Bilecik Müzesi, Ziyaretçilerini Bekliyor

Bilecik Müzesi, Ziyaretçilerini Bekliyor

Müze ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Bilecik Müzesi Müdür Vekili Arkeolog Özge Şenözdemir, Bilecik Müzesi’nin sadece turistik bir müze olmadığını aynı zamanda bilimsel çalışmalarında yapılabileceği bir müze olduğunu söyledi. Şenözdemir şöyle konuştu:

                “Bilecik Müzesi, bina olarak baktığımızda tescilli tarihi bir bina. Bina 3. Selim döneminde yapılmış ve ilk olarak karakol olarak kullanılmaya başlanmış. Yunan işgali sırasında yanan bina daha sonra hapishane olarak kullanılmak üzere tekrar yapılıyor. Alt kat kadınlar ve erkekler için koğuş olarak inşa edilirken, bugün etnografya salonları olarak kullandığımız üst katta yönetim katı olarak, aslına sadık kalınarak inşa edilmiş.

                Bina 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş. Yaklaşık 10 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 2007 senesinde müze olarak açıldı. Müzemiz açıldığı ilk zamanlarda Söğüt Müze Müdürlüğü’ne bağlıydı. Nisan 2010’da Bakanlar Kurulu kararıyla burası Söğüt Müze Müdürlüğü’nden ayrılarak, tıpkı Söğüt Müze Müdürlüğü’nün elde ettiği olanaklara sahip olarak yeni bir müze müdürlüğü olarak tekrar açıldı. 2010 yılından bu yana bende müdürlüğe vekalet ediyorum.

                Bilecik’te iki tane müze müdürlüğü var. Bilecik’in nüfusuna bakarsak, burası için 2 tane müze müdürlüğü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir birim için gayet iyi bir sayı. Benim ilk görev yerim Söğüt’tü, sonrasında buraya geldim. Ben geldikten sonra burası müdürlük olunca kadrom buraya geçti ve il müdür vekili oldum. Arkeoloji bölümü mezunuyum, benim dışımda 2 tane daha arkeolog var. Ayrıca bir tanede sanat tarihçi var.

                Ziyaretçi sayımız eskiye bakarsak, belli dönemlerde mesela Söğüt Şenlikleri’nde, yaz tatillerinde, bayramlarda artar gibi görünüyordu. Eskiden ziyaretçi sayımız Cumartesi ve Pazar günleri çok fazla olurken hafta içi hiç olmazdı. Şimdi hafta içi ziyaretçi sayımız da artış var. Ama müze yine en yoğun günlerini haftasonu yaşıyor. Müzemiz Pazartesi günü hariç diğer tüm günlerde açık. Pazartesi günleri temizlik ve bakım işlemleri yapılıyor. Yine açık oluyor, biz görevimizin başındayız ama ziyaretçi kabul etmiyoruz.

                Eskiden burada çok fazla üniversite öğrencisi yoktu ama artık var. Ziyarete gelen üniversite öğrencisi sayısında artış yaşandı. Ziyaretçi sayımızın artışı için bizde elimizden geleni yapıyoruz. Biz bakım-onarım açısından Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne bağlıyız. Onlar bizim vitrinimizi süsleyen şeyler yapıyorlar. Onlarla ilgili de inşallah bu sene bitmeden güzel bir projemiz var. Müzemizin içinde dizayn açısından bazı değişikliler yapılacak.

Müzede hem arkeolojik hem de etnografik eserler bulunuyor. Buranın, Bilecik Arkeoloji Müzesi ya da Bilecik Etnografya Müzesi gibi bir ismi yok. Buranın adı Bilecik Müzesi. Ama bir kent müzesinden ziyade hem kent müzesinin içinde barındırması gereken o etnografik olguyu barındırıyor hem de arkeolojik bulgulara yer veriyor. Burası sadece turistik bir müze değil, aynı zamanda bilimsel çalışmalarında yapılabileceği bir müze.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam