin sahip oldukları yeterliliklerin aday ülkeler dahil AB’de açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak ve bu sayede mezunların ve öğrencilerin istihdamını ve hareketliliğini arttırmak amacıyla Europass (Avrupa Pasaportu) oluşturarak Avrupa ve diğer ülkelerde kolayca iş sahasında çalışmasının önünü açacaktır.”  İfadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam