“BİLECİK MÜLAKATI”NIN 101. YILI ANISINA KİŞİSEL PUL

“BİLECİK MÜLAKATI”NIN 101. YILI ANISINA KİŞİSEL PUL

Bilecik Valiliği, Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve PTT Başmüdürlüğü arasında yapılan sözleşme kapsamında Millî Mücadele yıllarında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında, tarihe ”Bilecik Mülakatı” olarak geçen 5 Aralık 1920 tarihinde T.B.M.M ve Hükümet Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ile İstanbul (Osmanlı) Hükümeti tarafından görevlendirilen Dahiliye Nazırı A. İzzet Paşa başkanlığındaki temsilciler Bilecik İstasyon Binasında bir araya gelmesi ile Ankara Hükümetinin tanınmasında büyük bir rol oynayan ‘’Bilecik Mülakatı’’nın 101. Yılı anısına Kişisel Pul hazırlandı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Görevlisi Sanatçı Elçin Mustafayev ve Görsel  İletişim Tasarımı Anasanat Dalı Araştırma Görevlisi İlkcan İrdelp tarafından tasarlanan sanat eseri kişisel pul olarak Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin işbirliği ile gerçekleştirildi. Sanatçılar tasarımında, kırmızıyı şanlı Türk Bayrağının renginden esinlenerek şehitlerimize itafen kullanmış olup, arka siyah beyaz tonlarını ise geçmişten günümüze Cumhuriyeti bizlere emanet eden ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün portesinden 101. Yılına uyarlanarak kompozisyon edildi. Ortada bulunan Tren ise Mülakatın gerçekleştirildiği Bilecik Tren Garını ve Kara Treni simgelendirilmesinden oluşturuldu. Son olarak logo tasarımının çerçevesi ile İstanbul – Ankara tren yolu tasnif edildi.

İl Kültür Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ”Bilecik Valiliği koordinasyonuna, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayelerinde; Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak tasarlanan bu sanat eserini pula çevrilmesinde emeği geçen PTT başmüdürlüğümüze ve eseri bizlere telif eden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Görevlisi Sanatçı Elçin Mustafayev ve Görsel  İletişim Tasarımı Anasanat Dalı Araştırma Görevlisi İlkcan İrdelp hocalarımıza canı gönülden şükranlarımızı sunuyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam